פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 14

חדשות ועדכונים

בג"ץ על התיקון לחוק המסתננים: נעשתה כברת דרך אך השאלה היא אם מגבלת החירות נותרה בעינה

3.2.2015 6:01 | אילן ליאור

בג"ץ דן הבוקר (שלישי) לראשונה בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, ששתי גרסאותיו הקודמות נפסלו בבית המשפט. הרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון החדשה, מרים נאור, צפוי להכריע בעתירה בחודשים הקרובים. התיקון החדש לחוק מסדיר את הפעלת מתקן חולות, שבו מוחזקים עתה כ-2,000 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. הוא מגביל את השהייה במתקן לשנה ושמונה חודשים. כמו כן, מאפשר התיקון לכלוא לשלושה חודשים בסהרונים מבקשי מקלט חדשים שייכנסו לישראל. "כשאנחנו באים לבדוק מגבלת חירות אנחנו צריכים לבדוק את כל הנקודות ולחבר אותן לנקודה אחת", אמר בדיון השופט עוזי פוגלמן, שכתב את חוות הדעת המרכזית בפסק הדין שפסל את התיקון הקודם לחוק.

הממשלה והמורדים בדרום סודאן חתמו פעם נוספת על הסכם הפסקת אש

2.2.2015 11:50 | ניו יורק טיימס וד-פ-א

נשיא דרום סודאן, סאלבה קיר, ומנהיג כוחות המורדים, ריק מצ'אר, חתמו היום (שני) על הסכם חדש להפסקת אש במלחמת האזרחים במדינה. ההסכם מקרב את הצדדים הנלחמים מזה 15 חודשים לקראת הסכם סופי וסיום הלחימה. דיפלומטים אפריקאים אמרו כי בהסכם, שעדיין לא פורסם בציבור, הגיעו הצדדים להבנות אודות חלוקת הכוח בממשלה הזמנית שתוקם. על פי ההסכם, קיר יישאר הנשיא בעוד שמצ'אר יהפוך לסגנו. השניים הסכימו לכבד את הפסקת האש שנחתמה בינואר 2013 ומאז הופרה כמה וכמה פעמים על ידי שני הצדדים. מאוחר יותר היום דיווח העיתון "סודן טריבון" כי מצ'אר מכחיש את הדיווחים על ההסכם בינו לבין הנשיא קיר. לדבריו, הם חתמו על מסמך הבנות שמגדיר את המנדט שיינתן לממשלה הזמנית שתקום בעתיד.

המדינה תתקין בתוך שבוע מזגנים בכל חדרי המגורים במתקן חולות

15.1.2015 22:36 | אילן ליאור

המדינה הודיעה הערב (חמישי) לבג"ץ כי תתקין בתוך שבוע מזגנים בכל חדרי המגורים במתקן חולות. ההחלטה באה בעקבות עתירה לבג"ץ של האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ולמהגרים ורופאים לזכויות אדם בדרישה לספק מיד אמצעי חימום לכ-2,300 מבקשי המקלט מסודאן ואריתריאה המוחזקים במתקן. בסוף השבוע שעבר התלוננו מבקשי המקלט על קור קיצוני בחדרים, בעת שהטמפרטורה באזור התקרבה לאפס מעלות. שירות בתי הסוהר אסר עליהם להכניס לחדרים אמצעי חימום ונימק זאת בשיקולים בטיחותיים. בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיעה המדינה ביום שני כי מבקשי מקלט שיבקשו זאת יוכלו לקבל פטור לפרקי זמן של 72 שעות מנוכחות במתקן, עד למציאת פתרון לסוגיית חימום החדרים.

בג"ץ למדינה: נמקו עד מחר מדוע לא סיפקתם חימום למוחזקים במתקן חולות

11.1.2015 17:55 | אילן ליאור

ארגוני זכויות אדם עתרו היום (ראשון) לבג"ץ להורות למדינה לספק מיד אמצעי חימום למבקשי המקלט המוחזקים במתקן חולות. העותרים ביקשו מבית המשפט להוציא צו ביניים הפוטר את מבקשי המקלט משהייה במתקן בשעות הערב והלילה עד להתקנת אמצעי חימום מספקים ומתיר להם להכניס אמצעי חימום המצויים ברשותם. השופט צבי זילברטל הורה למדינה להגיב לבקשה לצו ביניים עד מחר אחר הצהריים. "'חולות' מצוי במדבר, באזור קציעות שבו ידועה לכל בעיית הקור העז והמצמית", נכתב בעתירה שהגישו המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם. הם מציינים כי בחולות מוחזקים עתה בכפייה כ-2,300 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה, שלא ניתן לגרשם מישראל.

למרות הקור העז, שב"ס מונע מהמוחזקים בחולות להשתמש בתנורי חימום

10.1.2015 13:30 | אילן ליאור

שירות בתי הסוהר מונע מהמוחזקים במתקן חולות להכניס לחדרים תנורים ומפזרי חום, אף שהטמפרטורה במקום התקרבה הלילה (שבת) לאפס מעלות. מבקשי מקלט המוחזקים במתקן התלוננו על קור קיצוני וסיפרו כי רבים נותרים במיטותיהם רוב שעות היממה, לבושים בשכבות רבות של בגדים ומכוסים בשמיכות, בניסיון לשמור על חום גופם. לטענת שב"ס אי אפשר להכניס תנורים לחדרים מחשש לשריפות. בעקבות פניות של ארגוני זכויות אדם ושל חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), מיכל רוזין ואילן גילאון (מרצ), סופקו אמש לכל חדר מספר שקיות חימום. עם זאת, אמרו המוחזקים במתקן כי אין די שקיות חימום לכולם, ובכל מקרה הן אינן מספיקות כדי לשמור על חום הגוף. "אנשים סובלים מהקור.

  «       9       10       11       12       13     14     15       16       17       18       19       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.