פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 17

מידע נוסף

נתניהו ורגב בירכו על פסיקת בג"ץ, סער וגלאון תוקפים את ההחלטה

11.8.2015 20:40 | אילן ליאור, ברק רביד ורויטל חובל

החלטת שופטי העליון, שפסלו את הסעיף בחוק ההסתננות המאפשר להחזיק במתקן חולות מבקשי מקלט למשך שנה ושמונה חודשים, גררה תגובות מעורבות במערכת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע שביעות רצון מכך ש"עמדת המדינה התקבלה עקרונית על ידי בית המשפט, ולפיה לא ניתן להשלים עם תופעת ההסתננות הבלתי חוקית של מהגרי עבודה, ואישר כי ניתן לכלוא את המסתננים לצורך השגת ההרתעה הנדרשת. לצד זאת פסק הדין יילמד והמדינה תפעל ליישמו". שרת המשפטים איילת שקד, שפרסמה הבוקר בפייסבוק מסר אזהרה לשופטים מפני פסילת החוק, אמרה בתגובה להחלטה כי "בית המשפט העליון הכריע כעת בסוגייה הרת גורל. חשוב כי במדינה דמוקרטית מתוקנת הגדרת הסמכויות והתפקידים בין הרשויות תהיה ברורה".

חוק המסתננים: בג"ץ קיבל סעיף אחד בעתירה, דחה את השאר

11.8.2015 20:23 | אביעד גליקמן, מיה איידן וברוך קרא

שופטי בג"ץ העבירו הערב (רביעי) את החלטתם בנוגע לעתירת ארגוני זכויות האדם נגד החוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן השהייה חולות שבדרום. הרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, דחה את העתירה בנוגע לתיקון האחרון בחוק, למעט לסעיף המתייחס לתקופה המרבית בה ניתן להחזיק מסתננים במתקן חולות. השופטים קבעו כי השהייה תוגבל לשנה, ולא ל-20 חודשים כפי שנקבע בחוק.

ביקורת מול שביעות רצון: התגובות לפסילת חוק המסתננים

11.8.2015 19:25 | מורן אזולאי ונועם (דבול) דביר

שר הפנים לשעבר גדעון סער מתח הערב (יום ג') ביקורת על החלטת בג"ץ לדחות באופן חלקי את חוק המסתננים. "בג"ץ שגה גם הפעם בהתעקשותו לפסול בפעם השלישית ברציפות תוך פחות משנתיים חקיקת כנסת שנועדה להתמודד עם תופעת המסתננים", כתב סער בפייסבוק. לדבריו, "האחריות על עתיד ישראל, שמירת גבולותיה והסתננות בלתי חוקית לתוכה היא על הרשות המבצעת. עבור ישראל מדובר בסוגיה אסטרטגית". סער סיכם וכתב: "אני משוכנע ששחיקת הכלים החיוניים לטיפול אפקטיבי בנושא מזיקה לאינטרס הלאומי".

בג"ץ אישר את חוק המסתננים החדש

11.8.2015 18:43 | איתמר לוין

בית המשפט העליון דחה (יום ג', 11.8.15) את רוב העתירה נגד חוק המסתננים בגירסתו השלישית. בהרכב יושבים הנשיאה מרים נאור והשופטים סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, יורם דנציגר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל. על-פי החוק המתוקן, מסתננים יוחזקו במשמורת לכל היותר שלושה חודשים, בכפוף לכך שישתפו פעולה בהליכי הזיהוי והגירוש. החוק המקורי קבע תקופת משמורת ללא משפט בת שלוש שנים, והוא בוטל בשנת 2013. אשתקד ביטל בג"ץ גם את החוק המתוקן, שהעמיד את המשמורת על שנה.

"חוק המסתננים": בג"ץ קיצר את משך "השהייה" במתקן חולות

11.8.2015 18:19 | גור מגידו

בג"ץ החליט היום (ג'), בהרכב של 9 שופטים, לתקן את החוק למניעת הסתננות, כך שתקופת "השהייה" במתקן חולות של מי שמוגדרים בחוק כמסתננים >a href="/3689.html">תעמוד על 12 חודשים, ולא על 20 חודשים כפי שקבע החוק בגרסתו האחרונה. דעת הרוב, שניתנה על-ידי הנשיאה מרים נאור והשופטים סלים ג'ובראן, אסתר חיות, יורם דנציגר וצבי זילברטל, קבעה כי תקופה של 20 חודשים מהווה פגיעה בלתי מידתית ביחס למטרות החוק בחירותם של "השוהים", במתקן ועל כן יש לתקנה.

  «       12       13       14       15       16     17     18       19       20       21       22       »  

ניתן לשלוח טראקבאק לדף זה על מנת להוסיף פוסט או כתבה אבל מומלץ להשתמש בדף "צור קשר" ולספק בנוסף לכתובת הפוסט גם כתובת דוא"ל או מס' טלפון.

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.