פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 7

חדשות ועדכונים

עלייה במספר מבקשי המקלט שהצליחו להיכנס ממצרים

30.9.2015 6:01 | אילן ליאור

101 מבקשי מקלט, רובם המכריע אזרחי סודאן, נכנסו לישראל בחודשיים האחרונים – יותר מאשר בכל 2013 ו-2014 יחד. באוגוסט חצו את הגבול ממצרים לישראל 44 מבקשי מקלט ובספטמבר עוד 57 – מספר שיא בחודש אחד מאז שלהי 2012. 29 מהחוצים את הגבול בספטמבר עשו זאת ביום כיפור בקבוצה אחת. במשרדי המשפטים והפנים ייחסו את העלייה במספר הנכנסים לפסיקת בג"ץ לפני כחודשיים, שהגבילה את השהות במתקן חולות לשנה, במקום שנה ושמונה חודשים. בארגוני זכויות אדם העריכו כי השינוי נובע דווקא מקשיי הכניסה לאירופה וחוסר הבהירות באשר לעתיד מבקשי המקלט שם. עד לחודש אוגוסט נכנסו לישראל 41 מבקשי מקלט, ובשילוב עם מבקשי המקלט שנכנסו בחודשיים האחרונים, עומד מספרם של אלו שחצו את הגבול בלי היתר מתחילת השנה על 142.

ממשלת דרום סודאן משלמת לחיילים באונס נשים וילדות

29.9.2015 15:20 | גרדיאן

מאות בני אדם העובדים בבנטיאו, בירת מדינת המחוז יוניטי שבדרום סודאן, דיווחו באחרונה על חטיפות והתעללויות שיטתיות בנשים וילדות, הנמסרות כשכר לחיילים שמשרתים את הממשלה במלחמת האזרחים במדינה ונאנסות על ידיהם. בעקבות המעשים נאלצו יותר מ–110 אלף בני אדם לחפש מקלט בבסיס או"ם הנמצא בעיר. "השכר שלהם הוא למעשה כל מה שהם מצליחים לבזוז והנשים שהם חוטפים", אמר מומחה צבא מבנטיאו, שסיפר כי היה עד לסיפורים של נשים שנלקחו למעוז הלוחמים בעיירה מנקיאן. לדבריו, יש ברחבי המדינה אולי אלפי נשים שאולצו להתחתן עם לוחמים ואנשי מיליציות שגויסו על ידי הממשלה ומנהיגים מקומיים, או לשמש עבורם שפחות מין. אחת מהן היא ניאבול שנחטפה מהכפר שלה במחוז רובקונה באפריל יחד עם 19 נשים נוספות.

ביום כיפור: 29 הסתננו לישראל ממצרים

24.9.2015 15:37 | איתמר אייכנר

ביום הכיפורים הסתננו לארץ ממצרים 29 בני אדם שטיפסו על הגדר לאורך הגבול באמצעות סולם. זו הקבוצה הגדולה ביותר של מסתננים שחודרת לארץ ביום אחד בשנה וחצי האחרונות. המסתננים, רובם מסודן, נתפסו והועברו למתקן סהרונים, שם יוחזקו שלושה חודשים. מאז תחילת השנה הסתננו לארץ דרך הגדר עם מצרים 141 בני אדם, כולם באמצעות סולם. בין המסתננים ישנם כאלה שחדרו לישראל כבר בעבר. בשבועות האחרונים מתריעים ברשות האוכלוסין וההגירה ובמשרד הפנים כי ההרתעה האמיתית לא תבוא רק עם הגדר, אלא גם עם חוק מרתיע מספיק.

הצעד הבא: שקד מבקשת לבחון כתבי אישום עם מאסר נגד מסתננים

15.8.2015 15:31 | יהושע בריינר

על רקע פסילתו החלקית של החוק למניעת הסתננות אתמול (שלישי) בידי בג"ץ, החלה שרת המשפטים איילת שקד לפעול ליישום מלא של חוק המסתננים – כך נודע לוואלה! NEWS. משמעות הדבר היא בחינת האפשרות להגיש כתבי אישום נגד הנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי. לפי החוק כיום, ניתן לאסור מסתננים הנכנסים לישראל לתקופה של עד חמש שנים. עד כה נמנעו בישראל מלהפעיל את החוק והעדיפו לשלוח את השוהים למתקנים בדרום הארץ, בין היתר בגלל הקושי ליישם זאת על אלפי בני אדם, אולם עתה פנתה שקד למשרד המשפטים בבקשה לבחון את יישום החוק כך שיוגשו כתבי אישום נגד מסיגי הגבול. בשלב זה, הכוונה היא להפעיל את החוק נגד המסתננים שנכנסו לישראל בחודשים האחרונים.

בג"ץ הקפיא את הגירוש לרואנדה ולאוגנדה עד לבירור עתירה בעניין

13.8.2015 6:01 | אילן ליאור

בג"ץ הוציא היום (רביעי) צו ביניים האוסר על המדינה לכלוא בסהרונים מבקשי מקלט המסרבים לעזוב לרואנדה ולאוגנדה. בכך, הקפיא בית המשפט את מדיניות הגירוש החדשה של מבקשי מקלט המוחזקים במתקן חולות ואת כליאתם ללא הגבלת זמן של המסרבים לעזוב את ישראל. השופט עוזי פוגלמן קיבל את הערעור שהגישו ארגוני זכויות אדם על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לפני כשלושה שבועות וקבע כי עד להכרעה בעתירה נגד המדיניות החדשה, יישמר המצב הקיים. השופטת המחוזית רחל ברקאי צפויה לדון בעתירה בעוד כחודש. העתירה הוגשה בשמם של שני אזרחי אריתריאה המוחזקים בחולות. הם סירבו לעזוב לרואנדה וקיבלו הודעה כי ייכלאו עד להודעה חדשה בסהרונים.

  «       2       3       4       5       6     7     8       9       10       11       12       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.