פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 2

חדשות ועדכונים

שופט העליון שהם: חוק הפיקדון עלול להוציא מבקשי מקלט משוק העבודה ולדחוק אותם

26.7.2017 14:03 | אילן ליאור

בג"ץ דן הבוקר (רביעי) בעתירת ארגוני זכויות אדם נגד החוק המחייב מבקשי מקלט להפריש מדי חודש 20% משכרם לקרן פיקדון, אותה יוכלו לפדות רק בצאתם מישראל. השופט אורי שהם אמר בדיון כי החוק "עשוי להוביל, ואני לא יודע אם מישהו חשב על זה או התכוון לזה, פשוט להוציא אותם משוק העבודה ואולי דרך זה גם לדחוק אותם החוצה". מאוחר יותר הורה בג"ץ למדינה לנמק תוך 45 יום מדוע לא תבוטל חובת ההפרשה. החוק נכנס לתוקף בתחילת מאי והוא מחייב גם את המעסיקים להפריש לפיקדון עוד 16% מגובה המשכורת של מבקש המקלט. המדינה תוכל לקחת חלק ניכר מהסכום שיצטבר בקרן אם מבקש המקלט לא יעזוב את הארץ במועד שנקבע לו. העותרים טוענים כי החוק נועד למרר את חייהם של מבקשי המקלט וידרדר רבים מהם לעוני.

המדינה תעניק מעמד תושב ארעי ל–200 יוצאי חבל דארפור

8.6.2017 6:00 | אילן ליאור

ישראל תעניק מעמד תושב ארעי ל–200 יוצאי חבל דארפור בסודאן שהגישו בקשות מקלט ולא נענו זמן רב, כך נודע ל"הארץ". מעמדם החדש, זהה לזה הניתן לאדם המוכר כפליט, יאפשר לדארפורים לעבוד ויקנה להם זכויות סוציאליות — ובראשן ביטוח בריאות ממלכתי. כמו כן, הם יוכלו לקבל תעודת מעבר שתאפשר להם לצאת מישראל ולחזור אליה. המעמד אינו מוגבל בזמן, אך באפשרות המדינה לשלול אותו אם הנסיבות ישתנו. את ההחלטה להעניק לדארפורים מעמד "מטעמים הומניטאריים" קיבלו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי, בלחץ היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. זו הפעם הראשונה זה עשור שישראל תעניק מעמד מסוג זה לקבוצה גדולה של מבקשי מקלט.

"טיהור אתני בדרום סודן, בדרך לרצח עם כמו ברואנדה"

1.12.2016 19:56 | סוכנויות הידיעות

צוות חקירה של האו"ם לענייני זכויות אדם קבע היום (ה') כי בכמה אזורים בדרום סודן מבוצע בימים אלה טיהור אתני, וכי הוא בדרך להפוך לרצח עם בדומה לזה שהתחולל ברואנדה ב-1994. "כבר כעת יש תהליך עקבי של טיהור אתני בכמה אזורים בדרום סודן, תוך כדי שימוש בהרעבה, במעשי אונס קבוצתיים ובשריפת כפרים; בכל מקום שאליו הגענו ברחבי המדינה הזו שמענו תושבים מספרים שהם מוכנים לשפוך דם כדי להחזיר את אדמתם", סיפרה יסמין סוקה, ראש הצוות שסיים ביקור בן עשרה ימים. "הקרקע מוכשרת להתרחשות דומה לזו שהתחוללה ברואנדה, והקהילה הבינלאומית חייבת למנוע זאת", אמרה סוקה. ברצח העם ברואנדה, שנמשך כחודשיים, נרצחו ב-1994 כ-800 אלף בני אדם.

המדינה תפסיק לזמן מבקשי מקלט מדרפור למתקן חולות

27.10.2016 2:39 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה החליטה לא לזמן עוד מבקשי מקלט מחבל דרפור בסודאן למתקן חולות. ההחלטה התקבלה בשל העובדה שרוב יוצאי דרפור השוהים בישראל הגישו בקשות מקלט לפני זמן רב ולא נענו. במסגרת הליך משפטי הבהירה הרשות לפני כשבועיים, כי הוראות שהייה במתקן חולות לא יבוטלו באופן אוטומטי, אלא רק לאחר שימוע שבו יוכח כי מוצאו של מבקש המקלט אכן מחבל דרפור. הרשות הוסיפה כי תבטל גם זימונים לחולות שכבר ניתנו ליוצאי דרפור. בתשובה לשאלת "הארץ" מסרה הרשות כי בחולות נמצאים עתה כ–250 דרפורים. הרשות טענה תחילה כי אין החלטה כזאת, אך חשפה את מדיניותה בהוראת בית הדין לעררים בתל אביב.

דו"ח: ממשלת סודן ביצעה טבח כימי בדרפור

29.9.2016 11:40 | ynet וסוכנויות הידיעות

ממשלת סודן ביצעה קרוב ל-30 מתקפות כימיות נגד אוכלוסייה אזרחית, שבה גם ילדים, באזור ג'בל מארה בדרפור מאז ינואר 2016 תוך שימוש בגז חרדל. כך טוען ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" בתחקיר קשה שפרסם היום (יום ה'). לפי הארגון, כ-250 בני אדם מתו ככל הנראה מהחשיפה לגז האסור לשימוש. רבים מההרוגים הם כנראה ילדים. עוד נמסר כי מאות אחרים שרדו את המתקפות הכימיות, אבל בימים ובשעות שלאחר החשיפה לנשק הכימי פיתחו תסמינים כגון הקאת דם ושלשול חריף; שלפוחיות חמורות; פריחה על העור שהתקשתה, שינתה צבעה ונשרה; בעיות בראייה עד כדי עיוורון מוחלט; ובעיות בנשימה שהפכו לגורם המוביל למוות של הנפגעים ששרדו את המתקפות עצמן. רוב מוחלט של השורדים דיווחו כי העשן הדיף ריח רעיל וחריף.

  «       1     2     3       4       5       6       7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.