פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 8

חדשות ועדכונים

רשות ההגירה נערכת לזמן אלפים לחולות: הורתה למבקשי מקלט להתייצב לשימועים

13.8.2015 6:01 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה נערכת לזמן עוד אלפי מבקשי מקלט למתקן חולות. בשבועות האחרונים הורתה הרשות למבקשי מקלט רבים להתייצב לשימוע לפני שליחתם לחולות ונראה כי קצב מתן הזימונים התגבר לאחר פסיקת בג"ץ, שהורה שלשום למדינה לשחרר בתוך 15 יום מי ששוהה במתקן יותר משנה - כ-1,200 מתוך כ-1,700 המוחזקים בו. חרף פניות חוזרות ונשנות של "הארץ", סירבה הרשות למסור נתונים על מספר הזימונים לחולות. לפני כשלושה שבועות הרחיבה רשות האוכלוסין וההגירה את הקריטריונים למתן זימון למתקן חולות באופן המאפשר לה להורות לעוד אלפי מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן להתייצב בו, ומאז חל גידול משמעותי במספר הזימונים.

יום אחרי פסיקת בג"ץ, שקד בוחנת הגשת כתבי אישום פליליים נגד מבקשי מקלט

12.8.2015 20:10 | רויטל חובל

יום אחרי פסיקת בג"ץ בנושא החוק למניעת הסתננות, ממקדת שרת המשפטים איילת שקד את הטיפול בבעיית מבקשי המקלט בשתי דרכים מרכזיות: גירושם למדינה שלישית ובחינת אפשרות להגשת כתבי אישום נגד מבקשי מקלט חדשים, לפי החוק למניעת הסתננות. כמו כן, על אף שבג"ץ אישר את עיקרי התיקון לחוק, מעוניינת שקד לקדם פסקת התגברות לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו שתאפשר להגביל את התערבות בג"ץ בסוגיות חקיקה. אולם בינתיים לא נראה שיש לה סיכוי לקדם את הדבר מבחינה פוליטית, בין היתר בשל זכות הווטו של השר משה כחלון בנושא במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. לפי החוק למניעת הסתננות, העונש המרבי שניתן להטיל על "מסתנן" הוא מאסר של חמש שנים בגין עבירת הסתננות.

שרת המשפטים בוחנת: עונשי מאסר של עד חמש שנים למסתננים

12.8.2015 17:13 | אריק בנדר

איילת שקד ממשיכה לחפש דרכים להילחם בתופעת המסתננים. בעקבות החלטת בג"צ לפסול חלקית את החוק למניעת הסתננות וההוראה שלא להחזיק מסתננים במתקן חולות למעלה משנה, בוחנת השרה אפשרות להפעיל סעיף בחוק למניעת הסתננות המאפשר לאסור מסתננים בלתי חוקיים לתקופה של עד חמש שנים וזאת כדי להגביר את ההרתעה. מלשכת השרה נמסר היום (רביעי) כי עד כה נמנעו בישראל מלהפעיל סעיף זה בחוק על עשרות אלפי מסתננים והעדיפו לשלוח את השוהים למתקנים בדרום הארץ. אולם עתה, גם על רקע החלטת בג"צ, ולאור החשש מגל מסתננים חדש, החליטה השרה שקד לבחון את יישום החוק כך שניתן יהיה לכלוא מסתננים חדשים לתקופה של עד חמש שנים.

זעם בדרום ת"א: "חוק המסתננים חסר שיניים"

12.8.2015 11:50 | אסף גולן

בית המשפט העליון קיבל אמש (ג') חלקית את חוק המסתננים במתכונתו הנוכחית, וקבע שהוא חוקתי חרף עתירת ארגוני זכויות אדם נגדו. הסעיף שנותר יוצא מהכלל נוגע למשך הזמן המרבי שניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן השהייה הפתוח "חולות". השופטים קבעו כי בחצי השנה הקרובה, עד שיתוקן החוק, ניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן "חולות" שבנגב עד שנה, ולא עד 20 חודשים ככתוב בחוק. עוד נקבע כי מי מהם שכבר מוחזק שם שנה - ישוחרר בתוך כשבועיים. בשורה זו באה על רקע שתי הפסילות הקודמות של החוק על ידי בג"ץ, הראשונה שבהן ב-2012, בה החוק הציע להחזיק במסתננים שהוצא נגדם צו גירוש עד שלוש שנים.

בחסות בג"ץ: כ-1,200 מסתננים ישוחררו תוך שבועיים ממעצר

11.8.2015 20:16 | דני אדינו אבבה ונועם (דבול) דביר

ההשלכה המיידית של החלטת בג"ץ היום (ג') לגבי התיקון לחוק למניעת הסתננות: כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים ששהו במתקן חולות במשך 12 חודשים או יותר ישוחררו תוך 15 יום. זאת בעקבות הפסיקה של תשעת שופטי ההרכב שלפיה החזקת מבקשי המקלט במתקן למשך 20 חודש – כפי שרצתה המדינה לקבוע בתיקון לחוק – אינה מידתית. מדובר בשחרור של כ-70 אחוז מהעצורים במתקן חולות. למעשה היה זה הסעיף היחיד שאותו פסל בג"ץ בתשובתו לעתירה של ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות. בית המשפט קבע כי אין מקום לבטל רוב סעיפיו של התיקון, למעט "סוגיית 20 החודשים".

  «       3       4       5       6       7     8     9       10       11       12       13       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.