פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 1  /  ניסיון הפיכה בסודן: הצבא מכתר את בית ראש הממשלה, רוב שריו נעצרו

ניסיון הפיכה בסודן: הצבא מכתר את בית ראש הממשלה, רוב שריו נעצרו

25.10.2021 7:03 | ליעד אוסמו, ynet

ראש הממשלה הסודני במעצר בית, מרבית שרי הממשלה שלו נעצרו, הגישה לאינטרנט נחסמה: בדיוק שנה לאחר שסודן הצטרפה להסכמי אברהם לכינון יחסים עם ישראל, מדיווחים המגיעים הבוקר (יום ב') מהמדינה האפריקנית נראה כי הצבא מנסה לתפוס בה את השליטה המלאה ולבצע הפיכה. לפי דיווח ברשת הסודנית "אל חדת'", ראש ממשלת סודן עבדאללה חמדוק הושם למעשה במעצר בית: כוח של הצבא כיתר הלילה את ביתו.

ברשת "אל-ערבייה" דווח על הפעילות בנמל התעופה הבינלאומי בבירה חרטום הושעתה וכי הופסקו ההמראות ממנו בטיסות בינלאומיות. בסודן יש הקוראים כעת לשביתה כללית ולאי-ציות אזרחי במחאה על ההפיכה הצבאית המסתמנת.

המהלך המדווח נגד חמדוק והשרים התרחש זמן קצר לאחר שהצבא הסודני עצר כמה בכירים אזרחיים, ובהם יועץ התקשורת של ראש הממשלה וחבר במועצה הריבונית השולטת במדינה. ב"אל-ג'זירה" דווח כי בין היתר נעצרו שר התעשייה איברהים א-שייח ושר ההסברה. "שר התעשייה פרסם פוסט ברשת דקות לפני מעצרו, וכתב כי כוחות צבא נמצאים מחוץ לביתו", דווח. לפי הדיווחים נחסמה גם הגישה לרשת האינטרנט בבירה חרטום.

על פי הדיווחים מסודן, במהלך הלילה נעצרו כמה אישים בממשלה ובמערכת השלטון, לצד חברי "מועצת הריבונות" - הגוף המנהל את סודן מאז ההפיכה הצבאית שאירעה בה בתחילת 2019. בנוסף נעצרו חברי שלוש מפלגות שונות.

בשלב זה טרם התברר מיהו הגורם הסודני הצבאי שעומד מאחורי גל המעצרים לפני כחודש כבר סוכל ניסיון הפיכה של אנשי צבא בסודן, ואז הסתיים האירוע במעצרם של עשרות קצינים וחיילים.

במסגרת ההפיכה הצבאית לפני כשלוש שנים הודח הרודן עומר אל-באשיר והורכבה "מועצת הריבונות" הזמנית, המשמשת כגוף מעבר עד לקיום בחירות דמוקרטיות במדינה. מועד לקיום בחירות כאלה טרם נקבע.

בשבועות האחרונים נערכו הפגנות נגד "מועצת הריבונות" בדרישה לפזר אותה ולמנות במקומה ממשלה אזרחית לחלוטין. המועצה מורכבת משני גורמים - צבאי ואזרחי. ההפגנות לא התפתחו לכדי אירוע משמעותי, אולם בשטח נרשמה מתיחות רבה בין שני הגורמים המעורבים במועצת הריבונות, וייתכן כי זה היה המניע לגל המעצרים הלילה.

המתיחות בין שני מרכיבי ההנהגה - הצבאי והאזרחי - התגברה על רקע קריאות מצד כמה חברים בממשלה הזמנית וב"מועצת הריבונות" להעביר סמכויות רבות יותר לגורמים האזרחיים על חשבון אלה הצבאיים או להקים ממשלה אזרחית לגמרי.

במסגרת ניסיונות הגישור בין הצדדים הגיע לסודן השליח האמריקני לאפריקה, ג'פרי פלטמן, וערך סדרת שיחות עם גורמים שונים. פלטמן נפגש עם ראשי ההנהגה, ובדברים של שגרירות ארה"ב בחרטום צוין כי הוא הביע את התחייבות ארצו לסייע לתהליך המעבר הדמוקרטי ואת תמיכתה בשלטון-המעבר הנוכחי עד להתקדמות אל השלב הבא. פלטמן ניסה להאיץ בבכירים לקדם רפורמות דמוקרטיות ולהיענות לדרישות האזרחיות, אולם לא נראה כי הצליח להשיג הסכמה בין הגורמים השונים.

עוד מוקדם לקבוע מי הגורם שעומד מאחורי הצעדים הביטחוניים המשמעותיים בחרטום, אך ניתן להעריך בזהירות כי הצד הצבאי של ההנהגה הוא בעל האינטרס להשתיק את המחאה נגדו. נוסף על כך, מעצם שליטתו בצבא, שהוא הגוף החזק במדינה, יש לו האמצעים לעשות זאת.

  חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.