פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 149

מידע נוסף

הפליטים חזרו לדרום סודן, הציוד נשאר בישראל: "מאז שהגעתי אני עם אותם בגדים"

23.8.2012 12:37 | לירון שמם

לפני שבועיים הסתיים בהצלחה מבצע עזיבה מרצון של רשות ההגירה שנועד להחזיר את הפליטים מדרום סודן למולדתם. 993 פליטים הוטסו בסך הכל מאז החל המבצע. רובם עזבו מרצונם, לא לפני שדאגו לרכוש בישראל ציוד פשוט שלא ניתן להשיג במולדתם כמו כילות נגד יתושים, תרופות, שמיכות וכו'. אלא שעם הגעתם לג'ובה, בירת דרום סודן, חיכתה לפליטים הפתעה לא נעימה – המזוודות וכל המטען שהביאו עימם נשאר בישראל. "הגעתי ולא מצאתי את המזוודות שלי", מספר לנו היום סטיב פאל ג'וק, על קו הטלפון מדרום סודן, אליה הגיע ב-6 לחודש. "רק חלק קטן ממי שהיה איתי במטוס קיבלו את המזוודות שלהם. שאלו בשדה איפה הם ומה קרה ואמרו לנו שהם יגיעו מחר. עברו שבועיים ולא הגיע כלום. יש לי שם תרופות, נעלים, בגדים, מתנות שקניתי למשפחה.

בחזרה ל-2004: אלימות וביזה בדרפור

23.8.2012 9:07 | ג'פרי ג'לטמן

זו היתה תמונה שהזכירה ימים אחרים, משנת 2004, כאשר בערבות המדבר הסודאני של דרפור התחוללה מלחמה. מאות פרשים חמושים רכובים על סוסים, גמלים וחמורים, או יושבים בג'יפים ששעטו אל מחנה עקורים בקסאב והחלו לבזוז, לאנוס ולירות לכל עבר. בתוך שעות ספורות נותרו במקום גופות רבות ועשרות אלפים בני אדם נמלטו על נפשם. "הג'נג'וויד הגיעו והרסו הכול, לקחו הכול", אמר תושב המחנה שסירב להזדהות, בהתייחסו לפורעים הרכובים.

כשלים חמורים בתרגום ראיונות של מבקשי מקלט

22.8.2012 7:00 | תומר זרחין

כשלים חמורים המתגלים עדיין בתרגום ראיונות עם מבקשי מקלט בישראל פוגעים בסיכוייהם לזכות בהכרה כפליטים. זאת על אף פסיקת בית המשפט העליון, שחייבה את רשות האוכלוסין וההגירה להשתמש בשירותי תרגום הולמים למבקשי המקלט. במאי האחרון נתן בית המשפט העליון פסיקה חדשנית בעניין מבקש מקלט מאתיופיה, שרשות האוכלוסין וההגירה דחתה את בקשתו למקלט בישראל בטענה של חוסר מהימנות. השופט עוזי פוגלמן קבע כי נפלו פגמים בבחינת הבקשה וחייב את רשות האוכלוסין וההגירה לערוך למבקש המקלט ראיון נוסף בתרגום הולם.

לא רוצים סודנים בבי"ס באילת: "מרגיש כמו כלב"

21.8.2012 12:55 | מאיר אוחיון

בצל החששות מהגראדים שהתפוצצו באזור אילת בחודש האחרון, נראה כי את הורי התלמידים בעיר מטרידה בעיה אחרת לגמרי. שישה ימים בדיוק לפני פתיחת השנה החדשה מאיימים ההורים להשבית את הלימודים בכל מוסדות החינוך בעיר. הסיבה: החלטת בית המשפט המחוזי בבאר-שבע בדבר שילובם של ילדי הזרים בתוך מערכת החינוך העירונית. הזרים עצמם כואבים ומשיבים למקומיים: "זה מעליב וגזעני". זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט, החליטו ההורים באילת לצאת למאבק. פורום ועד ההורים העירוני שמורכב מיושבי הראש של ועדי ההורים בכל בתי הספר בעיר, החליט השבוע כי אם לא יחול שינוי בעמדת בית המשפט, הוא יקרא לכלל ההורים בעיר שלא לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך.

באילת מתנגדים לשילוב ילדי מבקשי מקלט במערכת החינוך

20.8.2012 19:57 | שרון ליבנה

לאחר שבית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי עיריית אילת תחויב לאפשר לילדי מבקשי המקלט מאפריקה לימודים במערכת החינוך בעיר, הגישה אתמול עיריית אילת ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון. הדיון בערעור ייערך ביום ה' הקרוב. עד כה לא איפשרה עיריית אילת לילדים אלה להירשם ללימודים במערכת החינוך העירונית והם למדו במסגרת נפרדת בקיבוץ אילות, שנקראה "נוף אילות". לפי אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד, ילדים של מהגרי עבודה ומבקשי מקלט זכאים לזכויות המוקנות לכלל הילדים, ובהן הזכות לחינוך, לבריאות, לרמת חיים נאותה ולביטחון סוציאלי. ישראל חתמה על האמנה ואישררה אותה, ולכן מכוח האמנה הזכות לחינוך מוקנת לכל ילד השוהה בישראל.

  «       144       145       146       147       148     149     150       151       152       153       154       »  

ניתן לשלוח טראקבאק לדף זה על מנת להוסיף פוסט או כתבה אבל מומלץ להשתמש בדף "צור קשר" ולספק בנוסף לכתובת הפוסט גם כתובת דוא"ל או מס' טלפון.

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.