פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 9

חדשות ועדכונים

בחסות בג"ץ: כ-1,200 מסתננים ישוחררו תוך שבועיים ממעצר

11.8.2015 20:16 | דני אדינו אבבה ונועם (דבול) דביר

ההשלכה המיידית של החלטת בג"ץ היום (ג') לגבי התיקון לחוק למניעת הסתננות: כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים ששהו במתקן חולות במשך 12 חודשים או יותר ישוחררו תוך 15 יום. זאת בעקבות הפסיקה של תשעת שופטי ההרכב שלפיה החזקת מבקשי המקלט במתקן למשך 20 חודש – כפי שרצתה המדינה לקבוע בתיקון לחוק – אינה מידתית. מדובר בשחרור של כ-70 אחוז מהעצורים במתקן חולות. למעשה היה זה הסעיף היחיד שאותו פסל בג"ץ בתשובתו לעתירה של ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות. בית המשפט קבע כי אין מקום לבטל רוב סעיפיו של התיקון, למעט "סוגיית 20 החודשים".

בג"ץ: ניתן להחזיק מבקשי מקלט בחולות, אך התקופה שנקבעה לא מידתית

11.8.2015 16:20 | אילן ליאור

הרכב של תשעה שופטי בג"ץ אישר הערב (שלישי) את עיקרי התיקון שמסדיר החזקה של מבקשי מקלט במתקן חולות, אולם קבע כי משך הזמן שנקבע לשהייה בו - שנה ושמונה חודשים - אינו מידתי. השופטים הורו לכנסת לקבוע בתוך חצי שנה משך זמן קצר יותר לשהייה במתקן. השופטים הורו כי מי שמוחזק במתקן במשך שנה ויותר ישוחרר בתוך 15 ימים. בעקבות הוראה זו צפויים להשתחרר כ-1,200 מתוך כ-1,700 המוחזקים בחולות. בג"ץ אישר לכלוא מבקשי מקלט חדשים שייכנסו לישראל בכלא סהרונים למשך שלושה חודשים.

השרה שקד: "דרום ת"א תהפוך למתקן למסתננים"

11.8.2015 15:35 | חדשות 2

לקראת הדיון המחודש בבג"ץ בנוגע לחוק המסתננים שאושר ביום פעילותה האחרון של הכנסת הקודמת, שרת המשפטים מנסה להפעיל לחץ על השופטים. "אם החוק יבוטל בפעם השלישית, משמעות הדבר תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהייה רשמי למסתננים", טענה היום (שלישי) השרה שקד. הרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, צפוי להתכנס בשעה 18:00 ולהכריע האם לאשר את החוק שעבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 47 חברי כנסת. בשעות הצהריים כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה כי "נוסח החוק שאושר על ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת רך מידי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות, שכמעט והתגברנו עליה, שבה ועשרות אפריקאים חדרו לישראל".

ביהמ"ש: ניתן לכלוא מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב

19.7.2015 15:41 | עומרי אפרים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (א') בקשה למתן צו ביניים להקפאת המדיניות החדשה של רשות האוכלוסין וההגירה, שמאפשרת כליאה לא מוגבלת בזמן וללא משפט של מבקשי מקלט, שמסרבים לעזוב את ישראל בהליך המכונה "עזיבה מרצון". משמעות ההחלטה היא שמעתה הרשות תוכל להפעיל את המדיניות שהייתה מוקפאת לאחר שבית המשפט עצר אותה בצו ארעי. דיון נוסף בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם בשם שני מבקשי מקלט נגד המדיניות החדשה נקבע לספטמבר.

בית המשפט נתן אור ירוק למדינה: תוכל לגרש מבקשי מקלט ולכלוא את מי שמסרבים לעזוב

19.7.2015 13:19 | אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (ראשון) את הבקשה לצו ביניים, שימנע את גירושם לרואנדה ולאוגנדה של מבקשי מקלט ואת כליאתם ללא הגבלת זמן של המסרבים לעזוב את ישראל. הבקשה הוגשה במסגרת עתירת ארגוני זכויות אדם בשמם של שני אזרחי אריתריאה המוחזקים במתקן חולות. הם סירבו לעזוב לרואנדה וקיבלו הודעה כי ייכלאו עד להודעה חדשה בסהרונים. עם הגשת העתירה הקפיא בית המשפט את העברתם מחולות לסהרונים, אך כעת תוכל המדינה לכלוא אותם ואחרים במצבם. החלטת הביניים תאפשר למעשה למדינה ליישם את מדיניות הגירוש החדשה שנחשפה ב"הארץ" בסוף מארס השנה, ולפיה, מבקשי מקלט שמקבלים הודעות גירוש ומסרבים לעזוב נכלאים.

  «       4       5       6       7       8     9     10       11       12       13       14       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.