פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 234

חדשות ועדכונים

תקווה חדשה בסכסוך הנסתר של אפריקה

20.5.2008 13:00 | חיים איסרוביץ

נסיעתה של הזמרת נורית גלרון לרפובליקה המרכז אפריקנית היא דוגמה נוספת לסיוע הישראלי למדינות אפריקה אשר נמשך מאז שנות החמישים והשישים. מטרת נסיעתה של גלרון, אשר הצטרפה למשלחת בראשות שחקנית הקולנוע מיה פארו, הייתה לבחון את הדרכים שבהן תוכל ישראל לעזור לעשרות אלפי הפליטים במדינה החלשה. המשלחת, אשר אורגנה על ידי יוניצ"ף (קרן הילדים של האו"ם) יחד עם משרד החוץ והוועד היהודי-אמריקני, הגיעה לרפובליקה המרכז אפריקנית כאשר במדינה, אחת העניות בעולם, יש תקוות מחודשות כי אחרי שנים של אלימות ומלחמות אזרחים שגבו את חייהם של אלפי בני אדם מתחיל עידן של שלום. ב-9 במאי חתמה הממשלה על הסכם שלום והפסקת אש עם צבא העם להשבת הדמוקרטיה, ארגון המורדים הפעיל האחרון.

אושר בקריאה ראשונה: עד חמש שנות מאסר לכל מסתנן ; שבע למסתנן מדרפור

20.5.2008 8:04 | שחר אילן

הכנסת אישרה אתמול לקריאה ראשונה את הצעת החוק למניעת הסתננות. על פי ההצעה, יהיה כל מסתנן לישראל צפוי לעד חמש שנות מאסר, גם אם הוא פליט או מהגר עבודה. מסתנן ממדינת אויב, ביניהן סודאן (שבה חבל דרפור), יהיה צפוי לשבע שנות מאסר. על פי ההצעה, שאושרה ברוב גדול של 21 נגד אחד, המדינה תוכל להחזיק מסתננים, כולל פליטים, עד 18 יום במעצר מבלי שיובאו לפני שופט. ההצעה גם מעגנת בחוק את נוהל "ההחזרה החמה" של מסתננים (בתוך 72 שעות מרגע התפיסה), שנחשב להליך המסכן את חייהם. סעיף נוסף בחוק קובע שניתן יהיה למנוע שחרור מסתנן אם הוגשה חוות דעת של גורמי ביטחון ולפיה "במדינת מושבו או באזור מגוריו של המסתנן מתבצעת פעילות העלולה לסכן את ביטחון מדינת ישראל או אזרחיה".

ממשיכים להיות פליטים

16.5.2008 10:31 | מירב שלמה

110 ילדי פליטים מאפריקה שחיים כיום בתל אביב אינם משובצים במסגרות חינוכיות. על פי גורמים במערכת החינוך, הילדים מסתובבים מזה מספר חודשים ברחובות בשל מחסור בכיתות ובתקציבים. הפתרון שמציעה העיריה הוא שילובם של הילדים במוסדות החינוך בדרום העיר, אולם שם כבר מתחילה להתעורר התנגדות לכך. מינהל החינוך ניסה בעבר לשלב את ילדי הפליטים בבתי הספר בתל אביב, אולם המהלך נתקע לאחר שבית הספר ביאליק רוגוזין, שקלט את הפליטים, התמלא עד אפס מקום. מתחילת השנה נקלטו בבתי הספר בדרום כ–140 ילדים, מה שגרם למינהל החינוך להתהדר בהישג. אלא שבמינהל העדיפו להצניע נתון אחר — 110 ילדים שלא נמצא להם מקום ומשוטטים מאז ברחבי העיר.

נשיא סודן: ישראל משחדת המורדים בדרפור

14.5.2008 15:38 | סוכנויות הידיעות

נשיא סודן עומר אל-בשיר האשים את אחד ממנהיגי ארגוני המורדים בדרפור כי קיבל שוחד מישראל כדי שיפעל להפלת המשטר האיסלאמי במדינה. הנשיא הסודני השמיע את ההאשמות בעצרת שנערכה בארגון הממשלה היום (ד') בבירה חרטום. בעצרת השתתפו אלפי אזרחים שהניפו דגלים וקראו קריאות בגנות מנהיג המורדים, חליל איברהים. מנהיגי מדינות ערב נוהגים לא פעם להאשים את יריביהם כי הם מנהלים קשרים עם ישראל - בניסיון לערער את אמינותם. איברהים, העומד בראש תנועת הצדק והשוויון לדרפור (JEM), היכה בתדהמה את שלטונות סודן בסוף השבוע האחרון, כאשר לוחמיו ביצעו התקפה על העיר אומדורמן, הסמוכה לבירה. לטענת הממשלה, ההתקפה גבתה את חייהם של יותר מ-200 בני אדם.

סודן: 220 הרוגים בקרבות בין הצבא למורדים

14.5.2008 0:56 | AP

ממשלת סודן הודיעה אמש (יום ג') כי לפחות 220 בני אדם נהרגו בקרבות שהתנהלו בסוף השבוע סמוך לבירה חרטום. חמושים מ"התנועה לצדק ושוויון" תקפו בשבת את הפרבר אומדורמן בפאתי הבירה, לאחר שחצו את המדינה מכיוון הגבול עם צ'אד. בתום הקרבות הודיעה מפלגת השלטון כי כוחותיה הביסו את המורדים. שר ההגנה של סודן, הגנרל עבדול רחים מוחמד חוסיין, הופיע אתמול בפני הפרלמנט ודיווח על מתקפת המורדים. לטענתו, המורדים מארגון "התנועה לצדק ושוויון" ספגו מפלה קשה, ו-180 כלי הרכב שנטלו חלק בקרבות הושמדו לחלוטין. החמושים הודו כי הפסידו בקרב, אך בד בבד הכריזו כי בכוונתם לחדש את הלחימה בחרטום וסביב לה. זאת, במחאה על המצב החמור השורר בחבל דרפור שבמערב המדינה.

  «       229       230       231       232       233     234     235       236       237       238       239       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.