פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 3  /  "טיהור אתני בדרום סודן, בדרך לרצח עם כמו ברואנדה"

"טיהור אתני בדרום סודן, בדרך לרצח עם כמו ברואנדה"

1.12.2016 19:56 | סוכנויות הידיעות

צוות חקירה של האו"ם לענייני זכויות אדם קבע היום (ה') כי בכמה אזורים בדרום סודן מבוצע בימים אלה טיהור אתני, וכי הוא בדרך להפוך לרצח עם בדומה לזה שהתחולל ברואנדה ב-1994.

"כבר כעת יש תהליך עקבי של טיהור אתני בכמה אזורים בדרום סודן, תוך כדי שימוש בהרעבה, במעשי אונס קבוצתיים ובשריפת כפרים; בכל מקום שאליו הגענו ברחבי המדינה הזו שמענו תושבים מספרים שהם מוכנים לשפוך דם כדי להחזיר את אדמתם", סיפרה יסמין סוקה, ראש הצוות שסיים ביקור בן עשרה ימים.

"הקרקע מוכשרת להתרחשות דומה לזו שהתחוללה ברואנדה, והקהילה הבינלאומית חייבת למנוע זאת", אמרה סוקה. ברצח העם ברואנדה, שנמשך כחודשיים, נרצחו ב-1994 כ-800 אלף בני אדם.

נשיא דרום סודן, סלבה קיר, גינה את ההאשמות של האו"ם הערב ואמר ביוהנסבורג, דרום אפריקה: "אין טיהור אתני בדרום סודן". מאבטחיו מנעו מעיתונאים לשאול שאלות נוספות.

ועדת האו"ם כוללת שלושה חוקרים. היא הוקמה השנה ואמורה למסור דיווח למועצת זכויות האדם של האו"ם בחודש מרס הקרוב. חקירות דומות סביב המתחולל בצפון קוריאה ובאריתריאה הסתיימו בעבר בבקשה להפנות את הטיפול בנושא לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אבל אף אחד מהמקרים האלה לא הגיע לבית הדין.

דרום סודן הפכה למדינה עצמאית ביולי 2011, ואת רוב הזמן שעבר מאז היא העבירה בלחימה. בשנת 2013 גלשה היריבות בין הנשיא לבין סגנו למלחמת אזרחים. בשנה שעברה הם חתמו על הסכם שלום, אבל הלחימה וההתקפות על אזרחים נמשכות. רוב אירועי האלימות הם עימותים בין קבוצות אתניות שונות.

יותר מ-1.1 מיליון מאזרחי דרום סודן נאלצו לברוח מהמדינה ו-1.8 מיליון הפכו לפליטים בארצם. הקורבנות האחרונים היו באזור אקווטוריה, שם בתים הועלו באש ואנשים נעקרו מבתיהם על בסיס אתני.

לפי ועדת האו"ם חבריה שמעו עדויות רבות על גופות שנמצאו ליד כבישים ראשיים, על רעב ועל תושבים הבורחים למדינות שכנות על בסיס יומי. הוועדה קראה לקהילה הבינלאומית להאיץ את הפריסה של כוח שמירת השלום, בן 4,000 חיילים, ולוודא שהוא נפרס גם באזורים שמעבר לבירה ג'ובה.

יו"ר הוועדה סוקה סיפרה כי מספר מקרי האונס שמבוצעים על ידי חיילים מכל הארגונים והמיליציות בדרום סודן בלתי נתפש. "עובדי סיוע מספרים שמעשי האונס כה שכיחים עד שאונס הפך לדבר 'נורמלי'", אמרה. "מה זה אומר עלינו, שמקבלים זאת ובכך גוזרים על הנשים האלה גורל בלתי ניתן לתיאור?".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.