פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 6

חדשות ועדכונים

15 מבקשי מקלט מסודאן נורו למוות כשניסו לחצות את הגבול ממצרים לישראל

15.11.2015 14:10 | ג'קי חוריאי-פי

15 מבקשי מקלט סודאנים נורו היום (ראשון) למוות בשעה שניסו לחצות את הגבול ממצרים לישראל. גורמים בכירים במצרים טוענים כי אנשי כוחות הביטחון המצרים פתחו לעבר מבקשי המקלט באש לאחר שאלה התעלמו מקריאותיהם לעצור ורצו לעבר הגבול. לפי גרסה נוספת לאירועים, מבקשי המקלט נורו במהלך חילופי אש בין השוטרים לבין מבריחים בדואים. שמונה מבקשי מקלט נוספים נפצעו במהלך היריות, ושמונה נוספים נעצרו והועברו לחקירה. מוקדם יותר היום דווח כי מבקשי המקלט נורו בראשם, אך לדיווחים אין אישור רשמי. חלק מהפצועים פונו לבית החולים באל-עריש בצפון סיני.

בית המשפט אישר למדינה לכלוא ללא הגבלת זמן מבקשי מקלט שמסרבים לגירוש

9.11.2015 14:26 | אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (שני) את עתירת ארגוני זכויות האדם נגד כליאתם ללא הגבלתם זמן של מבקשי מקלט המסרבים לעזוב לרואנדה ולאוגנדה. עם זאת, המליץ בית המשפט למדינה לעכב את יישום מדיניות הגירוש החדשה עד לבחינת מנגנון הפיקוח על גורלם של העוזבים. שר הפנים סילבן שלום ושרת המשפטים איילת שקד בירכו על ההחלטה המכשירה למעשה את מדיניות הגירוש לרואנדה ולאוגנדה. ארגוני זכויות האדם הזהירו כי אלפי מבקשי מקלט חפים מפשע עלולים להיכלא עתה בשל חששם לעזוב למדינה שבה, לפי עדויות רבות, זכויותיהם הבסיסיות אינן נשמרות. העתירה הוגשה בשמם של שני אזרחי אריתריאה שהוחזקו בחולות. הם סירבו לעזוב לרואנדה וקיבלו הודעה כי ייכלאו עד להודעה חדשה בסהרונים.

בית המשפט אישר: מסתננים יגורשו לאפריקה

9.11.2015 12:53 | אמרי סדן ונעמה אנגל משאלי

שרת המשפטים איילת שקד ושר הפנים סילבן שלום בירכו היום (ב') על החלטת בית המשפט המחוזי באר שבע לאשר גירוש מסתננים למדינות באפריקה – מתווה עליו החליטה הממשלה בחודש מרץ האחרון. "מזאת תקופה, היו ידיה של מדינת ישראל כבולות בכל נוגע לפתרון בעיית ההסתננות הקשה. הגענו היום לפריצת דרך אשר תאפשר למדינת ישראל לפעול בדרך המלך ולהעביר מסתננים למדינות שלישיות", אמרה שקד. השר שלום התייחס לכך שבית המשפט אישר את המתווה החדש רק לאחר שהוכנסו בו שינויים הנוגעים לחובתה של המדינה לעקוב אחר מצבם של המסתננים שגורשו למדינות שלישיות (שאינן מדינות המוצא שלהן, א"ס).

עלייה במספר מבקשי המקלט שהצליחו להיכנס ממצרים

30.9.2015 6:01 | אילן ליאור

101 מבקשי מקלט, רובם המכריע אזרחי סודאן, נכנסו לישראל בחודשיים האחרונים – יותר מאשר בכל 2013 ו-2014 יחד. באוגוסט חצו את הגבול ממצרים לישראל 44 מבקשי מקלט ובספטמבר עוד 57 – מספר שיא בחודש אחד מאז שלהי 2012. 29 מהחוצים את הגבול בספטמבר עשו זאת ביום כיפור בקבוצה אחת. במשרדי המשפטים והפנים ייחסו את העלייה במספר הנכנסים לפסיקת בג"ץ לפני כחודשיים, שהגבילה את השהות במתקן חולות לשנה, במקום שנה ושמונה חודשים. בארגוני זכויות אדם העריכו כי השינוי נובע דווקא מקשיי הכניסה לאירופה וחוסר הבהירות באשר לעתיד מבקשי המקלט שם. עד לחודש אוגוסט נכנסו לישראל 41 מבקשי מקלט, ובשילוב עם מבקשי המקלט שנכנסו בחודשיים האחרונים, עומד מספרם של אלו שחצו את הגבול בלי היתר מתחילת השנה על 142.

ממשלת דרום סודאן משלמת לחיילים באונס נשים וילדות

29.9.2015 15:20 | גרדיאן

מאות בני אדם העובדים בבנטיאו, בירת מדינת המחוז יוניטי שבדרום סודאן, דיווחו באחרונה על חטיפות והתעללויות שיטתיות בנשים וילדות, הנמסרות כשכר לחיילים שמשרתים את הממשלה במלחמת האזרחים במדינה ונאנסות על ידיהם. בעקבות המעשים נאלצו יותר מ–110 אלף בני אדם לחפש מקלט בבסיס או"ם הנמצא בעיר. "השכר שלהם הוא למעשה כל מה שהם מצליחים לבזוז והנשים שהם חוטפים", אמר מומחה צבא מבנטיאו, שסיפר כי היה עד לסיפורים של נשים שנלקחו למעוז הלוחמים בעיירה מנקיאן. לדבריו, יש ברחבי המדינה אולי אלפי נשים שאולצו להתחתן עם לוחמים ואנשי מיליציות שגויסו על ידי הממשלה ומנהיגים מקומיים, או לשמש עבורם שפחות מין. אחת מהן היא ניאבול שנחטפה מהכפר שלה במחוז רובקונה באפריל יחד עם 19 נשים נוספות.

  «       1       2       3       4       5     6     7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.