פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 16

מידע נוסף

שקד: מדינה אפריקנית תקלוט מסתננים כלואים

12.8.2015 6:11 | טובה צימוקי

הפתרון אחרי התערבות בג"ץ: שרת המשפטים איילת שקד אמרה אמש (ג') ל-ynet כי ישראל נמצאת במגעים מתקדמים ואחרונים עם מדינה שלישית באפריקה כדי שתקלוט מסתננים הכלואים במתקן "חולות". דבריה של שקד מגיעים לאחר שבג"ץ התערב בפעם השלישית בתיקון לחוק למניעת הסתננות. רוב התיקון לחוק הושאר על כנו, למעט סעיף ההחזקה במתקן הכליאה למשך 20 חודשים. בהחלטת בג"ץ נקבע כי מסתננים ששהו במתקן הכליאה במשך שנה או יותר, ישוחררו תוך 15 יום, דבר שיביא באופן מיידי לשחרורם של כ-1,200 מבקשי מקלט ומסתננים.

מאבקם של מבקשי המקלט עוד לא נגמר

12.8.2015 6:03 | אור קשתי

החלטת בג"ץ אתמול (שלישי) בעתירה שהגישו ארגוני זכויות האדם מגדירה, כך נדמה, את "גבולות הגזרה" המותרים: כליאת מבקשי מקלט חדשים במתקן סהרונים למשך שלושה חודשים לצורך "מיצוי הליכי הזיהוי והגירוש", לצד הגבלת השהייה במתקן חולות, ככל הנראה לתקופה של עד שנה. אלה אמירות חשובות, אולם ייתכן כי הן מסמנות את סופו של המאבק המשפטי סביב החוק למניעת הסתננות, לפחות בגרסתו האחרונה. משמעות הדבר איננה שהסתיים המאבק על זכויותיהם של מבקשי המקלט. להיפך.

לא כולם בדרום תל אביב ישמחו להיפטר ממבקשי המקלט

12.8.2015 1:59 | רועי צ'יקי ארד

אם בעבר היו תושבי שכונות דרום תל אביב נחרצים בהסתייגותם כלפי מבקשי המקלט מאפריקה, מסע בשכונת התקווה הערב (שלישי), לפני ואחרי החלטת בג"ץ בעניין התיקון לחוק ההסתננות, מצייר תמונה אחרת. האפריקאים חיים כבר שנים בשכונות והתעסוקה שלהם כמעט מלאה, מה שמוריד את שיעור הפשיעה. הם עובדים מבוקר עד ערב, משתכרים סכומים סבירים ורוכשים בשכונה, כך שהפכו לכוח קנייה מרכזי במקום המרושש הזה, שהופקר על ידי כל ממשלות ישראל. כמעט כל הסוחרים שאיתם דיברתי, מתחומי הסדקית וכלי הבית ועד הירקות, הביעו עמדות חיוביות מאוד לגבי השכנים מאריתראה ומסודאן, שהפכו ללקוחות ולשכירים שלהם. "הם אחלה אנשים. הלוואי והיו עוד מאה אלף, שיבנו לעצמם בניינים ויגורו פה", אומר ירקן בשם יוסי. "הם עובדים זהב".

בג"ץ פסל סעיף מרכזי בחוק למניעת הסתננות

12.8.2015 0:17 | אמוץ שפירא

בג"ץ בהרכב של תשעה שופטים דחה את העתירה נגד חוק המסתננים אך קבע עם זה כי יש לקצר את משך הכליאה של מבקשי המקלט. בהחלטה שהתקבלה ברוב דעות נאמר כי רוב סעיפי החוק החדש עומדים במבחן החוקתי אך החזקת מסתננים במתקן סגור במשך עשרים חודשים אינה מידתית ולכן היא מבוטלת. עם זה, ביטול הסעיף הזה עוכב לשישה חודשים כדי לאפשר לכנסת לתקנו. אם לא תחוקק הכנסת בתוך חצי שנה את התיקון, תבוטל סמכות המדינה להעביר מסתננים למתקני שהייה. עוד נקבע כי מסתננים השוהים במתקן סגור יותר משנה, ישוחררו בתוך שבועיים. נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, כתבה כי כאזרחית הייתה שמחה לראות את המדינה נוהגת יותר חמלה גם במי שחשוד בכך שהסתנן לישראל לשבור שבר.

פסיקה משמחת לשוהי חולות ועצובה לאלה שעוד לא שם

11.8.2015 22:40 | אייל גרוס

אפשר להתחיל בחצי הכוס המלאה: כתוצאה משלושת הגלגולים של התיקון לחוק ההסתננות בבג"ץ, קוצצה עד מאוד התוכנית הגרנדיוזית של ממשלת ישראל לכלוא מבקשי מקלט לתקופות ארוכות. מה שהתחיל עם אפשרות לכלוא מבקשי מקלט בכלא סהרונים לשלוש שנים, והמשיך באפשרות לכלוא אותם שם לשנה לצד כליאה בלתי מוגבלת בזמן במתקן חולות, הפך, הודות לפסק הדין החדש של בג"ץ, לכליאה של עד שלושה חודשים בכלא סהרונים, ולתקופה מוגבלת, ככל הנראה של כשנה, בחולות. יתרה מכך המשמעות המעשית של פסק הדין היא שרוב הכלואים עכשיו בחולות ישתחררו לאלתר. במובן זה, הסתכלות על התמונה הגדולה תראה הישג לארגונים שפעלו נגד תוכניות הכליאה.

  «       11       12       13       14       15     16     17       18       19       20       21       »  

ניתן לשלוח טראקבאק לדף זה על מנת להוסיף פוסט או כתבה אבל מומלץ להשתמש בדף "צור קשר" ולספק בנוסף לכתובת הפוסט גם כתובת דוא"ל או מס' טלפון.

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.