פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 2  /  1,350 עובדים סוציאליים נגד גירוש מבקשי מקלט: "הם שורדי מחנות עינויים"

1,350 עובדים סוציאליים נגד גירוש מבקשי מקלט: "הם שורדי מחנות עינויים"

28.1.2018 18:22 | אמיר אלון

גל העצומות נגד גירוש מבקשי המקלט מישראל: 1,350 עובדות ועובדים סוציאליים - מספר חסר תקדים במחאה עד כה - חתמו על עצומה שפורסמה היום (א') במחאה נגד התוכנית לגרש עשרות אלפי נתינים אפריקנים לרואנדה. הם גם שלחו מכתב שממוען לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הרווחה חיים כץ, שר הפנים אריה דרעי ויתר שרי הממשלה וחברי הכנסת.

"כעובדות סוציאליות, אנו פוגשות במסגרת עבודתנו מדי יום ביומו את מצוקתם של תושבים ותושבות ישראלים, בהם תושבי ותושבות דרום תל אביב ופריפריות גיאוגרפיות וחברתיות אחרות", נכתב. "אנו פוגשות גם את מבקשי המקלט ואת מצוקותיהם, את נפשם וגופם המצולקים לאור האירועים הקשים שעברו במדינות המוצא ובדרכם לישראל. רבים מהם הינם שורדי מחנות העינויים בסיני. מתוך ראיית מצוקה זו, אנו קוראות – גירוש אינו פתרון".

על המכתב חתומים עובדים ועובדות סוציאליות מרחבי הארץ, אנשי לשכות חברתיות, עמותות ובתי חולים, סטודנטיות וסטודנטים לעבודה סוציאלית, וכן חברות וחברי סגל אקדמי מרחבי הארץ. "כעובדות סוציאליות, אנו מחויבות להגנה על אנשים בסיכון, לפעולה למען שוויון וצדק חברתי ברמת הפרט והקהילה, ולמניעת אפליה כנגד כל אדם או קבוצה על בסיס גזע, צבע, מין, ומוצא לאומי", הוסיפו. "אנו פונות לממשלת ישראל: עצרו את הגירוש - מצאו פתרונות הוגנים לסוגיה".

החותמים מתייחסים גם לטענה שלפיה גירושם של מבקשי המקלט יסייע לתושבי דרום תל אביב: "מצוקתם של תושבי ותושבות דרום תל אביב היא תוצר של הזנחה ארוכה וממושכת מצד הרשויות, אפליה בחלוקת משאבים והיעדר תשתיות, מוסדות ומענים הולמים למחיה. ריכוזם של מבקשי המקלט בדרום העיר מכביד על תושביה הוותיקים ומייצר מצג שווא של מלחמה על משאבים. יש לשים סוף להכוונת אוכלוסיות מדוכאות להיאבק זו בזו ולדאוג לרווחת כולם.

"כעובדות סוציאליות אנו יודעות שלסוגיות חברתיות מורכבות אין פתרונות פשוטים, אך אנו מאמינות כי ניתן למצוא פתרונות אשר יטיבו הן עם הישראלים תושבי הארץ הוותיקים והן עם הפליטים שהגיעו לכאן. לא נעמוד מנגד לאור הכוונה לגרש אנשים הזכאים להגנה אל סכנת רדיפה ומוות.

בתוך כך, כ-120 עובדים סוציאליים חתמו על עצומה אחרת, שאותה יזמו אקדמאים בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב: "כעובדים סוציאליים, רבים מאיתנו מכירים את המצוקה הקשה בקרב אוכלוסיית הפליטים בערים השונות בארץ. חייהם ללא מעמד מוסדר מייצרים קשיים בלתי נסבלים בכל הנוגע לזכויות בסיסיות של תנאי העסקה, גישה לטיפול רפואי ונפשי, לזכות לחינוך ולשירותים סוציאליים.

"ממשלת ישראל מביאה את המדיניות הפוגענית וארוכת השנים כלפי מבקשי המקלט בישראל לשיא חדש של ניכור, חוסר אנושיות ושנאת הזר. המדינה אשר יזמה את אמנת הפליטים הבינלאומית וחתומה עליה מתעלמת באופן שיטתי מבקשות המקלט, והתנהלותה הנוכחית מצמררת במיוחד. יהודים - שיודעים מהן רדיפה ופליטות - מפנים עורף, דוחים ומגרשים ללא מצפון".

החתומים כותבים כי כאנשי מקצוע הם מציעים לממשלת ישראל לבצע שורה של מהלכים, בהם הקפאת מהלכי הגירוש עד שיסתיימו כל הבדיקות בדבר הבקשות להכרה במבקשי המקלט כזכאים לכך; תיקון חוק ביטוח בריאות ממלכתי כך שיאפשר מתן טיפול רפואי תוך חובת תשלום מס בריאות (גם אם גבוה יותר מזה הנגבה מאזרחים ישראלים); שילוב בעבודה של מבקשי המקלט במסגרות תעסוקתיות שאינן מצליחות למצוא עובדים מתאימים, בדרך של הקמת לשכת תעסוקה ייחודית עבורם; ושליחת צוות ממשלתי המשולב בנציגי ארגוני החברה האזרחית למדינות היעד כדי לבחון את קליטת המגורשים והכנת דו"ח מפורט שיציג את העובדות לאשורן.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.