פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 2  /  נתניהו על פסיקת העליון: "נתקן חקיקה כדי לאפשר העברת מסתננים למדינות אפריקה"

נתניהו על פסיקת העליון: "נתקן חקיקה כדי לאפשר העברת מסתננים למדינות אפריקה"

28.8.2017 18:29 | ברוך קרא ומואב ורדי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שני) לפסיקת בית המשפט העליון האוסרת על כליאת מבקשי מקלט ליותר מ-60 ימים, במקרה של סירוב לגירוש למדינה שלישית.

נתניהו טען כי מדיניות ישראל בסוגיית המסתננים מבוססת על שלוש רגליים: הגדר שהוקמה בדרום, ההסכם שהשיג רה"מ מול מדיניות אפריקניות המאפשר להעביר אליהן מסתננים, וסוגיית האכיפה. "נצטרך להביא תיקון חקיקה כדי לאפשר מימוש הסכמים אלו", נמסר מטעם ראש הממשלה.

שרת המשפטים, איילת שקד, הבטיחה לעבוד יחד עם שר הפנים אריה דרעי על תיקון חקיקה שיאפשר את ההרחקה גם ללא הסכמתם של מבקשי המקלט. מוקדם יותר הבהיר שר הפנים אירה דרעי כי ישקול חקיקה כזו. ביהמ"ש קבע פה אחד כי אין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אך אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב.

החלטה זו מהווה ניצחון חלקי של העותרים, בהם שני אזרחי אריתראה וארגוני זכויות אדם, מאחר שמבקשי מקלט שהעדיפו גירוש על פני כליאה ממושכת ישקלו זאת מחדש כעת. נשיאת העליון מרים נאור ציינה כי הרחקה של זרים למדינת מוצאם ניתנת ללא הסכמתם, אך למדינה שלישית נדרשת הסכמה כזאת.

ביהמ"ש העליון לקח מידי המדינה את מנוף הלחץ ששימש בידה להרחקת מסתננים בלתי חוקיים והפך את חוסר שיתוף הפעולה למתגמל", אמרה השרה שקד בעקבות החלטת העליון.

השר דרעי השמיע דברים דומים למה שאמרה שקד. "ההחלטה שלא לאפשר למדינה להוציא מהארץ מסתננים בניגוד לרצונם היא בעייתית מאד", אמר, "אני שבע רצון מכך שבג"ץ אישר לנו להמשיך להוציא מסתננים למדינה שלישית ואנו נמשיך בכך בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לפסיקה בחשבון הטוויטר שלו: "צר לי אך החלטת בג״צ מרוקנת מתוכן את החלטתי כשר הפנים ליישם את מדיניות ההרחקה למדינה שלישית ומותירה את המדינה ללא כלי אפקטיבי להוצאת המסתננים".

ארגון המייצג את תושבי דרום תל אביב: "בג"ץ עושה מאיתנו צחוק. אחרי עשר שנים של התעללות החליט היום הבגץ לקבור אותנו סופית. בלי סנקציות לא תהיה הרחקה. חבל על הזמן והעמדת הפנים. הבגץ בחר לפסוק נגד העם והעם ימשיך להפגין מול נשיאת בית המשפט עד שהשופטים יבינו שהם לא הריבון".

ההחלטה מקבלת את ערעור העותרים, וקובעת כי לא ניתן להטיל סנקציה לא מוגבלת בזמן על מי שלא מסכים לגירוש מרצון. המחוזי בבאר שבע דווקא לא קיבל את עמדת העותרים אך ביהמ"ש העליון הפך את ההחלטה וקבע כי אי אפשר להחזיקם יותר מ-60 ימים.

בכך המדינה אכן איבדה כלי משמעותי להתמודדות עם בעיית מבקשי המקלט, כאשר הסנקציה המעודדת "גירוש מרצון" למדינה שלישית איבדה מעוצמתה. למעשה לאחר 60 ימים של כליאה יכולים הכלואים לחזור לקהילה שלהם, בכך הסנקציה מאבדת ממשמעותה.

אך העתירה הייתה רק על הסנקציה ולא על המהלך שמכונה "גירוש מרצון". כאשר גבולות ישראל כבר סגורים, והפתרונות לגירוש לא תקפים. כך שעכשיו נותרה רק השאלה כיצד להכיל את אלו שכבר הגיעו? החברה הישראלית תצטרך ללמוד לחיות עם מבקשי המקלט בצורה כזו או אחרת מכיוון שלא יהיה סעד נוסף בנושא, לא מצד בג"ץ ולא מצד המחוקק.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.