פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 1

חדשות ועדכונים

המדינה תעניק מעמד של תושב ארעי ל-300 מבקשי מקלט מסודן

27.5.2018 21:11 | תלם יהב

המדינה הודיעה אמש (יום א') לבג"ץ כי תעניק מעמד לכ-300 מבקשי מקלט יוצאי סודן, חבל דרפור חבל הרי הנובה והנילוס הכחול. בתשובת המדינה לעתירה שהוגשה בנושא נכתב: "בעקבות דיונים ולאחר בחינת הסוגיה, הוחלט כי כשלב ראשון יוענק ל-300 סודנים יוצאי חבל דרפור מעמד מסוג א/5 (מעמד של תושב ארעי, הדומה לפליט) מטעמים הומניטריים" - וזאת בתוך 30 יום. תשובת המדינה הוגשה בתגובה לעתירות שהוגשו לבג"ץ ובהן דרישה להעניק מעמד לסודנים שנמצאים בישראל. בתגובה לעתירה, כאמור, הודיעה המדינה שתעניק מעמד ל-300 איש וזאת בהמשך ל-500 סודנים יוצאי חבל דרפור שכבר קיבלו מעמד בישראל. יצוין כי האשרה מסוג א-5 ניתנת למשך שנה, עם אפשרות להארכה מדי שנה במשך ארבע שנים.

הממשלה אישרה: מתקן "חולות" ייסגר תוך 4 חודשים

19.11.2017 13:26 | מורן אזולאי, אמיר אלון וישי פורת

הממשלה אישרה פה אחד את יוזמת שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן להארכת הוראת השעה לגבי מרכז השהייה "חולות" בשלושה חודשים בלבד, במטרה להגביר את קצב ה"יציאה מרצון" ולסגור את המתקן. בפני המסתננים ומבקשי המקלט יועמדו שתי אפשרויות - עזיבה לרואנדה או כניסה לכלא "סהרונים". הוראת השעה הנוכחית פגה ב-16 בדצמבר וכדי להאריכה עדיין יש צורך באישור הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה: "המדיניות שלנו כלפי המסתננים היא תלת שלבית: שלב ראשון - בלימה. הקמנו גדר וחוקקנו חוקים שיחד בלמו כליל את שיטפון המסתננים ולמעשה היום מספר המסתננים עומד על אפס. השלב השני היה הוצאה. הוצאנו כ-20 אלף מתוך המסתננים הקיימים ובאמצעים שונים.

תושבים בדרום תל אביב נגד פסיקת המסתננים: "נביא את כל העם לבית של מרים נאור"

28.8.2017 20:10 | אסף זגריזק

לא ניתן לכלוא מסתננים ליותר מ-60 ימים, גם אם הם מתנגדים ל"גירוש מרצון", אך אין מניעה להרחיק אותם למדינה שלישית. כך קבע היום (ב') הרכב של חמישה שופטים בבית המשפט העליון, שקיבל חלקית את הערעור שהגישו אזרחים זרים וארגוני זכויות אדם. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב תושבים מדרום תל אביב שיצאו להפגין בעיר נגד ההחלטה. במסגרת ההפגנה הם קראו קריאות גזעניות לעבר מבקשי מקלט ופעילי זכויות אדם. לפי החוק הקיים, ניתן להחזיק אזרח זר במאסר לתקופה בלתי מוגבלת עד ש"ישתכנע" להסכים לגירוש מרצון, ובפסיקתם הגבילו מאוד השופטים את היכולת של המדינה לכפות גירוש על מי שמתנגד לכך באמצעות מאסר ממושך.

נתניהו על פסיקת העליון: "נתקן חקיקה כדי לאפשר העברת מסתננים למדינות אפריקה"

28.8.2017 18:29 | ברוך קרא ומואב ורדי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שני) לפסיקת בית המשפט העליון האוסרת על כליאת מבקשי מקלט ליותר מ-60 ימים, במקרה של סירוב לגירוש למדינה שלישית. נתניהו טען כי מדיניות ישראל בסוגיית המסתננים מבוססת על שלוש רגליים: הגדר שהוקמה בדרום, ההסכם שהשיג רה"מ מול מדיניות אפריקניות המאפשר להעביר אליהן מסתננים, וסוגיית האכיפה. "נצטרך להביא תיקון חקיקה כדי לאפשר מימוש הסכמים אלו", נמסר מטעם ראש הממשלה. שרת המשפטים, איילת שקד, הבטיחה לעבוד יחד עם שר הפנים אריה דרעי על תיקון חקיקה שיאפשר את ההרחקה גם ללא הסכמתם של מבקשי המקלט. מוקדם יותר הבהיר שר הפנים אירה דרעי כי ישקול חקיקה כזו.

העליון קבע: מסתננים שיתנגדו ל"גירוש מרצון" יהיו חופשיים אחרי חודשיים

28.8.2017 16:23 | תלם יהב

לא ניתן לכלוא מסתננים ליותר מ-60 ימים, גם אם הם מתנגדים ל"גירוש מרצון", אך אין מניעה להרחיק מסתננים מישראל למדינה שלישית. כך קבע היום (ב') הרכב של חמישה שופטים בבית המשפט העליון, שקיבל חלקית את הערעור שהגישו אזרחים זרים וארגוני זכויות אדם. לפי החוק הקיים, ניתן להחזיק אזרח זר במאסר לתקופה בלתי מוגבלת עד ש"ישתכנע" להסכים לגירוש מרצון. בפסיקתם, הגבילו מאוד השופטים את היכולת של המדינה לכפות גירוש על מי שמתנגד לכך באמצעות מאסר ממושך. בית המשפט קבע כי לא הוכח שהמדינה השלישית שאליה יורחקו המסתננים אינה בטוחה וכי המנגנונים שהנהיגה המדינה לביקורת ולפיקוח על הליך ההרחקה ועל היחס שלו זוכים המורחקים במדינה השלישית מספקים.

  1     2       3       4       5       6       7       8       9       10       11       »  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.