פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 4

חדשות ועדכונים

מנהיג המורדים בדרום סודאן ביטל את שובו לבירה ג'ובה

20.4.2016 19:40 | ד.פ.א

מנהיג המורדים בדרום סודאן, ריק מצ'אר, ביטל אתמול (שלישי) את שובו למדינה - צעד הנתפש כחיוני לקידום הסכם השלום שנחתם בין הפלגים היריבים במדינה האפריקאית. מצ'אר נמלט מהבירה ג'ובה לפני יותר משנתיים אחרי שהודח מתפקיד סגנו של הנשיא סלבה קיר - דבר שדירדר את המדינה למלחמה ומעשי זוועה. מצ'אר היה אמור לחזור לדרום סודאן בראשית השבוע להישבע שוב אמונים לתפקיד סגן הנשיא. דוברו של מצ'אר מסר בתחילה כי מדובר בדחייה זמנית שנגרמה מטעמים לוגיסטיים "עד שכל המכשולים יוסרו". יממה לאחר מכן כבר מסר בכיר בארגון המורדים כי חזרתו של מצ'אר בוטלה בגלל שממשלת דרום סודאן "לא פינתה את המרחב האווירי עבור אנשיו".

לראשונה מאז הקמתו: מתקן "חולות" מלא

29.12.2015 19:25 | עומרי אפרים

מתקן "חולות", שבו מוחזקים מבקשי מקלט, הגיע היום (ג') לתפוסה מלאה בפעם הראשונה מאז הקמתו. משירות בתי הסוהר נמסר כי כעת שוהים במתקן 3,360 מבקשי מקלט וכי לא ניתן לקלוט בו מבקשי מקלט נוספים. לפי שב"ס, רשות האוכלוסין וההגירה תידרש להחליט כיצד לנהוג במבקשי המקלט שכבר זומנו אליו בתקופה האחרונה. כעת לא ברור גם מה יעלה בגורל מאות מבקשי מקלט שזומנו למתקן בחודשים האחרונים וייתכן כי הרשות תיאלץ לדחות או לבטל את זימונם למתקן. הידיעה על הגעת המתקן לתפוסה מלאה פורסמה הבוק בפעם הראשונה ב"הארץ". בתחילת החודש פורסם ב-ynet כי שר הפנים לשעבר סילבן שלום פועל להגדלת המתקן, שנבנה במקור עם אפשרות להרחבתו, אך מאז לא התקבלו החלטות בעניין או נערכו פעולות בשטח ליישומה של היוזמה.

אזל המקום במתקן חולות: לא יוכל לקלוט מאות מבקשי מקלט שזומנו אליו

29.12.2015 16:41 | אילן ליאור

לראשונה מאז הקמתו הגיע היום (שלישי) מתקן חולות לתפוסה מלאה והמקום בו אזל - כך נודע ל"הארץ". במתקן מוחזקים עתה 3,360 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. רשות האוכלוסין וההגירה הורתה למאות נוספים להתייצב בחולות בשבועות הקרובים, אך אין במתקן מקום עבורם, שכן כל המיטות מאוישות. בשירות בתי הסוהר, המנהל את חולות, אמרו בתשובה לפניית "הארץ" כי בשלב זה אין אפשרות לקלוט עוד אנשים במתקן וכי רשות האוכלוסין תידרש להחליט כיצד לנהוג באלו שצפויים להגיע אליו. חולות הוא המתקן היחיד מסוגו בישראל, ועל כן אין אפשרות לשלוח את מקבלי הזימונים למתקן חלופי. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", במשרדי הממשלה מקדמים יוזמה להרחבת חולות, אך טרם התקבלו החלטות בעניין.

תפוסה מלאה בחולות: תיבחן הקמת מתקן נוסף למבקשי מקלט

22.12.2015 1:25 | אילן ליאור

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים מתריע כי מתקן חולות קרוב לתפוסה מלאה וקורא לבחון הקמת מקומות נוספים להחזקת מבקשי מקלט מאפריקה. ל"הארץ" נודע כי המנכ"ל, רותם פלג, פנה באחרונה למשרד ראש הממשלה וביקש לכנס בדחיפות ועדה בין־משרדית כדי להיערך ליום שבו לא ניתן יהיה לקלוט עוד אנשים בחולות. הוא ציין כי בקרוב צפוי להתמלא גם כלא סהרונים, שאליו נשלחים מבקשי מקלט חדשים הנכנסים לישראל דרך גבול מצרים. מתקן חולות יכול להכיל כ–3,360 בני אדם ומוחזקים בו עתה כ–3,050 אזרחי אריתריאה וסודאן. זו התפוסה הגבוהה ביותר מאז פתיחתו של המתקן לפני שנתיים. בהתאם להוראות רשות האוכלוסין וההגירה, מתייצבים במתקן מדי חודש מאות מבקשי מקלט נוספים. חולות צפוי להתמלא לחלוטין עד סוף החודש.

בסולמות מעל הגדר החדשה: 200 מסתננים אפריקנים נכנסו השנה לישראל

5.12.2015 23:13 | יואב זיתון

למרות הגדר החדשה: קרוב ל-200 אפריקנים מסודן ומאריתריאה הצליחו לחצות את הגבול לישראל מסיני, על אף סיומה של בניית גדר הגבול האימתנית מול מצרים בתחילת השנה שעברה - כך נודע ל-ynet. הקבוצות, שטיפסו על הגדר באמצעות סולמות גדולים בגבהים של שישה עד עשרה מטרים, נעצרו על-ידי כוחות צה"ל שהוקפצו למקום לאחר שאלו זוהו מתקרבות לגבול. המסתננים הועברו לשהייה זמנית במתקן סהרונים שבנגב, שם הם ממתינים להחלטת המדינה אם להכיר בהם כמבקשי מקלט או לנסות ולגרשם חזרה לאפריקה. זאת, על רקע החלטות בג"צ בחודשים האחרונים להגביל עד לכשנה את משך הזמן שבו מותר למדינה להחזיק במעצר ללא משפט את מהגרי העבודה שהסתננו מאפריקה. במשך שנים חצו יותר מעשרת אלפים אפריקנים את הגבול לישראל מדי שנה.

  «       1       2       3     4     5       6       7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.