פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 5

חדשות ועדכונים

אזל המקום במתקן חולות: לא יוכל לקלוט מאות מבקשי מקלט שזומנו אליו

29.12.2015 16:41 | אילן ליאור

לראשונה מאז הקמתו הגיע היום (שלישי) מתקן חולות לתפוסה מלאה והמקום בו אזל - כך נודע ל"הארץ". במתקן מוחזקים עתה 3,360 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. רשות האוכלוסין וההגירה הורתה למאות נוספים להתייצב בחולות בשבועות הקרובים, אך אין במתקן מקום עבורם, שכן כל המיטות מאוישות. בשירות בתי הסוהר, המנהל את חולות, אמרו בתשובה לפניית "הארץ" כי בשלב זה אין אפשרות לקלוט עוד אנשים במתקן וכי רשות האוכלוסין תידרש להחליט כיצד לנהוג באלו שצפויים להגיע אליו. חולות הוא המתקן היחיד מסוגו בישראל, ועל כן אין אפשרות לשלוח את מקבלי הזימונים למתקן חלופי. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", במשרדי הממשלה מקדמים יוזמה להרחבת חולות, אך טרם התקבלו החלטות בעניין.

תפוסה מלאה בחולות: תיבחן הקמת מתקן נוסף למבקשי מקלט

22.12.2015 1:25 | אילן ליאור

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים מתריע כי מתקן חולות קרוב לתפוסה מלאה וקורא לבחון הקמת מקומות נוספים להחזקת מבקשי מקלט מאפריקה. ל"הארץ" נודע כי המנכ"ל, רותם פלג, פנה באחרונה למשרד ראש הממשלה וביקש לכנס בדחיפות ועדה בין־משרדית כדי להיערך ליום שבו לא ניתן יהיה לקלוט עוד אנשים בחולות. הוא ציין כי בקרוב צפוי להתמלא גם כלא סהרונים, שאליו נשלחים מבקשי מקלט חדשים הנכנסים לישראל דרך גבול מצרים. מתקן חולות יכול להכיל כ–3,360 בני אדם ומוחזקים בו עתה כ–3,050 אזרחי אריתריאה וסודאן. זו התפוסה הגבוהה ביותר מאז פתיחתו של המתקן לפני שנתיים. בהתאם להוראות רשות האוכלוסין וההגירה, מתייצבים במתקן מדי חודש מאות מבקשי מקלט נוספים. חולות צפוי להתמלא לחלוטין עד סוף החודש.

בסולמות מעל הגדר החדשה: 200 מסתננים אפריקנים נכנסו השנה לישראל

5.12.2015 23:13 | יואב זיתון

למרות הגדר החדשה: קרוב ל-200 אפריקנים מסודן ומאריתריאה הצליחו לחצות את הגבול לישראל מסיני, על אף סיומה של בניית גדר הגבול האימתנית מול מצרים בתחילת השנה שעברה - כך נודע ל-ynet. הקבוצות, שטיפסו על הגדר באמצעות סולמות גדולים בגבהים של שישה עד עשרה מטרים, נעצרו על-ידי כוחות צה"ל שהוקפצו למקום לאחר שאלו זוהו מתקרבות לגבול. המסתננים הועברו לשהייה זמנית במתקן סהרונים שבנגב, שם הם ממתינים להחלטת המדינה אם להכיר בהם כמבקשי מקלט או לנסות ולגרשם חזרה לאפריקה. זאת, על רקע החלטות בג"צ בחודשים האחרונים להגביל עד לכשנה את משך הזמן שבו מותר למדינה להחזיק במעצר ללא משפט את מהגרי העבודה שהסתננו מאפריקה. במשך שנים חצו יותר מעשרת אלפים אפריקנים את הגבול לישראל מדי שנה.

מתקן חולות צפוי להגיע לתפוסה מלאה בשבועות הקרובים

1.12.2015 20:04 | אילן ליאור

כ-2,500 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה מוחזקים במתקן חולות - תפוסת שיא מאז פתיחתו לפני שנתיים. עוד מאות צפויים להתייצב במתקן בשבועות הקרובים ולמלא לראשונה את המתקן, שיכול להכיל כ-3,360 בני אדם. שיא התפוסה עד כה היה כ-2,200 מבקשי מקלט. המתקן מחולק לשלושה אגפים, אך רק שניים מהם היו מאוכלסים עד לחודש שעבר. בעקבות כניסתם לתוקף של זימונים רבים לחולות, פתח שירות בתי הסוהר את האגף השלישי. באוגוסט הגביל בג"ץ את השהייה בחולות לשנה והורה למדינה לשחרר את כל מי שהוחזק במתקן תקופה ארוכה יותר. בעקבות פסק הדין שוחררו 1,178 מבקשי מקלט, כאשר 587 נותרו במתקן. לאחר החלטת בית המשפט, הגבירה רשות האוכלוסין וההגירה את קצב הזימונים לחולות.

אפס מקום: שר הפנים פועל להגדיל את מתקן חולות

1.12.2015 19:35 | עומרי אפרים

המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, הודיע היום (ג') בוועידת הגליל כי כבר בימים הקרובים צפויה להירשם במתקן "חולות" תפוסה מלאה. בסביבתו של שלום אומרים כי הוא פועל להגדיל את המתקן וכי בקרוב ייערך דיון בנושא עם משרדי הביטחון, הפנים והמשפטים. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון להיום שוהים במתקן חולות 2,495 מסתננים ומבקשי מקלט, ובימים הקרובים יצטרפו אליהם מאות נוספים שכבר זומנו. המתקן יכול להכיל בתפוסה מלאה כ-3,300 איש. לפי נתוני הרשות, בישראל שוהים כ-45 אלף מבקשי מקלט. בתוך כך, מנתונים שפרסמה היום רשות האוכלוסין וההגירה עולה כי נרשמה השנה ירידה במספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל בהליך השנוי במחלוקת המכונה "יציאה מרצון".

  «       1       2       3       4     5     6       7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.