פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 6

חדשות ועדכונים

וינשטיין קורא להגביל את ההחזקה בחולות לשנה ומזהיר מפסילת חוק ההסתננות החדש

1.12.2015 0:17 | אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מזהיר כי חלקים בתיקון החדש לחוק למניעת הסתננות עלולים להיפסל שוב בבג"ץ – בפעם הרביעית. ל"הארץ" נודע כי וינשטיין התנגד בדיונים פנימיים לכמה סעיפים בתיקון החדש והעריך שיתקשו לעמוד בביקורת חוקתית. היועמ"ש הסתייג מסעיפים שעוסקים במשך השהות במתקן חולות, באוכלוסיות שלא ניתן לזמן אליו ובעונשים שיוטלו על מי שייעדרו ממנו. חרף אזהרותיהם של היועמ"ש ואנשיו, התעקשו במשרד הפנים לכלול סעיפים אלה בתזכיר החוק, שפורסם שלשום להערות הציבור. ההתנגדות העיקרית של וינשטיין נגעה לסעיפים הקובעים את משך השהייה בחולות. תזכיר החוק קובע כי מבקשי מקלט יישלחו למתקן חולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים".

תזכיר חוק חדש: אפשר להאריך החזקת מסתננים ב"חולות"

29.11.2015 18:58 | עומרי אפרים

משרד הפנים פרסם תזכיר חדש לחוק למניעת הסתננות, לאחר שבג"ץ פסל בפעם השלישית חלקים מהתיקון הקודם לחוק. על פי התיקון החדש, תקופת השהייה המרבית במתקן חולות תהיה 12 חודשים למבקשי מקלט ולמסתננים שכבר שוהים בישראל, עם אפשרות להארכה של שישה חודשים במקרים חריגים. יש לציין שפסיקת בג"ץ האחרונה קבעה כי לא ניתן לזמן מבקשי מקלט השוהים בישראל לתקופה שתעלה על 12 חודשים. בעקבות פסיקת בג"ץ בחודש אוגוסט האחרון שוחררו ממתקן חולות כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים ששהו בו יותר משנה. עבור מבקשי מקלט שיסתננו לישראל לאחר כניסת החוק לתוקף, נקבעה תקופת שהייה מרבית של 18 חודשים. התיקון הקודם לחוק, שנפסל על ידי בג"ץ, קבע תקופת שהייה מרבית של 12 חודשים, ללא הבדל בין מועדי ההסתננות.

חוק ההסתננות החדש: בניגוד לפסיקת בג"ץ, מבקשי מקלט יוחזקו בחולות שנה וחצי

29.11.2015 17:50 | אילן ליאור

תזכיר התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שפרסם היום (ראשון) משרד הפנים, קובע כי מבקשי מקלט יישלחו למתקן חולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים". מבקשי מקלט חדשים, שייכנסו לישראל לאחר פרסום החוק, יוחזקו בחולות שנה וחצי. זאת, אף שבג"ץ התערב בחוק באוגוסט בפעם השלישית ומתח ביקורת על שלילת החירות הממושכת, פסל את הסעיף בחוק שאפשר החזקה בחולות לשנה ושמונה חודשים והגביל לשנה את תקופת השהייה במתקן. תזכיר החוק החדש גם מבטל את האיסור הקיים בחוק על זימון אבות לקטינים למתקן חולות.

15 מבקשי מקלט מסודאן נורו למוות כשניסו לחצות את הגבול ממצרים לישראל

15.11.2015 14:10 | ג'קי חוריאי-פי

15 מבקשי מקלט סודאנים נורו היום (ראשון) למוות בשעה שניסו לחצות את הגבול ממצרים לישראל. גורמים בכירים במצרים טוענים כי אנשי כוחות הביטחון המצרים פתחו לעבר מבקשי המקלט באש לאחר שאלה התעלמו מקריאותיהם לעצור ורצו לעבר הגבול. לפי גרסה נוספת לאירועים, מבקשי המקלט נורו במהלך חילופי אש בין השוטרים לבין מבריחים בדואים. שמונה מבקשי מקלט נוספים נפצעו במהלך היריות, ושמונה נוספים נעצרו והועברו לחקירה. מוקדם יותר היום דווח כי מבקשי המקלט נורו בראשם, אך לדיווחים אין אישור רשמי. חלק מהפצועים פונו לבית החולים באל-עריש בצפון סיני.

בית המשפט אישר למדינה לכלוא ללא הגבלת זמן מבקשי מקלט שמסרבים לגירוש

9.11.2015 14:26 | אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (שני) את עתירת ארגוני זכויות האדם נגד כליאתם ללא הגבלתם זמן של מבקשי מקלט המסרבים לעזוב לרואנדה ולאוגנדה. עם זאת, המליץ בית המשפט למדינה לעכב את יישום מדיניות הגירוש החדשה עד לבחינת מנגנון הפיקוח על גורלם של העוזבים. שר הפנים סילבן שלום ושרת המשפטים איילת שקד בירכו על ההחלטה המכשירה למעשה את מדיניות הגירוש לרואנדה ולאוגנדה. ארגוני זכויות האדם הזהירו כי אלפי מבקשי מקלט חפים מפשע עלולים להיכלא עתה בשל חששם לעזוב למדינה שבה, לפי עדויות רבות, זכויותיהם הבסיסיות אינן נשמרות. העתירה הוגשה בשמם של שני אזרחי אריתריאה שהוחזקו בחולות. הם סירבו לעזוב לרואנדה וקיבלו הודעה כי ייכלאו עד להודעה חדשה בסהרונים.

  «       1       2       3       4       5     6     7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.