פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 1  /  נתינים סודנים בישראל לא ממהרים: "אל תשאלו אותנו מתי נחזור"

נתינים סודנים בישראל לא ממהרים: "אל תשאלו אותנו מתי נחזור"

13.4.2019 23:02 | אמיר אלון

מאות מנתיני סודן השוהים בישראל הפגינו היום בגינת לוינסקי שבדרום תל אביב בתמיכה באחיהם הנאבקים לשינוי המשטר במולדתם. המפגינים בסודן, שהמחאה שהם מנהלים זה ארבעה חודשים הובילה שלשום להדחתו של הרודן עומאר אל-באשיר אחרי 30 שנה, מסתמנים הערב כמי שעשויים לרשום בקרוב הישג כביר נוסף ולהביא לביסוסו של משטר אזרחי במדינה.

מונים הרון, מבקש מקלט בן 29 מחבל דרפור שבסודן, ממארגני ההפגנה, הסביר את מטרתה: "הגענו להפגין כדי להביע תמיכה בעם הסודני שנמצא ברחובות ודורש שינוי משטר מהותי לשלטון אזרחי, שמעביר את השליטה במדינה לאזרחים שלה, שמתחיל את הקמת הדמוקרטיה, שכבר יותר מ-60 שנה אנחנו מחפשים אותה ועדיין לא מצאנו. באנו להגיד שאנחנו גם חלק מהעם הזה וכולנו שמחנו שהנשיא הדיקטטור נפל, אבל המאבק עוד ממשיך כי מי שהגיע אחריו אלה אותם אנשים. מבחינתנו שום דבר לא השתנה ולכן באנו להגיד לעם שנמצא ברחובות בסודן שצריך להמשיך את המאבק הזה עד שהשינוי יקרה".

הרון הוסיף כי "הרצון של כל מבקש מקלט שנמצא כאן בישראל הוא לחזור למדינתו ולהתאחד עם משפחתו וזה מה שיקרה כשיהיה שינוי מהותי בסודן. ברגע שיהיה שלטון שהוא לא השלטון הדכאני שגרם לנו לצאת מהמדינה שלנו ולברוח לכאן, בהחלט כולנו רוצים לחזור וזה החלום שלנו".

מובראק אבכר, מבקש מקלט בן 30 מסודן, הביע תרעומת על כך שנשאל שוב ושוב האם בעקבות ההפיכה בסודן הוא יחזור בקרוב לארצו. "הגענו לתמוך במפגינים בסודן, עד עכשיו הצלחנו ואנחנו צריכים להמשיך עד הסוף", אמר אבכר, שנמצא בישראל כשבע שנים. "אנחנו רוצים שיהיה שינוי ויהיו דמוקרטיה ושלום בסודן. כל התקשורת הישראלית מתעניינת מתי נחזור, אבל אל תשאלו את השאלה הזו. אנחנו אוהבים את המדינה שלנו ואת המשפחות שלנו. אל תדאגו, אנחנו נחזור גם בלי שתשאלו".

שלשום בערב, אחרי הדחת אל-באשיר, התחלפה השמחה של סודנים רבים בזעם על כך שבמקום הרודן היוצא נטלה את השלטון לידיה מועצה צבאית בראשות שר ההגנה אחמד עווד בן עוף. המועצה הזו מיהרה להכריז על מצב חירום שיימשך שלושה חודשים ועל עוצר שיוטל מדי לילה.

בלחץ פעילי המחאה, שהמשיכו להתאסף ברחובות סודן אתמול והיום, הכריז אמש שר ההגנה בן עוף כי הוא מתפטר מתפקידו כיו"ר המועצה הצבאית השולטת אחרי יום אחד בלבד, והיום אחר הצהריים הודיע היושב ראש החדש של המועצה, הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן עבד א-רחמן, כי אחרי שייערכו התייעצויות תקום ממשלה אזרחית. הוא גם ביטל את העוצר הלילי, הודיע על שחרור אסירים פוליטיים והצהיר כי תקופת המעבר בסודן תימשך לכל היותר שנתיים. עם זאת לא הבהיר מתי בדיוק תקום ממשלה אזרחית ומתי ייערכו בחירות.

סיגל רוזן, מנהלת המדיניות הציבורית במוקד לפליטים ולמהגרים, הסבירה כי "בכל רחבי העולם קהילות של סודנים תומכות ומפגינות למען הפלתו של המשטר הדיקטטורי של עומאר אל-באשיר וכמו בכל העולם גם בישראל שמחים על כך שהוא הודח, אבל נכון להיום עדיין לא ידוע מה הולך להיות שם. אין לי ספק שרוב רובם של הסודנים ישמחו מאוד לשוב לסודן בטוחה ודמוקרטית אבל יש עוד זמן. כל הזמן טוענים שהסודנים הגיעו לכאן רק כדי לעבוד. המחאות כאן ובכל רחבי העולם מוכיחות שמדובר בפליטים - אנשים שמשקיעים מזמנם, כספם ומרצם כדי לנסות ולהחליף את השלטון, כדי שהם יוכלו לשוב למולדתם כשהיא תהיה דמוקרטיה".

שפי פז, ממנהיגות "החזית לשחרור דרום תל אביב", חושבת אחרת. "12 שנה ויותר אומרים לנו הסודנים שאם רק יפילו את שלטונו של אל-באשיר הם חוזרים הביתה", אומרת פז. "בכל השבועות של ההתקוממות בסודן שאלנו אותם בכל הזדמנות למה הם לא עולים על מטוס ומצטרפים להתקוממות? למה הם משאירים את המאבק לאימהות ולאחיות שלהם? למה החלק שלהם מסתכם במסיבות פסבדו-מהפכניות במרתפים של התחנה המרכזית?

"אף סודני לא רוצה לחזור לסודן. למה לו? החיים בתל אביב לגמרי לא רעים ובאופק יש תקווה לקבל מעמד בקנדה. לכן אין לי ציפיות מהמסתננים עצמם. הם לא ירכשו מחר מזוודות ולא יתחילו לארוז. אבל יש לי ציפיות מהממשלה ומשר הפנים, שלא יגידו לנו 'אנחנו עוקבים ובוחנים את המצב', אלא יתחילו לזוז. הם עוד מסוגלים להעניק מעמד גורף לכל הסודנים בדיוק ברגע שאפשר לשלחם הביתה".

"בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי במצב הפוליטי בסודן", מסביר מנהל "המרכז למדיניות הגירה ישראלית", יונתן יעקובוביץ'. "בחבל דרפור, שם הממשלה הכריזה על הפסקת אש חד צדדית, נציבות האו"ם לפליטים מסייעת באופן אקטיבי לחזרת פליטים ועקורים. בנוסף, ממשלת ארצות הברית הסירה את הסנקציות על המדינה וממשלות אירופאיות רבות החלו להשיב מהגרים סודנים, כולל כאלו שמוצאם מדרפור, בחזרה לחרטום, בירת סודן. מאז 2013 חזרו לסודן למעלה מ-6,000 מסתננים סודנים ששהו בישראל".

יעקובוביץ' הוסיף כי "כעת נוצרה מציאות חדשה וחסרת ודאות שעלולה דווקא לטרוף את הקלפים. מכיוון שסודן היא מדינת ענק עם סכסוכים פעילים בפריפריה ולמעלה מ-500 שבטים אתניים שונים, לצערי יש סיכוי לא מבוטל לאפשרות שתיווצר אנרכיה ומלחמת אזרחים קשה ומדממת, בדומה לסוריה או לחלופין דרום סודן.

במצב כזה, ברור כי חזרת הזרים שנמצאים בישראל לסודן לא תתאפשר בזמן הקרוב. לחלופין, אם סגן הנשיא או גורם אחר מטעם הצבא יתפסו את השלטון, ניתן לקוות כי לאחר תקופה מסוימת העניינים ישובו למסלולם. במצב כזה, מרבית הזרים הסודנים יוכלו להמשיך ולחזור לארצם דרך מדינות מעבר שלישיות, כפי שהיה עד כה, אך לא ניתן יהיה לכפות עליהם את החזרה, כיוון שלישראל אין קשרים דיפלומטיים עם סודן".

"כמובן שניתן לקוות למציאות אופטימית יותר, גם אם הסיכויים נמוכים, שהמחאה תביא ליצירת קואליציה אזרחית ולבחירות דמוקרטיות שיאפשרו החזרה המונית בעתיד הקרוב", סיכם יעקובוביץ'.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.