פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 8

חדשות ועדכונים

שרת המשפטים בוחנת: עונשי מאסר של עד חמש שנים למסתננים

12.8.2015 17:13 | אריק בנדר

איילת שקד ממשיכה לחפש דרכים להילחם בתופעת המסתננים. בעקבות החלטת בג"צ לפסול חלקית את החוק למניעת הסתננות וההוראה שלא להחזיק מסתננים במתקן חולות למעלה משנה, בוחנת השרה אפשרות להפעיל סעיף בחוק למניעת הסתננות המאפשר לאסור מסתננים בלתי חוקיים לתקופה של עד חמש שנים וזאת כדי להגביר את ההרתעה. מלשכת השרה נמסר היום (רביעי) כי עד כה נמנעו בישראל מלהפעיל סעיף זה בחוק על עשרות אלפי מסתננים והעדיפו לשלוח את השוהים למתקנים בדרום הארץ. אולם עתה, גם על רקע החלטת בג"צ, ולאור החשש מגל מסתננים חדש, החליטה השרה שקד לבחון את יישום החוק כך שניתן יהיה לכלוא מסתננים חדשים לתקופה של עד חמש שנים.

זעם בדרום ת"א: "חוק המסתננים חסר שיניים"

12.8.2015 11:50 | אסף גולן

בית המשפט העליון קיבל אמש (ג') חלקית את חוק המסתננים במתכונתו הנוכחית, וקבע שהוא חוקתי חרף עתירת ארגוני זכויות אדם נגדו. הסעיף שנותר יוצא מהכלל נוגע למשך הזמן המרבי שניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן השהייה הפתוח "חולות". השופטים קבעו כי בחצי השנה הקרובה, עד שיתוקן החוק, ניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן "חולות" שבנגב עד שנה, ולא עד 20 חודשים ככתוב בחוק. עוד נקבע כי מי מהם שכבר מוחזק שם שנה - ישוחרר בתוך כשבועיים. בשורה זו באה על רקע שתי הפסילות הקודמות של החוק על ידי בג"ץ, הראשונה שבהן ב-2012, בה החוק הציע להחזיק במסתננים שהוצא נגדם צו גירוש עד שלוש שנים.

בחסות בג"ץ: כ-1,200 מסתננים ישוחררו תוך שבועיים ממעצר

11.8.2015 20:16 | דני אדינו אבבה ונועם (דבול) דביר

ההשלכה המיידית של החלטת בג"ץ היום (ג') לגבי התיקון לחוק למניעת הסתננות: כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים ששהו במתקן חולות במשך 12 חודשים או יותר ישוחררו תוך 15 יום. זאת בעקבות הפסיקה של תשעת שופטי ההרכב שלפיה החזקת מבקשי המקלט במתקן למשך 20 חודש – כפי שרצתה המדינה לקבוע בתיקון לחוק – אינה מידתית. מדובר בשחרור של כ-70 אחוז מהעצורים במתקן חולות. למעשה היה זה הסעיף היחיד שאותו פסל בג"ץ בתשובתו לעתירה של ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות. בית המשפט קבע כי אין מקום לבטל רוב סעיפיו של התיקון, למעט "סוגיית 20 החודשים".

בג"ץ: ניתן להחזיק מבקשי מקלט בחולות, אך התקופה שנקבעה לא מידתית

11.8.2015 16:20 | אילן ליאור

הרכב של תשעה שופטי בג"ץ אישר הערב (שלישי) את עיקרי התיקון שמסדיר החזקה של מבקשי מקלט במתקן חולות, אולם קבע כי משך הזמן שנקבע לשהייה בו - שנה ושמונה חודשים - אינו מידתי. השופטים הורו לכנסת לקבוע בתוך חצי שנה משך זמן קצר יותר לשהייה במתקן. השופטים הורו כי מי שמוחזק במתקן במשך שנה ויותר ישוחרר בתוך 15 ימים. בעקבות הוראה זו צפויים להשתחרר כ-1,200 מתוך כ-1,700 המוחזקים בחולות. בג"ץ אישר לכלוא מבקשי מקלט חדשים שייכנסו לישראל בכלא סהרונים למשך שלושה חודשים.

השרה שקד: "דרום ת"א תהפוך למתקן למסתננים"

11.8.2015 15:35 | חדשות 2

לקראת הדיון המחודש בבג"ץ בנוגע לחוק המסתננים שאושר ביום פעילותה האחרון של הכנסת הקודמת, שרת המשפטים מנסה להפעיל לחץ על השופטים. "אם החוק יבוטל בפעם השלישית, משמעות הדבר תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהייה רשמי למסתננים", טענה היום (שלישי) השרה שקד. הרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, צפוי להתכנס בשעה 18:00 ולהכריע האם לאשר את החוק שעבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 47 חברי כנסת. בשעות הצהריים כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה כי "נוסח החוק שאושר על ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת רך מידי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות, שכמעט והתגברנו עליה, שבה ועשרות אפריקאים חדרו לישראל".

  «       3       4       5       6       7     8     9       10       11       12       13       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.