פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 2  /  ביוזמת גבאי: העבודה תתמוך בגירוש מבקשי המקלט

ביוזמת גבאי: העבודה תתמוך בגירוש מבקשי המקלט

20.11.2017 17:21 | ספי עובדיה

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ממשיך לעורר סערות: סיעת העבודה החליטה היום (שני) לתמוך ביוזמה לסגירת מתקן חולות של שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. 12 חברי כנסת הצביעו בעד היוזמה ו-11 חברי כנסת התנגדו.

בישיבה הסוערת גבאי אמר שהוא לא רואה שום טעם להתנגד ליוזמה ולעורר עוינות והתנגדות בקרב קהלים שהמפלגה צריכה למשוך. ח"כ שלי יחימוביץ השיבה לגבאי וטענה שתמיכה ביוזמה יוצאת נגד הערכים הבסיסיים של המפלגה. ח"כ ציפי לבני הוסיפה כי לא הבינה מדוע צריך להביע תמיכה כעת אם בפעם הקודמת המפלגה התנגדה ליוזמה והעוינות לא התגברה.

ח"כ דב חנין התייחס בטוויטר להחלטה וכתב: "גבאי שכח מה זה להיות יהודי. חוויית הפליטות אינו זרה לנו, אסור לנו לשלוח פליטים אל מותם".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים לשעבר, מסרה: "החוק מוכיח שהטיפול היחיד של הממשלה בנושא הוא התעמרות לשם דיכוי ומכירת אשליות לאזרחי ואזרחיות המדינה, ובעיקר לתושבי דרום ת''א. בלי פתרון ממשי, ללא חזון וללא אופק. לצערי גם חבריי למחנה הציוני בוחרים להיכנע לפופוליזם במקום להביא לפתרון ראוי ובר קיימא ומתיישרים לימין עם עמדה שמפנה עורף לערכינו בכלל ולערכי היהדות בפרט. אין מפלגת שמאל ראויה אשר תתמוך בגירוש תחת הסכם חשאי למדינה שלא תדאג לצורכי הפליטים, זו החלטה שהיא בניגוד לאמנת הפליטים ומחויבותנו לקהילה הבינלאומית. כפי שאמרתי פעמים רבות, עוד בכהונתי כיו"ר הוועדה לעובדים זרים בכנסת, לא כליאה ולא חוק ההסתננות יפתרו את המשבר הקיים, אלא התכניות האלטרנטיביות שהצעתי לפיזור מבקשי המקלט המתגוררים בישראל לפי חלוקה גאוגרפית מחודשת. כל פתרון אחר אינו מהווה אלטרנטיבה אלא אשליות פופוליסטיות בדמות פתרון".

לפי המתווה שהציעו השרים דרעי וארדן, המתקן לכליאת שוהים בלתי חוקיים יקבל ארכה לשלושה חודשים, זאת על מנת להיערך לקראת הסגירה.

לאחר סגירת המתקן, כל אותם אנשים השוהים באופן בלתי חוקי בישראל ייאלצו לבחור בין כניסה לכלא רגיל לבין ליציאה מגבולות המדינה. במצב העניינים הנוכחי, כליאה בחולות מוגבלת בזמן והאנשים המוחזקים במתקן רשאים לצאת בבוקר ולחזור בערב.

בסוף אוגוסט קבע בית המשפט העליון כי למרות שאין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב. "בעת הנוכחית לא נמצא טעם לקבוע כי ישנה מניעה שמקורהּ בדין הישראלי או בדין הבינלאומי להרחיק ממדינת ישראל למדינה השלישית מסתננים השוהים במרכז השהייה ואשר לא הגישו בקשת מקלט או שבקשתם למקלט נדחתה", כתבה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.