פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 13

חדשות ועדכונים

דו"ח שליקט עשרות עדויות של "עוזבים מרצון" מגלה: מבקשי מקלט נכלאו ועונו בסודאן

8.3.2015 19:21 | אילן ליאור

דו"ח חדש של ארגוני זכויות אדם חושף כשלים חמורים בהליך ה"עזיבה מרצון", במסגרתו עזבו את ישראל בשנתיים האחרונות יותר מ-9,000 מבקשי מקלט אפריקאים. הדו"ח מבוסס על ראיונות עם 47 מבקשי מקלט שעזבו או עמדו לעזוב את ישראל מאז פתיחת מתקן חולות לפני שנה ושלושה חודשים. הדו"ח כולל עדויות של מבקשי מקלט שנכלאו ועברו עינויים קשים עם שובם לסודאן. חלקם עדיין נתונים לרדיפת המשטר. עדויות אחרות מצביעות על כך שהמדינות השלישיות אליהן שולחת ישראל מבקשי מקלט — אוגנדה ורואנדה, אינן מספקות הגנה, מעמד חוקי או ערובה לביטחונם של המגיעים אליהן. הדו"ח מחזק את ממצאי תחקיר "הארץ" שפורסם לפני כשנה, שחשף כי ישראל שולחות את מבקשי המקלט למדינות אלו ללא מעמד או זכויות.

חמושים חטפו 89 ילדים בדרום סודאן כדי לגייסם כחיילים

21.2.2015 19:05 | סוכנויות הידיעות

חמושים חטפו לפחות 89 ילדים בדרום סודאן – כך דיווחה היום (שבת) סוכנות הילדים של האו"ם (יוניצ"ף). התקרית אירע במחנה בעיר הצפונית מלקאל, שם שוהים אלפי עקורים שברחו מאזורי הלחימה בין כוחות הממשלה לבין המורדים. על פי הדיווח, חיילים חמושים כיתרו את האזור וחיפשו אחר ילדים בני 12 ומעלה בעיר שנמצאת במדינת הנילוס העליון. בהצרה של יוניצ"ף נמסר כי הילדים נחטפו בזמן בחינות שעשו בבית ספרם. הסוכנות לא מסרה איזה ארגון אחראי לחטיפה, אולם השימוש בילדים כחיילים נפוץ במדינה הצעירה ביותר בעולם, שבה מתחוללת מלחמת אזרחים עקובה מדם מאז דצמבר 2013. על פי נתוני האו"ם, בשנה החולפת גויסו כ-12 אלף ילדים – מרביתם בנים – לצורכי לחימה.

האו"ם: 89 נערים נחטפו מבתיהם בדרום סודן

21.2.2015 16:53 | AP

סוכנות האו"ם לילדים, יוניצ"ף, מדווחת היום (שבת) כי קבוצת חמושים חטפו לפחות 89 נערים בדרום סודן. הנערים, שהצעירים בהם בני 13, נחטפו ליד מאלקל, בירת מדינת המחוז הנילוס העליון שבצפון המדינה. במאלקל, שנמצאת תחת שלטון הממשלה, נרשמה לאחרונה לחימה עזה בין כוחות המורדים לחיילי הממשל שמאשימים אלה את אלה בהפרת כמה הסכמי שלום. עדי ראייה סיפרו לאו"ם כי גברים חמושים הקיפו את מגורי הקהילה, עברו מבית לבית ושלפו החוצה בכוח נערים בני 13 ומעלה. לפי יוניצ"ף, ייתכן שמניין החטופים גדול יותר אך עדיין לא ברור מי הארגון שעומד מאחורי החטיפות.

פשעי מלחמה: חיילי צבא סודן אנסו 221 נשים

11.2.2015 22:06 | AP

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch פרסם היום (יום ד') דו"ח חמור החושף את ממדי הזוועות בדרפור. לפי הדו"ח, חיילי צבא סודן אנסו לפחות 221 נשים ונערות בכפר בדרפור בסדרת תקיפות מאורגנת מבית לבית בשנה שעברה. מנהל הארגון באפריקה, דניאל בקלה, קרא לתקיפות "שפל חדש ברמת הזוועות בדרפור". הדו"ח מתפרסם על רקע הרעה ביחסים בין סודן לקהילה הבינלאומית בעוד האזור משותק כתוצאה מכאוס אלים זה יותר מעשור. הדיווחים על מקרי האונס ההמוניים בטבית בסוף אוקטובר פורסמו עם התרחשותם באמצעות תחנות רדיו של סודנים המתגוררים מחוץ למדינה.

בג"ץ דן שוב בחוק המסתננים: "חל שיפור"

3.2.2015 12:33 | יעל פרידסון

הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה מרים נאור דן הבוקר (ג') בעתירה השלישית שהוגשה נגד התיקון לחוק למניעת הסתננויות. זאת, לאחר שבג"ץ פסל בעבר פעמיים את החוק שאישרה הכנסת. החוק הנוכחי, שאושר בדצמבר האחרון ברוב של 43 חברי כנסת מול 20 מתנגדים, קובע כי ניתן יהיה להחזיק מסתנן במשמורת עד שלושה חודשים בלבד. בתום תקופת המשמורת יועבר המסתנן למרכז השהייה הפתוח. החוק החדש מגביל את תקופת השהייה במרכז ל-20 חודשים, וצמצם את חובת התייצבות לפעם בסוף היום לעומת שלוש בנוסח הקודם. הדיון נערך בפני אולם מלא בנוכחות פעילי זכויות אדם, תושבי דרום תל אביב וכן חברת הכנסת מירי רגב.

  «       8       9       10       11       12     13     14       15       16       17       18       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.