פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 1

מידע נוסף

לכל הילדים מגיעה ילדות בטוחה

25.5.2020 9:55 | יובל גמליאל

רעב קיומי, אבטלה קשה ופחד ממשי מהיזרקות לרחוב ללא קורת גג מחוסר יכולת לעמוד בתשלומי השכירות. אם עבור רובנו התבטא משבר הקורונה בעיקר בבהלה עזה מפני הנגיף המאיים והבלתי נראה, הרי שאת אחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בישראל – אוכלוסיית מבקשי המקלט "השקופה", הכניס המשבר לבור כלכלי, ממנו לא היו יוצאים הפליטים ללא היד שהושטה עבורם מעמותות הסיוע השונות. החוליה החלשה ביותר בשרשרת העגומה הזו היא ללא כל ספק כ-7000 ילדי פליטים (אריתראים, סודנים ודרום סודנים) המתגוררים רובם ככולם בדרום תל אביב.

האו"ם דוחף לשילוב פליטים באקדמיה, אך בישראל זה מדע בדיוני

3.2.2020 4:23 | לי ירון

במיטתו במתקן הכליאה חולות, חלם במשך חודשים טספזגי אסגדזום, מבקש מקלט מאריתריאה, ללמוד באוניברסיטה. במקום הולדתו הוא סיים את לימודיו התיכוניים ואף לקח את תעודת הבגרות שלו כשברח משם, אבל בשנותיו הראשונות בישראל אפילו לא היה לו זמן לחשוב על חזרה ללימודים. מאז שהגיע לכאן ב–2012 עבד במטבחי מלונות ונאבק בקשיי הקיום. באחד הימים במתקן, כשחיפש דרכים להתגבר על השעמום והייאוש, נשבע שיחזור ללימודים בכל מחיר. מהכלא החל אסגדזום להתקשר לחברים ולשאול אם הם מכירים מישהו שלומד באוניברסיטה. אחד מהם סיפר לו שניסה להתקבל לאוניברסיטת בן גוריון — אך כשל כי לא היו לו מסמכים שמעידים על לימודיו בתיכון. "אי אפשר להתקשר לאריתריאה ולבקש שישלחו לך במייל את התעודות", הוא אומר בחיוך.

כשנתניהו מדבר על נורמליזציה, הסודאנים בישראל חושבים על גירוש

20.12.2019 20:12 | לי ירון

בתום שלושה ימי דיונים שאליהם הגיעו 3,000 משתתפים, הכינוס הבינלאומי הראשון למען פליטים של נציבות האו"ם לפליטים בז'נבה נחתם שלשום עם מסקנה אחת ברורה: הפער שבין מספר הפליטים וצורכיהם לבין היקף התמיכה בהם הולך וגדל. בכירי הנציבות הציגו תחזיות שלפיהן מספר העקורים בעולם, שהגיע השנה לשיא של כל הזמנים (70 מיליון איש), יעלה בעקבות משברי האקלים והסכסוכים במדינות השונות: ונצואלה, למשל, צפויה להזרים עוד מיליוני פליטים לדרום אמריקה, וגם הפליטים מדרום סודאן לא יוכלו לחזור למולדתם בקרוב.

זיכרון מרוצחים על סוסים: פליטי דרפור לא חוזרים

18.4.2019 15:31 | AFP

כשהגענו לפה היו כאן צוותי טלוויזיה וצלמים, אבל עכשיו אף אחד לא בא", אומר עבדאללה, נדהם שעיתונאי צץ במחנה הפליטים הסודני בצ'אד. עבדאללה ברח מחבל דרפור שבמערב סודן אל מעבר לגבול בשנת 2004, שנה אחרי שהכוחות המזוינים של שליט סודן עומאר אל-באשיר ובעלי בריתם, מיליציית הג'נג'וויד הרכובה על סוסים, החלו את המתקפה הרצחנית שלהם על התושבים הלא-ערבים. במסגרת מעשי הנקם שלהם נגד המורדים שנלחמו בממשלתו של הרודן אל-באשיר, שהייתה ערבית ברובה, החיילים האלה אנסו ועינו אזרחים וביצעו בהם מעשי טבח. הם החריבו את כפריהם והרעילו את בארותיהם, וכל זאת בשטח צחיח שגודלו כגודל צרפת כולה.

נתינים סודנים בישראל לא ממהרים: "אל תשאלו אותנו מתי נחזור"

13.4.2019 23:02 | אמיר אלון

מאות מנתיני סודן השוהים בישראל הפגינו היום בגינת לוינסקי שבדרום תל אביב בתמיכה באחיהם הנאבקים לשינוי המשטר במולדתם. המפגינים בסודן, שהמחאה שהם מנהלים זה ארבעה חודשים הובילה שלשום להדחתו של הרודן עומאר אל-באשיר אחרי 30 שנה, מסתמנים הערב כמי שעשויים לרשום בקרוב הישג כביר נוסף ולהביא לביסוסו של משטר אזרחי במדינה. מונים הרון, מבקש מקלט בן 29 מחבל דרפור שבסודן, ממארגני ההפגנה, הסביר את מטרתה: "הגענו להפגין כדי להביע תמיכה בעם הסודני שנמצא ברחובות ודורש שינוי משטר מהותי לשלטון אזרחי, שמעביר את השליטה במדינה לאזרחים שלה, שמתחיל את הקמת הדמוקרטיה, שכבר יותר מ-60 שנה אנחנו מחפשים אותה ועדיין לא מצאנו.

  1     2       3       4       5       6       7       8       9       10       11       »  

ניתן לשלוח טראקבאק לדף זה על מנת להוסיף פוסט או כתבה אבל מומלץ להשתמש בדף "צור קשר" ולספק בנוסף לכתובת הפוסט גם כתובת דוא"ל או מס' טלפון.

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.