פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 2  /  יוזמת דרעי: גירוש מסתננים למדינה שלישית גם ללא הסכמה

יוזמת דרעי: גירוש מסתננים למדינה שלישית גם ללא הסכמה

30.8.2017 17:23 | מורן אזולאי

ברקע הסערה במערכת הפוליטית בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בסוגיית גירוש המסתננים למדינה שלישית, נערכת הממשלה לפתרון עוקף: ביום ראשון יצביעו שרי הממשלה על תיקון לחוק בנושא שיזם שר הפנים אריה דרעי. השר אישר היום (ד') את הצעת תיקון "חוק הכניסה לישראל", שעל פיו תתאפשר הרחקת שוהים בלתי חוקיים אל מדינה שלישית גם ללא הסכמת המסתננים.

לפי נתוני משרד הפנים, בשטחי ישראל שוהים כיום כ-40 אלף מסתננים מאריתריאה ומסודן. בשנים האחרונות הנהיגה הממשלה מדיניות של אי הרחקה זמנית כלפיהם. כלומר, רק מי שהסכים ל"יציאה מרצון" במהלך תקופת הזמן שבו הוא הוחזק במתקן חולות, עזב לבסוף את ישראל. התוצאה, לפי משרד הפנים, שהות של אלפי מסתננים בישראל שגם יצרו לטענתם השלכות שליליות רבות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת המשפטים איילת שקד הודיעו כי הם תומכים ביוזמת השר דרעי לתיקון המוצע. "קיימתי סיור בדרום תל אביב וראיתי את סבלם היומיומי של התושבים, שמציאות חייהם בשנים האחרונות הפכה לסיוט", אמר דרעי. "המציאות הקשה הזאת קיימת גם באילת, ירושלים, פרדס כץ, פתח תקווה, חדרה, נתניה, אשדוד ובעוד יישובים ברחבי הארץ. הגיע הזמן לשים לכך סוף ובכוונתי לפעול בכמה מישורים כדי לדאוג לתושבי מדינת ישראל שסובלים סבל רב".

לפני ההצבעה ביום ראשון צפוי דרעי להציג לשרי הממשלה את כל הסוגיות שעומדות על הפרק בעקבות פסיקת בית המשפט העליון. בנוסף הוא יציג נתונים עדכניים הנוגעים למספר המסתננים שחיים כיום בישראל ואת השלכות שהייתם על החיים בארץ. דרעי גם ידרוש להגדיל את מספר פקחי רשות ההגירה ב-250, מעבר ל-120 הפקחים שפועלים כיום".

לדברי שר הפנים, "ברשות האוכלוסין וההגירה מתלוננים כי מספר הפקחים שאמורים לאכוף את החוק בכל הקשור למסתננים נמוך ולא מספק. אני שומע את התלונות על כך גם בסיורי בארץ מתושבי שכונות שהמסתננים חיים בשכנות להם. הם טוענים כי אין מספיק פקחים. בכוונתי לדרוש מראש הממשלה, משר האוצר ומשאר שרי הממשלה בישיבה ביום ראשון, להגדיל את מספר פקחי ההגירה כדי להקל בסופו של דבר על חייהם של תושבי מדינת ישראל. אנחנו חייבים לזכור כי עניי עירך קודמים".

הרכב של חמישה שופטים קבע ביום שני כי לא ניתן לכלוא מסתננים ליותר מ-60 ימים, גם אם הם מתנגדים ל"גירוש מרצון", אך אין מניעה להרחיק מסתננים מישראל למדינה שלישית. בית המשפט העליון קיבל חלקית את הערעור שהגישו אזרחים זרים וארגוני זכויות אדם. לפי החוק הקיים, ניתן להחזיק אזרח זר במאסר לתקופה בלתי מוגבלת עד ש"ישתכנע" להסכים לגירוש מרצון. בפסיקתם, הגבילו מאוד השופטים את היכולת של המדינה לכפות גירוש על מי שמתנגד לכך באמצעות מאסר ממושך.

בית המשפט אף קבע כי לא הוכח שהמדינה השלישית שאליה יורחקו המסתננים אינה בטוחה וכי המנגנונים שהנהיגה המדינה לביקורת ולפיקוח על הליך ההרחקה ועל היחס שלו זוכים המורחקים במדינה השלישית מספקים. פסק הדין קובע כאמור כי אסור להחזיק מסתננים במעצר יותר מ-60 ימים. אחרי 60 ימים ניתן להמשיך להחזיק אנשים במשמורת רק כאשר האדם אינו משתף פעולה עם הרחקתו או כאשר יש סכנה לציבור. השופטים קבעו כי סירוב לעבור למדינה שלישית אינו מהווה אי-שיתוף פעולה עם הרחקתו, כך שאם אדם מסרב להיות מורחק למדינה שלישית - לא יהיה ניתן להשאיר אותו במעצר.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.