פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 7

חדשות ועדכונים

ביום כיפור: 29 הסתננו לישראל ממצרים

24.9.2015 15:37 | איתמר אייכנר

ביום הכיפורים הסתננו לארץ ממצרים 29 בני אדם שטיפסו על הגדר לאורך הגבול באמצעות סולם. זו הקבוצה הגדולה ביותר של מסתננים שחודרת לארץ ביום אחד בשנה וחצי האחרונות. המסתננים, רובם מסודן, נתפסו והועברו למתקן סהרונים, שם יוחזקו שלושה חודשים. מאז תחילת השנה הסתננו לארץ דרך הגדר עם מצרים 141 בני אדם, כולם באמצעות סולם. בין המסתננים ישנם כאלה שחדרו לישראל כבר בעבר. בשבועות האחרונים מתריעים ברשות האוכלוסין וההגירה ובמשרד הפנים כי ההרתעה האמיתית לא תבוא רק עם הגדר, אלא גם עם חוק מרתיע מספיק.

הצעד הבא: שקד מבקשת לבחון כתבי אישום עם מאסר נגד מסתננים

15.8.2015 15:31 | יהושע בריינר

על רקע פסילתו החלקית של החוק למניעת הסתננות אתמול (שלישי) בידי בג"ץ, החלה שרת המשפטים איילת שקד לפעול ליישום מלא של חוק המסתננים – כך נודע לוואלה! NEWS. משמעות הדבר היא בחינת האפשרות להגיש כתבי אישום נגד הנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי. לפי החוק כיום, ניתן לאסור מסתננים הנכנסים לישראל לתקופה של עד חמש שנים. עד כה נמנעו בישראל מלהפעיל את החוק והעדיפו לשלוח את השוהים למתקנים בדרום הארץ, בין היתר בגלל הקושי ליישם זאת על אלפי בני אדם, אולם עתה פנתה שקד למשרד המשפטים בבקשה לבחון את יישום החוק כך שיוגשו כתבי אישום נגד מסיגי הגבול. בשלב זה, הכוונה היא להפעיל את החוק נגד המסתננים שנכנסו לישראל בחודשים האחרונים.

בג"ץ הקפיא את הגירוש לרואנדה ולאוגנדה עד לבירור עתירה בעניין

13.8.2015 6:01 | אילן ליאור

בג"ץ הוציא היום (רביעי) צו ביניים האוסר על המדינה לכלוא בסהרונים מבקשי מקלט המסרבים לעזוב לרואנדה ולאוגנדה. בכך, הקפיא בית המשפט את מדיניות הגירוש החדשה של מבקשי מקלט המוחזקים במתקן חולות ואת כליאתם ללא הגבלת זמן של המסרבים לעזוב את ישראל. השופט עוזי פוגלמן קיבל את הערעור שהגישו ארגוני זכויות אדם על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לפני כשלושה שבועות וקבע כי עד להכרעה בעתירה נגד המדיניות החדשה, יישמר המצב הקיים. השופטת המחוזית רחל ברקאי צפויה לדון בעתירה בעוד כחודש. העתירה הוגשה בשמם של שני אזרחי אריתריאה המוחזקים בחולות. הם סירבו לעזוב לרואנדה וקיבלו הודעה כי ייכלאו עד להודעה חדשה בסהרונים.

רשות ההגירה נערכת לזמן אלפים לחולות: הורתה למבקשי מקלט להתייצב לשימועים

13.8.2015 6:01 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה נערכת לזמן עוד אלפי מבקשי מקלט למתקן חולות. בשבועות האחרונים הורתה הרשות למבקשי מקלט רבים להתייצב לשימוע לפני שליחתם לחולות ונראה כי קצב מתן הזימונים התגבר לאחר פסיקת בג"ץ, שהורה שלשום למדינה לשחרר בתוך 15 יום מי ששוהה במתקן יותר משנה - כ-1,200 מתוך כ-1,700 המוחזקים בו. חרף פניות חוזרות ונשנות של "הארץ", סירבה הרשות למסור נתונים על מספר הזימונים לחולות. לפני כשלושה שבועות הרחיבה רשות האוכלוסין וההגירה את הקריטריונים למתן זימון למתקן חולות באופן המאפשר לה להורות לעוד אלפי מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן להתייצב בו, ומאז חל גידול משמעותי במספר הזימונים.

יום אחרי פסיקת בג"ץ, שקד בוחנת הגשת כתבי אישום פליליים נגד מבקשי מקלט

12.8.2015 20:10 | רויטל חובל

יום אחרי פסיקת בג"ץ בנושא החוק למניעת הסתננות, ממקדת שרת המשפטים איילת שקד את הטיפול בבעיית מבקשי המקלט בשתי דרכים מרכזיות: גירושם למדינה שלישית ובחינת אפשרות להגשת כתבי אישום נגד מבקשי מקלט חדשים, לפי החוק למניעת הסתננות. כמו כן, על אף שבג"ץ אישר את עיקרי התיקון לחוק, מעוניינת שקד לקדם פסקת התגברות לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו שתאפשר להגביל את התערבות בג"ץ בסוגיות חקיקה. אולם בינתיים לא נראה שיש לה סיכוי לקדם את הדבר מבחינה פוליטית, בין היתר בשל זכות הווטו של השר משה כחלון בנושא במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. לפי החוק למניעת הסתננות, העונש המרבי שניתן להטיל על "מסתנן" הוא מאסר של חמש שנים בגין עבירת הסתננות.

  «       2       3       4       5       6     7     8       9       10       11       12       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.