פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 1  /  לכל הילדים מגיעה ילדות בטוחה

לכל הילדים מגיעה ילדות בטוחה

25.5.2020 9:55 | יובל גמליאל

רעב קיומי, אבטלה קשה ופחד ממשי מהיזרקות לרחוב ללא קורת גג מחוסר יכולת לעמוד בתשלומי השכירות. אם עבור רובנו התבטא משבר הקורונה בעיקר בבהלה עזה מפני הנגיף המאיים והבלתי נראה, הרי שאת אחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בישראל – אוכלוסיית מבקשי המקלט "השקופה", הכניס המשבר לבור כלכלי, ממנו לא היו יוצאים הפליטים ללא היד שהושטה עבורם מעמותות הסיוע השונות.

החוליה החלשה ביותר בשרשרת העגומה הזו היא ללא כל ספק כ-7000 ילדי פליטים (אריתראים, סודנים ודרום סודנים) המתגוררים רובם ככולם בדרום תל אביב.

ילדים אלו, כמו כל ילד אחר בישראל ובעולם, זכאים ליהנות משנות ילדות יפות ולחיות חיים טובים ובטוחים, אך מסתבר שהזכות הנורמטיבית הזו אינה מוקנית להם, על אחת כמה וכמה כאשר משבר גלובלי כמו הקורונה פוקד את המדינה בה מצאו מקלט.

"ילדי הפליטים בגילי לידה ועד 3 נאלצים לשהות בשגרה בכ-80 'בייבי-סיטרים', או מה שמכונה בשם המצמרר 'מחסני ילדים', מעין גנים פיראטים, שהקימו נשים וגברים אפריקניים בין מחסנים וחנויות עם עובש על הקירות, בהם מצטופפים כ-25 תינוקות ופעוטות, מבוקר ועד שוב הוריהם מהעבודה, בשעות הערב המאוחרות", מספרת שרון טל, מנכ"לית עמותת אליפלט (אזרחים למען ילדי פליטים) ששמה לה למטרה לספק לילדי הפליטים את המענה עבורם, מענה שאינו קיים ברמה המוסדית.

הילדים, כך מתברר, שוהים ב"מחסני הילדים" הצפופים גם בחולי, ונאלצים לשרוד גם בתנאים קשים, שלעיתים כוללים גם רעב. אחיהם הבוגרים יותר, בני 3 ומעלה, מגיעים גם הם ל"בייביסיטרים" החל משעות הצהריים מאחר והם לא זכאים למסגרת של צהרון, וכך הדוחק בבייביסיטרים הופך לחונק ממש.

אם לא די בכך, הילדים אינם מופיעים ברשומות המדינה ואינם זכאים להגנה בהתאם לזכויות המוקנות לכלל ילדי ישראל. מנתוני אליפלט עולה כי משנת 2010 נפטרו 19 תינוקות בגני הפליטים הללו, כתוצאה מהזנחה או חולי כאשר במרבית הבייביסיטרים יש מחסור גם במזון, בתרופות, בציוד ובאמצעים בטיחותיים ורבים מהילדים חווים קשיים התפתחותיים ורגשיים עקב השהייה בגנים פירטיים אלו.

"בימי השגרה אנחנו מפעילים מערך של כ-70 מתנדבים קבועים אשר נכנסים לאחד הבייביסיטרים למשך כשעה וחצי בשבוע ומסייעים בליווי פדגוגי ורגשי לילדים", מספרת שרון, "כמו כן, אנחנו יוזמים תקופתית בדיקות רפואיות לפעוטות, כמו בדיקות שיניים ועיניים על מנת לאתר צרכים ולתת להם מענה. בנוסף לאלו אנחנו תומכים תזונתית בבייביסיטרים, כמו גם ב-16 משפחות שאיתרנו כזקוקות לתמיכה קבועה, והקמנו מרכז פעילות בשכונת שפירא אליו מגיעים ילדים בגילי בית ספר בכיתות ב'-ו' לאחר הלימודים, שם הם מקבלים ארוחה חמה, חונכות צמודה וכמו כן מגוון עשיר של מאוד חוגים עד השעה 18:30 בערב. למרכז מגיעים כ-70 ילדים ביום כאשר הוא פתוח לכלל האוכלוסייה, אך הליבה שלו היא ילדי משפחות מבקשות מקלט."

"עם פרוץ הקורונה 'הבייביסיטרים' נסגרו, מרכז הפעילות בשכונת שפירא נסגר אף הוא גם הוא, ומרביתם של ההורים המועסקים בתחומי הניקיון והמטבח במלונות, מסעדות וברים פוטרו במעגל הפיטורים הראשון. הבעיה היא שלהבדיל מהישראלים, הם לא זכאים לדמי אבטלה והם מצאו את עצמם מהר מאוד צוברים חובות. עד מהרה הבנו שמשבר הומניטרי נמצא ממש מעבר לפינה והגדלנו בצורה דרמטית את מערך סיוע המזון שלנו למשפחות. כך, מרשימה של 26 משפחות שנזקקו לתרומות מזון טרום הקורונה הגענו בשיא המשבר לכמות ענקית של קרוב ל-700 משפחות. במקביל למערך סיוע המזון הקמנו מערך סיוע מקוון – הקלטנו מאות שעות סיפור לקטנים, וערכנו לילדים הגדולים יותר פעילויות זום קבוצתיות עם משימות ואתגרים. במהלך הקורונה הייתה גם חונכות אישית של מתנדב עם 3 ילדים שקיים איתם פעילות אחד על אחד דרך אפליקציית הזום בסמארטפון. התקציב של הארגון חרג ב-50 אחוז בתקופה הזו, אך לשמחתי קמפיין שהעלינו לרשת נחל הצלחה גדולה והצלחנו לגייס תרומות הן מתורמים קבועים והן משלל חברות וארגונים שתרמו לנו מזון. המענק שקיבלנו מחברת מובילאיי היה בהחלט נדבך חשוב במערך התרומות שגייסנו. יחד עם זאת, אנחנו חייבים לגייס כעת עוד כספים כדי לסיים את השנה כמו שצריך וכמו שזה נראה זה הולך להיות מאתגר במיוחד כי אף אחד לא יודע באיזה מצב יהיה המשק בעוד חודשיים שלושה."

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.