פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 3  /  ברית הדמים של היתומים שברחו מדרום סודאן

ברית הדמים של היתומים שברחו מדרום סודאן

24.8.2017 6:00 | ג'ייסון ברק

גלוריה קאוג'י בסך הכל בת 23, אבל מטפלת בשישה ילדים - משפחתה החדשה. הגדול שבהם בן 17, הקטן בסך הכל בן שלושה חודשים. חמש אחיות ואח. הקשרים ביניהם מבוססים על דם שנשפך יותר מאשר על קרבת דם, אבל, הם מדגישים, למרות זאת הם משפחה.

כולם חוו אלימות, וסיפוריהם מסופרים בלחישה ובמהירות, כשהם נועצים את עיניהם למטה באדמה שבין כפות רגליהם היחפות והמחוספסות, או בשמים התכולים שממעל. הזיכרונות שלהם טריים מכדי שיוכלו להתמודד עמם. הלחימה בשנה האחרונה בין המיליציות לחיילי הממשלה בדרום סודאן, המדינה הצעירה בעולם, יוצרת משבר פליטים שמתפתח בקצב מהיר יותר מבכל מקום אחר בעולם.

לפני כשבועיים הגיע מספר הפליטים שחצו את הגבול לאוגנדה למיליון, כך לפי נציבות האו"ם לפליטים. עוד מיליון פליטים ברחו לאתיופיה, לסודאן ולקונגו. רובם נשים וילדים שנמלטו מ"אלימות ברברית", כך לפי הנציבות. בשנה האחרונה הגיעו לאוגנדה בכל יום כ–1,800 דרום סודאנים בממוצע. חלקם חצו את הגבול עם כל משפחתם, אבל לא רבים.

זוביידה מספרת איך הסתתרה מתחת למיטה כאשר חיילי הצבא ירו למוות באביה מחוץ לביתם בלילה בעת שפשטו על הכפר שלהם שבמחוז אקווטוריה בפברואר. הילדה בת ה–14 ברחה ליער, ובסופו של דבר הגיעה למחנות באוגנדה. כאן, במחנה אימבפי, היא פגשה את גלוריה.

מרגרט ובטי טומאלו, בנות 16 ו–17, הן אחיותיה החדשות. הוריה, חקלאים שלא היו מעורבים במלחמה או בפוליטיקה, נעלמו בעת פשיטה של המורדים על הכפר שלהם במארס. שלוש הילדות הסתתרו, ולאחר מכן חזרו לקחת כמה חפצים ויצאו לדרך.

בשעה שהנערות מדברות, שרון, בת השלוש, משתתקת. קאוג'י ראתה אותה עומדת לבד בין בתים בוערים בכפר שלה במדינת המחוז יי ריבר בזמן פשיטה, שבמהלכה לקחו חיילים את בעלה. גם ההורים של שרון נלקחו על ידי החיילים. בלי לחשוב הרבה, קאוג'י תפסה את שרון כשברחה עם ילדיה שלה, בן שנתיים ובן שלושה חודשים. הם צעדו כמאה קילומטרים וחצו את הגבול לאוגנדה. כעת שרון נצמדת אליה בשעה שהחבורה יושבת ומדברת מחוץ למחסה קטן שבנתה לעצמה בתור בית, מיריעות ועצים שקיבלו מארגון סיוע.

"אנחנו משפחה אחת כעת", אומרת זוביידה. "כן, אנחנו מתווכחים ויש הרבה קשיים, אבל גלוריה אחראית. איבדתי כל כך הרבה. לא אאבד את מה שאלוהים נתן לי כאן".

פקידים במרכז הקליטה באימבפי, כ–45 קילומטרים מהגבול, רשמו 1,400 ילדים שהגיעו בגפם וללא ליווי, ו–5,400 ילדים שהופרדו ממשפחותיהם. ביניהם יש ילדה שהובילה חמישה ילדים קטנים יותר במשך שבועות דרך יער ושדות זרועי מלחמה, ילד בן שבע שהגיע לבד, וילד בן שלוש שטרם זוהה, כי אינו מסוגל לתאר את משפחתו.

רק לבודדים מהפליטים יש טלפונים ניידים, ולנוכח העובדה שבדרום סודאן אין כמעט דרכים סלולות — שלא לדבר על תשתיות של אינטרנט, טלפונים סלולריים או דואר — ייתכן שהם לעולם לא יאתרו את בני משפחתם, בין שנפרדו מהם באופן מתוכנן ובין שהופרדו מהם בעטיה של החלטה מהירה שהתקבלה ברגע של בלבול ובהלה.

במחנות מתהוות משפחות חדשות במקום אלה שנהרסו כתוצאה מהלחימה או הבריחה. חלקן נוצרות כאשר ילדים מחפשים הגנה וחסות ממבוגרים, חלקם כאלה שאיבדו את ילדיהם. אחרים מוצאים אלה את אלה בעזרת World Vision, ארגון לא ממשלתי שפועל להצמדת ילדים בודדים ל"הורים מאמצים" מקרב פליטים באוגנדה, ולאחר מכן עוקב אחר רווחתם.

על הפליטים נאסר בינתיים לחזור לבתיהם עד שהממשלה תחליט שהתנאים מתאימים לעזיבה המונית. הדבר נועד למנוע מפלגים שונים בדרום סודאן לגייס לוחמים מקרב המספר הרב של הגברים הצעירים הזועמים והמובטלים ששוהים במחנות באוגנדה.

עם זאת, אוגנדה מיישמת מדיניות נדיבה כלפי הפליטים, ומאפשרת להם לעבוד ולנסוע. משפחות מקבלות חלקות אדמה שהן יכולות לעבד ולבנות עליהן את ביתן.

אך הפצעים הנפשיים עמוקים והתמיכה שמציעים ארגוני הסיוע מוגבלת. "לפעמים היא בוכה בלי הפסקה", אומרת קאוג'י על בתה המאומצת בת השלוש, שרון. "אם אני מצליחה להשיג קצת כסף אני קונה לה ממתקים. ולפעמים היא פשוט יושבת לבד בשקט מהבוקר עד הלילה".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.