פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 1  /  כשנתניהו מדבר על נורמליזציה, הסודאנים בישראל חושבים על גירוש

כשנתניהו מדבר על נורמליזציה, הסודאנים בישראל חושבים על גירוש

20.12.2019 20:12 | לי ירון

בתום שלושה ימי דיונים שאליהם הגיעו 3,000 משתתפים, הכינוס הבינלאומי הראשון למען פליטים של נציבות האו"ם לפליטים בז'נבה נחתם שלשום עם מסקנה אחת ברורה: הפער שבין מספר הפליטים וצורכיהם לבין היקף התמיכה בהם הולך וגדל. בכירי הנציבות הציגו תחזיות שלפיהן מספר העקורים בעולם, שהגיע השנה לשיא של כל הזמנים (70 מיליון איש), יעלה בעקבות משברי האקלים והסכסוכים במדינות השונות: ונצואלה, למשל, צפויה להזרים עוד מיליוני פליטים לדרום אמריקה, וגם הפליטים מדרום סודאן לא יוכלו לחזור למולדתם בקרוב.

מנגד מעידים באו"ם על שתי מגמות סותרות ביחס המדינות הקולטות כלפי הפליטים: ארצות הברית צמצמה השנה באופן דרסטי את מכסות הקליטה שלה, יוון רוצה להעביר פליטים למתקני מעצר וארדואן מתכונן להחזרת מיליוני סורים שנמצאים בטורקיה. מנגד, מדינות כמו אוגנדה, אתיופיה וברזיל מקדמות צעדים מעוררי תקווה; גרמניה, שווייץ והולנד מגדילות את תרומותיהן לפליטים, ובכינוס אף גויסו מיליארדי דולרים מבנקים וממדינות מערביות רבות. למרות זאת, התחושה היא שעל כל צעד של מדינה אחת קדימה, מדינות אחרות מתקדמות שני צעדים אחורה.

אחת המדינות שמצעידות את העולם אחורה בטיפול במשבר היא ונצואלה, שבעבר אירחה אלפי פליטים. לפי נציבות הפליטים, מ–2015 עד נובמבר 2019 נמלטו משם יותר מ–4.8 מיליון איש. בנציבות העריכו כי לוונצואלים שנאלצו לעזוב את המדינה אין תקווה לחזור אליה בעתיד הנראה לעין, וקבעו כי אם לא יתרחש שינוי מהותי — 6.5 מיליון מהם עלולים להישאר מחוץ לגבולותיה עד סוף 2020 ולהעצים את המתח במדינות הקולטות אותם. לשם המחשה, קולומביה השכנה מארחת כיום כ–1.6 מיליון פליטים מוונצואלה; פרו קלטה 863 אלף; אקוודור — 385 אלף; ברזיל — 224 אלף. באו"ם אומרים כי המדינות האלה קיבלו בנדיבות את הפליטים, אך הודו כי יכולות הקליטה שלהן "נמתחות יותר ויותר" וכמה מהן קרובות לקצה גבול היכולת.

נציגי ארבע המדינות שבו וביקשו תמיכה בינלאומית במאמציהם לקלוט את הפליטים, וקולומביה איימה כי לא תמשיך בכך בלי סיוע. שרת החוץ של המדינה, קלאודיה בלום, אמרה בכינוס: "היכולות הלאומיות שלנו גבוליות. נמשיך להיות איתנים ולשלב את הוונצואלים, אבל בשביל להצליח בכך חשוב מאוד שהקהילה הבינלאומית תיתן לנו תשובות. מותר לנו לקרוא לעזרה". אף כי חלק גדול מהתרומות שהושגו בכינוס אמור להגיע לדרום אמריקה, עדיין לא ברור מה הסכום המדויק שיישלח לאזור.

לצד העיסוק בסיוע חומרי, אחת המסקנות הבולטות שעלו בפורום היא שדרוש לפליטים גם סיוע נפשי משופר: ערפאת אודין, פליט מבני הרוהינגה שנמלט ממיאנמר ב–2017 וכיום מתנדב פסיכו־סוציאלי במחנה הפליטים קוטופאלונג בבנגלדש, אמר שם: "לפני עבודתי לא הבנתי שהגוף והנפש קשורים זה בזה. לא הבנתי מדוע הרגשתי עייפות וחשבתי כל הזמן על מיאנמר. עכשיו אני מבין שהתשישות הפיזית נבעה מעייפות נפשית". לפי ארגון הבריאות העולמי, אחד מכל חמישה שחוו מלחמה או סכסוך אחר בעשור האחרון סובל מבעיות נפשיות.

ימים ספורים לפני הכינוס קראו הצלב האדום והסהר האדום להשקיע בפליטים משאבים נוספים בתחום בריאות הנפש, מתוך "דאגה עמוקה מהצרכים הפסיכו־סוציאליים הבלתי מסופקים" של פליטים, מהגרים ועקורים. בהצהרתם דרשו הארגונים בדחיפות "לקדם את ההגנה ואת הסיוע בתחום זה, מתוך הכרה שהוא קריטי להישרדות ולהחלמה".

נושא נוסף שעלה שוב ושוב בדיונים הוא שיפור ההכשרות המקצועיות והיכולות הפיננסיות של הפליטים, במטרה להפחית את תלותם בתרומות. בנציבות האו"ם מודאגים מכך שבמדינות רבות הפליטים אינם יכולים לקבל הלוואות בנקאיות, כרטיסי אשראי וחשבונות חיסכון. באוגנדה, שקלטה 1.4 מיליון פליטים — המספר השלישי בגודלו אחרי טורקיה ופקיסטאן — בדרך כלל אין לפליטים חשבונות בנק או גישה לשירותים פיננסיים. שוודיה והאו"ם הכריזו על תוכנית חדשה שאמורה לספק ל–100 אלף פליטים אוגנדים (70% מהם נשים) גישה לאשראי ולתוכניות חיסכון בתוך ארבע שנים. "לפליטים יש יכולות בלתי מנוצלות שאפשר לממש באמצעות מתן כלים לפעילויות עסקיות", אמר אולה הלגרן, ראש האגף לשיתוף פעולה בפיתוח בשגרירות שוודיה שבקמפלה.

עד שזה יקרה התגבשו באוגנדה פתרונות יצירתיים: עאישה עלי, בת 25 שנולדה באוגנדה לפליטים סומלים, הקימה את הארגון Hope Hub Uganda המציע להם אפשרויות תעסוקה. "יש הרבה פליטים שאינם יכולים לעבוד בעבודות שבאמת יחלצו אותם מעוני או להקים עסקים", סיפרה ל"הארץ", "אנחנו עובדים עם פליטים בערים, מציעים להם הכשרה ומעודדים אותם ליזמות דרך גישה למימון ולשיווק מוצריהם. אנחנו מטפלים גם בפליטים שהגיעו מישראל — הם אחת מהאוכלוסיות החלשות ביותר שנמצאות באוגנדה בלי מעמד פליט".

באו"ם מבקשים להעביר מסר שלפיו יש לפליטים מיומנויות, פוטנציאל מקצועי רב ורמת חוסן גבוהה. בהולנד כבר הודיעו על תרומה של 500 מיליון אירו בשנים 2023–2020 לשמונה מדינות שנפגעו קשות מהעקירה הכפויה. הכספים ינותבו בעיקר לתוכניות תעסוקה וחינוך. "עלינו להתמקד במה שהפליטים יכולים לעשות, להתייחס אליהם כמו לסוכני שינוי ולאפשר להם גישה לעיצוב גורלם", אמרה בכינוס סיגריד קאג, השרה לסחר חוץ ולפיתוח שיתופי פעולה בהולנד. באותו דיון אמרה הפליטה הסורית ג'ואנה איברהים: "הפליטים משלמים מסים, צורכים מוצרים מקומיים ויכולים להעסיק אזרחים. יש להם אפשרות לתרום לשווקים ולהחזיר לעצמם את כבודם".

אחת המדינות שמנסות ליישם את הגישה הזאת בחודשים האחרונים היא אתיופיה — מהמדינות העניות באפריקה — שבה מתגורר אחד מכל שלושה פליטים אריתריאים. בינואר אימצה אתיופיה הצהרת פליטים חדשה המעניקה להם חירויות נוספות, בהן הרחבת חופש התנועה, זכות לעבוד וזכות ללמוד. נציג סוכנות האו"ם לפליטים באתיופיה, קיסוט גברה אגזיאבהר, אמר ל"הארץ" כי כיום יש כ–190 אלף פליטים סומלים באזור דולו עדו שבדרום אתיופיה: "בעבר הפליטים רק ישבו וחיכו לסיוע הומניטארי, אבל מ–2012 הסוכנות וקרן איקאה תומכות בפעילות יצרנית שלהם — כולל חקלאות, עסקים קטנים וגידול בעלי חיים". לדבריו, ממשלת אתיופיה אף סיפקה לפליטים 1,000 דונם אדמה, והם מטפחים בה גידולים שונים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.