פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 15

חדשות ועדכונים

בג"ץ למדינה: נמקו עד מחר מדוע לא סיפקתם חימום למוחזקים במתקן חולות

11.1.2015 17:55 | אילן ליאור

ארגוני זכויות אדם עתרו היום (ראשון) לבג"ץ להורות למדינה לספק מיד אמצעי חימום למבקשי המקלט המוחזקים במתקן חולות. העותרים ביקשו מבית המשפט להוציא צו ביניים הפוטר את מבקשי המקלט משהייה במתקן בשעות הערב והלילה עד להתקנת אמצעי חימום מספקים ומתיר להם להכניס אמצעי חימום המצויים ברשותם. השופט צבי זילברטל הורה למדינה להגיב לבקשה לצו ביניים עד מחר אחר הצהריים. "'חולות' מצוי במדבר, באזור קציעות שבו ידועה לכל בעיית הקור העז והמצמית", נכתב בעתירה שהגישו המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם. הם מציינים כי בחולות מוחזקים עתה בכפייה כ-2,300 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה, שלא ניתן לגרשם מישראל.

למרות הקור העז, שב"ס מונע מהמוחזקים בחולות להשתמש בתנורי חימום

10.1.2015 13:30 | אילן ליאור

שירות בתי הסוהר מונע מהמוחזקים במתקן חולות להכניס לחדרים תנורים ומפזרי חום, אף שהטמפרטורה במקום התקרבה הלילה (שבת) לאפס מעלות. מבקשי מקלט המוחזקים במתקן התלוננו על קור קיצוני וסיפרו כי רבים נותרים במיטותיהם רוב שעות היממה, לבושים בשכבות רבות של בגדים ומכוסים בשמיכות, בניסיון לשמור על חום גופם. לטענת שב"ס אי אפשר להכניס תנורים לחדרים מחשש לשריפות. בעקבות פניות של ארגוני זכויות אדם ושל חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), מיכל רוזין ואילן גילאון (מרצ), סופקו אמש לכל חדר מספר שקיות חימום. עם זאת, אמרו המוחזקים במתקן כי אין די שקיות חימום לכולם, ובכל מקרה הן אינן מספיקות כדי לשמור על חום הגוף. "אנשים סובלים מהקור.

המדינה חידשה את הזימונים למתקן חולות

5.1.2015 3:27 | אילן ליאור

בג"ץ ידון בעוד חודש, ב-3 בפברואר, בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, שצפוי לפרוש בשבוע הבא, קבע כי הדיון יתקיים בהרכב של תשעה שופטים, שמונה מהם היו חברים בהרכב שפסל את שתי הגרסאות הקודמות של החוק. בראש ההרכב תשב מחליפתו של גרוניס בתפקיד נשיאת העליון, מרים נאור. יחד עמה ידונו בעתירה השופטים אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית ויורם דנציגר, שלא היה חבר בהרכב הקודם. גרוניס קיצר את התהליך המשפטי וקבע את הדיון למועד קרוב במטרה לזרז את ההכרעה בעתירה. בינתיים, החלה רשות האוכלוסין וההגירה לזמן שוב מבקשי מקלט למתקן חולות, לאחר שלושה חודשי הקפאה.

קמפיין אינטרנט: "השמיעו את קולם של הפליטים"

4.1.2015 17:02 | וואלה

"ברחתי מסודן כשהייתי בן 16, לפני אחת עשרה שנה, אני זוכר את הלילה שתקפו את הכפר שלי, מאז אני בנדודים" (אדם, מבקש מקלט מסודן, כלוא בחולות). ציטוטים כאלו, ועוד עשרות אחרים, מופיעים באתר "קולות מחולות". כל אחד מהם מספר שבריר של סיפור, וידוי, הרהור או רגש של פליט כזה או אחר מתוך אלפי מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן אשר שוהים במתקן "חולות" שבנגב. מטרת הפרויקט, אשר הוקם על ידי קבוצה של אגודות ועמותות למען פליטים, היא להפוך את הציטוטים הללו - לוויראליים. להפוך אותם לחלק מהשיח שנערך אצלנו על הפיד בפייסבוק. "אנחנו שומעים הרבה על מבקשי המקלט, על הפליטים, אבל מעט מדי שומעים אותם", נכתב באתר הפרויקט, "קשה יותר לשנוא, לפחד ולגרש את מי שמביטים בעיניו ושומעים את סיפורו, גם אם לרגע".

המדינה תחדש מחר את הנפקת הזימונים למתקן חולות לאחר שלושה חודשי הקפאה

30.12.2014 17:38 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה צפויה לחדש מחר (רביעי) את הנפקת הזימונים למתקן חולות, לאחר שלושה חודשי הקפאה. תחילה הפסיקה הרשות להנפיק זימונים בעקבות פסילת התיקון הקודם לחוק בבג"ץ. לפני שבועיים פורסם ברשומות התיקון החדש לחוק, אך יממה לאחר מכן הוציא השופט יורם דנציגר צו ארעי שאסר על המדינה להנפיק זימונים לחולות. היום דחה דנציגר את בקשת ארגוני זכויות האדם להוציא צו ביניים שיקפיא את עיקרי החוק החדש עד לבירור העתירה נגדו וביטל את הצו הארעי. בסוף השבוע ביקשה המדינה מבג"ץ לבטל לאלתר את הצו הארעי והזהירה כי הותרתו על כנו או הוצאת צו ביניים דומה לו יובילו לסגירת מתקן חולות ב-16 בינואר.

  «       10       11       12       13       14     15     16       17       18       19       20       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.