פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 13

מידע נוסף

פשיטת הרגל של משרד החוץ שוברת שיאים בדרום סודן

16.8.2015 14:30 | איתי מק

בימים האחרונים פורסם שמשרד החוץ מצוי על סף השבתה נוספת. אין מדובר בהשבתה על רקע המעורבת של ישראל במלחמת האזרחים בדרום סודן או מחלוקת עקרונית על מדיניות כלשהי, אלא שוב על רקע הקיצוצים בתקציב המשרד ותנאי העסקה. סמנכ"ל וראש אגף מנהל וארגון במשרד החוץ, מר אריה דנון, תקף את הקיצוץ בתקציב וטען: "מישהו החליט לחסל את שירות החוץ הישראלי כי לא רוצים לשמוע את דעתנו המקצועית. מתייחסים אלינו באופן יהיר. יש לנו אחריות, אבל יש לנו אפס סמכות". בניגוד לדברי מר אריה דנון, התנהלותו של משרד החוץ במשך עשרות שנים מטילה ספק רב אם נותר מה "לחסל" במשרד הנגוע בפוליטיזציה ובהתרפסות כרונית בפני מערכת הביטחון.

בג"ץ מתעסק במידתיות במקום במהות - ומכשיר כליאת חפים מפשע

13.8.2015 18:28 | אייל גרוס

שרשרת הפסיקות של בג"ץ בנושא כליאת מבקשי מקלט, שהגיעה השבוע לפרק השלישי שלה, היא אחת הדוגמאות המובהקות ביותר להשתלטות שיח המידתיות על המשפט הציבורי הישראלי, ואולי לא רק עליו. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מאפשר לפסול חוק הפוגע בזכות הכלולה בו, אם הפגיעה אינה הולמת את ערכי מדינת ישראל, אינה לתכלית ראויה או אינה מידתית. בפסק הדין הראשון, כאשר בג"ץ פסל את הוראת החוק שאפשרה לכלוא מבקשי מקלט בסהרונים למשך שלוש שנים ללא משפט, השופטים אמנם דנו בסוגיית התכלית אך נמנעו מקביעות נחרצות בנושא. במקום זאת הם בחרו להתמקד בעילת המידתיות ופסקו שגם לו היתה תכליתו של החוק ראויה, הרי שהפגיעה בזכויות מבקשי המקלט אינה מידתית.

ביקורת נגד החלטת בג"ץ

13.8.2015 11:43 | שלמה פיוטרקובסקי

שופטי בג"ץ פסלו השבוע (ג') את סעיפי התיקון לחוק למניעת הסתננות המאפשרים להחזיק מסתננים במתקן חולות למשך שנה ושמונה חודשים, וקבע כי תקופה זו אינה מידתית. בהחלטתם קבעו השופטים כי לכנסת תינתן תקופה של שישה חודשים לתקן את הוראת החוק ולקבוע תקופת שהייה מרבית במתקן חולות שתהיה מידתית. עד שתתקבל החלטה בכנסת קבע בג"ץ כי תקופת השהייה המרבית תעמוד על 12 חודשים.

מאבק במסתננים אינו מנוגד למוסר

13.8.2015 0:01 | גבי אביטל

שוב הארץ כמרקחה. שוב החלטה של בית הדין הגבוה לצדק מסדרת את המחנות לפי שמאל וימין. האם זו באמת החלוקה בקרב הציבור הקיימת בעניין מעמדם של מסתננים ומהגרי עבודה כפי שהיא מצטיירת לאור החלטת בג"ץ האחרונה? איתרע מזלם של השופטים העליונים, ופסיקתם הקובעת כי בתוך שבועיים יתווספו לאזור דרום תל אביב יותר מ־1,000 מסתננים באה בתקופה שבה מדינות מערביות, נאורות, נאבקות בכל הכלים בגל מסתננים מאפריקה. נתונים המאשרים את חששם של קברניטי המדינות הללו ואת אזרחיהן זורמים ללא הפסק, ברם כנראה לאוזניהם של שופטי העליון אינם מגיעים. כך, למשל, מתברר ששבדיה, קולטת מהגרים ידועה, הפכה להיות בירת האונס בעולם. ואין זה סוד שהעלייה החדה במקרי האונס שם נובעת מקיומם של מהגרים רבים.

בחסות חיל החינוך: נפגשים עם מסתננים

12.8.2015 21:15 | אברהם שפירא

סטודנטים הפועלים למען תושבי דרום תל אביב במאבק כנגד המסתננים בשכונות, פנו לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ולסגנו אלי בן דהן, במכתב כנגד הרצאות וסיורים שנערכים לחיילי צה"ל על ידי "המרכז לקידום "פליטים" אפריקאים". "אחד מארגוני השמאל הפועלים באזור הוא 'המרכז לקידום פליטים אפריקאים'" מסביר אמיר לוי, אחד הפעילים בארגון הסטודנטים למען תושבי דרום תל אביב. "אחת מהפעילויות שלהם היא הרצאות לחיילי צה"ל. במשרדי המרכז הם נפגשים עם החיילים ומספרים להם על הקושי של ה"פליטים". במקרה נתקלתי בתמונה של אחד מראשי המרכז, מוטסים עלי, בפייסבוק לאחר שהצטלם ביחד עם חיילי חיל חינוך בסיום הרצאה כזו".

  «       8       9       10       11       12     13     14       15       16       17       18       »  

ניתן לשלוח טראקבאק לדף זה על מנת להוסיף פוסט או כתבה אבל מומלץ להשתמש בדף "צור קשר" ולספק בנוסף לכתובת הפוסט גם כתובת דוא"ל או מס' טלפון.

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.