פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 3  /  רשות האוכלוסין הסתירה דו"ח לפיו יוצאי דרפור זכאים למקלט

רשות האוכלוסין הסתירה דו"ח לפיו יוצאי דרפור זכאים למקלט

4.1.2017 5:00 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין הסתירה במשך יותר משנתיים חוות דעת שנכתבה ביחידה המטפלת בבקשות המקלט (RSD) במשרד הפנים, לפיה כל יוצא חבל דרפור בסודאן שאינו שייך לשבטים הערביים זכאי לקבל מקלט מדיני בישראל, כך פורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות". בהתבסס על חוות הדעת המקצועית, מבקשי מקלט רבים מחבל דרפור צפויים לדרוש בקרוב מעמד בישראל.

בשנים האחרונות השיבה המדינה כמה פעמים לבתי המשפט כי טרם גובשה מדיניות כוללת בכל הנוגע ליוצאי חבל דרפור, זאת על אף חוות הדעת שהוגשה לבכירי רשות האוכלוסין וההגירה. ככל הידוע, מנכ"ל רשות האוכלוסין שסיים את תפקידו בימים האחרונים, אמנון בן עמי, אישר את חוות הדעת והעביר אותה להכרעת שר הפנים. למרות זאת, בשנים האחרונות השיבו שרי הפנים השונים לפניות רבות של "הארץ" כי טרם גובשה מדיניות בעניין.

חוות הדעת סוקרת את המצב בסודאן ואת קורותיו של הסכסוך האתני בחבל דרפור שבמערב המדינה. כמו כן, היא בוחנת את הטיפול בבקשות של מבקשי מקלט מדרפור במדינות שונות בעולם. "השלטון בסודאן ושלוחותיו, המיליציות החמושות, רואים בכל מי שאינו תומך פעיל בפעולותיהם, קל וחומר מי ששייך לקבוצות האתניות הלא־ערביות, מטרה לגיטימית", נכתב בחוות הדעת. לכן, מ-2009 מכירות רוב מדינות העולם באופן אוטומטי בדרפורים שאינם ערבים כפליטים, בשל רדיפה אתנית.

ארגוני זכויות אדם הוציאו אתמול הודעה משותפת בה תקפו בחריפות את הממשלה. "הממצאים המזעזעים מצביעים על מערכת מקלט קלוקלת ושקרית שכל מטרתה היא לשרת את מדיניות הכליאה והגירוש של ממשלת ישראל", כתבו והוסיפו כי שרי הפנים בחרו להתעלם מדעתם של הגורמים המקצועיים "בשל אינטרסים פוליטיים, ולהמשיך במדיניות הכליאה והגירוש, תוך שהם משקרים במצח נחושה לבתי המשפט ולציבור בישראל".

לפי רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים כ-8,000 אזרחי סודאן, מהם כ-2,500 יוצאי חבל דרפור. שרי הפנים גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום והשר המכהן אריה דרעי לא אימצו את חוות הדעת ואף הובילו מדיניות שמטרתה לגרום לעזיבתם של מבקשי המקלט מחבל דרפור. רבים מהם הוחזקו במתקן חולות תקופות ארוכות. יותר מ-2,200 מבקשי מקלט מדרפור הגישו בשנים האחרונות בקשות מקלט, אך המדינה לא השיבה להם. חלקם ממתינים כמה שנים למענה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.