פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 2  /  סודנים בת"א חגגו: "שמחים על ההפיכה, רוצים הביתה"

סודנים בת"א חגגו: "שמחים על ההפיכה, רוצים הביתה"

11.4.2019 12:44 | איתי בלומנטל

אווירה מתוחה ושמחה הורגשה הבוקר ברחוב נווה שאנן בדרום תל אביב עם הגעת הדיווחים על נפילת משטרו של הרודן הסודני עומר אל-באשיר, ששלט במדינה האפריקאית במשך יותר מ-30 שנה. בחנויות ובמספרות ישבו סודנים החיים בישראל כשהם מרותקים למסכי הטלוויזיה והתקשו להסתיר את ההתרגשות. הקהילה הסודנית בישראל מונה כ-7,000 איש.

מוסא (40), שהגיע לישראל לפני עשור ללא הוריו ובני משפחתו, סיפר ל-ynet שכבר ארבעה חודשים משתמשים סודנים ברשתות החברתיות בתגית "רק תיפול" (تسقط بس). "עשינו טלפונים והתעדכנו ברשתות חברתיות. אני מקווה לחזור ולראות את אמא שלי בקרוב", סיפר. "אנחנו מחכים קצת זמן להבין ב-100% שהשלטון הרודני נפל.

"אנחנו שמחים מאוד, התחלנו לחגוג את הנפילה של הרודן. היום סודן נולדה מחדש. סבלנו הרבה בגלל אל-באשיר הדיקטטור, והיום, אחרי 30 שנה, העם אמר לו 'מספיק'. אנחנו מודים לכל מי שעשה את המהפכה. כל הקהילה הסודנית בישראל תומכת בחברים בסודן ובאלו שנמצאים במחנות הפליטים בדארפור".

נתין סודני אחר המתגורר בתל אביב, מג'ד עומר נוריאן, הוסיף: "היום אנחנו מרגישים הרבה יותר טוב. אנחנו מרגישים שעכשיו יהיה בסדר בסודן, נחזור עם הילדים שלנו למשפחות שלנו ויהיה לנו טוב שם. אנחנו רוצים לחזור לסודן, אבל רק כשנדע שהמצב שם יהיה טוב. זאת המדינה שלנו. אני מקווה שכולנו נצליח".

"אני מאוד מבסוט מזה וכיף לי לשמוע שהולך להיות שינוי", אמר ל-ynet אחד הצופים המרותקים למסך. "כולם רואים טלוויזיה ולא יכולים להוריד את העיניים מהדיווחים. אל-באשיר, הדיקטטור הגדול בסודן, הרס את המדינה והרג את האנשים. בזכות אלוהים הוא נפל. עוד לא ברור מה יהיה, אבל בטוח יהיה יותר טוב כי יהיה שינוי".

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של סודן שידר בבוקר הודעה שלפיה הכוחות המזוינים ימסרו בקרוב הצהרה חשובה. הודעת הערוץ מעוררת חשד כבד שיצא לדרך ניסיון הפיכה נגד אל-באשיר, שמתמודד בחודשים האחרונים עם גל מחאה גדול נגדו.

בעוד הסודנים מחכים לגלות מה פשר ההודעה, שידרו ערוצי הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים מוזיקה פטריוטית – כפי שקרה בפעמים קודמות שבהן ביצע צבא סודן הפיכה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כלי רכב צבאיים נפרשו בנקודות מרכזיות ובגשרים מרכזיים בבירה חרטום, וכי אזרחים קוראים בקול "הוא נפל, ניצחנו". עוד דווח כי אלפי תושבים נוהרים לזירת המחאה המרכזית, ליד משרד ההגנה בבירה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.