פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 3  /  פרשנות: אין צורך בחוק לגירוש מבקשי מקלט – הפוליטיקאים מחפשים כותרות

פרשנות: אין צורך בחוק לגירוש מבקשי מקלט – הפוליטיקאים מחפשים כותרות

28.8.2017 20:13 | ברוך קרא, מיה איידן ועקיבא נוביק

גורמים בכירים במערכת הפוליטית הטילו היום (ראשון) ביקורת על החלטת בית המשפט העליון בנוגע לסוגיית הפליטים, וקראו לשינוי חקיקה שיאפשר גירוש ללא הסכמה.

דבריהם נאמרו אף על פי שביהמ"ש הבהיר כי אין צורך בהסכמה כזו. למעשה הדרישה להסכמה מגיעה מצדן של המדינות הקולטות, רואנדה ואוגנדה, כך שהפוליטיקאים בעצם מנסים להשיג כותרות.

שר הפנים אריה דרעי הודיע כי ישקול חקיקה כזו ושרת המשפטים איילת שקד אמרה מיד כי תתמוך בכך. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף כי בזכות ההסכמים שהשיג מול המדינות באפריקה ניתן להוציא מהארץ את מבקשי המקלט, וטען כי דרוש תיקון חקיקה כדי לאפשר את מימוש ההסכמים. בהמשך שקד תיקנה את אמירתה והודיעה כי תפעל לשינוי ההסכמים, אך אין לכך סיכוי אמיתי.

גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן התחייב לשנות את החוק כדי לפתור את הבעיה. "בית המשפט עשה תרגיל לממשלה בעניין המסתננים", אמר הערב במועצת צעירי הליכוד, "אם צריך נחוקק חוק שאפשר יהיה לעשות זאת בלי הסכמת הפליט".

הערב התקיימו הפגנות זעם בדרום תל אביב בעקבות החלטת בית המשפט. עשרות מפגינים טענו כי בג"ץ נמצא בניתוק ופוסק נגד העם. "אנחנו מרגישים שקברו אותנו חיים, שזכויות אדם של כל מסתנן חשובות יותר מאיתנו", אמרה שפי פז, ממובילות המאבק נגד מבקשי המקלט בדרום העיר.

התנגדים מתכננים לפעול בכל האמצעים כדי להגביר את הלחץ בנושא. במישור אחד הם מתכננים לקיים עוד הפגנות מול ביתה של נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור, כמו זאת שנערכה במוצאי שבת. במישור נוסף הפ מתכננים להפעיל לחץ פוליטי כדי להביא לתיקוני חקיקה, כפי שהבטיחו נתניהו ושקד. למרות שאין סיבה אמיתית לכך, הלחץ בין הממשלה לבג"ץ עולה.

השופטים קבעו פה אחד כי למרות שאין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב. בכך נמנעת יכולתה של המדינה להטיל סנקציה על מי שמסרב לגירוש כאשר הכליאה מוגבלת בזמן ולאחריה יוכל מבקש המקלט לחזור לחייו בישראל.

החלטה זו מהווה ניצחון חלקי של העותרים, בהם שני אזרחי אריתראה וארגוני זכויות אדם, מאחר שמבקשי מקלט שהעדיפו גירוש על פני כליאה ממושכת ישקלו זאת מחדש כעת. בג"ץ הזכיר שמדובר בבני אדם, שם גבול למדיניות חסרת הרסן של המדינה והזכיר לנו שהפתרון למצוקה של תושבי דרום תל אביב לא תגיע מכליאה של בני אדם", אמרה עדי דרורי-אברהם, רכזת פעילות ציבורית בעמותת "אסף".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.