פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 5

חדשות ועדכונים

מתקן חולות צפוי להגיע לתפוסה מלאה בשבועות הקרובים

1.12.2015 20:04 | אילן ליאור

כ-2,500 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה מוחזקים במתקן חולות - תפוסת שיא מאז פתיחתו לפני שנתיים. עוד מאות צפויים להתייצב במתקן בשבועות הקרובים ולמלא לראשונה את המתקן, שיכול להכיל כ-3,360 בני אדם. שיא התפוסה עד כה היה כ-2,200 מבקשי מקלט. המתקן מחולק לשלושה אגפים, אך רק שניים מהם היו מאוכלסים עד לחודש שעבר. בעקבות כניסתם לתוקף של זימונים רבים לחולות, פתח שירות בתי הסוהר את האגף השלישי. באוגוסט הגביל בג"ץ את השהייה בחולות לשנה והורה למדינה לשחרר את כל מי שהוחזק במתקן תקופה ארוכה יותר. בעקבות פסק הדין שוחררו 1,178 מבקשי מקלט, כאשר 587 נותרו במתקן. לאחר החלטת בית המשפט, הגבירה רשות האוכלוסין וההגירה את קצב הזימונים לחולות.

אפס מקום: שר הפנים פועל להגדיל את מתקן חולות

1.12.2015 19:35 | עומרי אפרים

המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, הודיע היום (ג') בוועידת הגליל כי כבר בימים הקרובים צפויה להירשם במתקן "חולות" תפוסה מלאה. בסביבתו של שלום אומרים כי הוא פועל להגדיל את המתקן וכי בקרוב ייערך דיון בנושא עם משרדי הביטחון, הפנים והמשפטים. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון להיום שוהים במתקן חולות 2,495 מסתננים ומבקשי מקלט, ובימים הקרובים יצטרפו אליהם מאות נוספים שכבר זומנו. המתקן יכול להכיל בתפוסה מלאה כ-3,300 איש. לפי נתוני הרשות, בישראל שוהים כ-45 אלף מבקשי מקלט. בתוך כך, מנתונים שפרסמה היום רשות האוכלוסין וההגירה עולה כי נרשמה השנה ירידה במספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל בהליך השנוי במחלוקת המכונה "יציאה מרצון".

וינשטיין קורא להגביל את ההחזקה בחולות לשנה ומזהיר מפסילת חוק ההסתננות החדש

1.12.2015 0:17 | אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מזהיר כי חלקים בתיקון החדש לחוק למניעת הסתננות עלולים להיפסל שוב בבג"ץ – בפעם הרביעית. ל"הארץ" נודע כי וינשטיין התנגד בדיונים פנימיים לכמה סעיפים בתיקון החדש והעריך שיתקשו לעמוד בביקורת חוקתית. היועמ"ש הסתייג מסעיפים שעוסקים במשך השהות במתקן חולות, באוכלוסיות שלא ניתן לזמן אליו ובעונשים שיוטלו על מי שייעדרו ממנו. חרף אזהרותיהם של היועמ"ש ואנשיו, התעקשו במשרד הפנים לכלול סעיפים אלה בתזכיר החוק, שפורסם שלשום להערות הציבור. ההתנגדות העיקרית של וינשטיין נגעה לסעיפים הקובעים את משך השהייה בחולות. תזכיר החוק קובע כי מבקשי מקלט יישלחו למתקן חולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים".

תזכיר חוק חדש: אפשר להאריך החזקת מסתננים ב"חולות"

29.11.2015 18:58 | עומרי אפרים

משרד הפנים פרסם תזכיר חדש לחוק למניעת הסתננות, לאחר שבג"ץ פסל בפעם השלישית חלקים מהתיקון הקודם לחוק. על פי התיקון החדש, תקופת השהייה המרבית במתקן חולות תהיה 12 חודשים למבקשי מקלט ולמסתננים שכבר שוהים בישראל, עם אפשרות להארכה של שישה חודשים במקרים חריגים. יש לציין שפסיקת בג"ץ האחרונה קבעה כי לא ניתן לזמן מבקשי מקלט השוהים בישראל לתקופה שתעלה על 12 חודשים. בעקבות פסיקת בג"ץ בחודש אוגוסט האחרון שוחררו ממתקן חולות כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים ששהו בו יותר משנה. עבור מבקשי מקלט שיסתננו לישראל לאחר כניסת החוק לתוקף, נקבעה תקופת שהייה מרבית של 18 חודשים. התיקון הקודם לחוק, שנפסל על ידי בג"ץ, קבע תקופת שהייה מרבית של 12 חודשים, ללא הבדל בין מועדי ההסתננות.

חוק ההסתננות החדש: בניגוד לפסיקת בג"ץ, מבקשי מקלט יוחזקו בחולות שנה וחצי

29.11.2015 17:50 | אילן ליאור

תזכיר התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שפרסם היום (ראשון) משרד הפנים, קובע כי מבקשי מקלט יישלחו למתקן חולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים". מבקשי מקלט חדשים, שייכנסו לישראל לאחר פרסום החוק, יוחזקו בחולות שנה וחצי. זאת, אף שבג"ץ התערב בחוק באוגוסט בפעם השלישית ומתח ביקורת על שלילת החירות הממושכת, פסל את הסעיף בחוק שאפשר החזקה בחולות לשנה ושמונה חודשים והגביל לשנה את תקופת השהייה במתקן. תזכיר החוק החדש גם מבטל את האיסור הקיים בחוק על זימון אבות לקטינים למתקן חולות.

  «       1       2       3       4     5     6       7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.