פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 3  /  המדינה תפסיק לזמן מבקשי מקלט מדרפור למתקן חולות

המדינה תפסיק לזמן מבקשי מקלט מדרפור למתקן חולות

27.10.2016 2:39 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה החליטה לא לזמן עוד מבקשי מקלט מחבל דרפור בסודאן למתקן חולות. ההחלטה התקבלה בשל העובדה שרוב יוצאי דרפור השוהים בישראל הגישו בקשות מקלט לפני זמן רב ולא נענו. במסגרת הליך משפטי הבהירה הרשות לפני כשבועיים, כי הוראות שהייה במתקן חולות לא יבוטלו באופן אוטומטי, אלא רק לאחר שימוע שבו יוכח כי מוצאו של מבקש המקלט אכן מחבל דרפור. הרשות הוסיפה כי תבטל גם זימונים לחולות שכבר ניתנו ליוצאי דרפור. בתשובה לשאלת "הארץ" מסרה הרשות כי בחולות נמצאים עתה כ–250 דרפורים.

הרשות טענה תחילה כי אין החלטה כזאת, אך חשפה את מדיניותה בהוראת בית הדין לעררים בתל אביב. הרשות הסבירה כי המדיניות גובשה לאחר הערכת מצב בעניין תעדוף אוכלוסיות, בשל תפוסתו המלאה של מתקן חולות והחלטות שיפוטיות הנוגעות למבקשי מקלט מחבל דרפור. "הנתונים מלמדים על כך שמרבית חברי הקבוצה הגישו בקשות למקלט מדיני לפני מספר שנים ובקשותיהם טרם נענו", נימקה הרשות את ההחלטה. הרשות הבהירה כי ההחלטה זמנית ועשויה להשתנות בעתיד. בארגוני זכויות אדם ציינו כי רוב הדרפורים בישראל כבר הוחזקו בחולות, ולכן לא יושפעו מההחלטה, שכן לא ניתן לזמנם למתקן שנית.

הודעת הרשות נמסרה בעקבות עררים שהגישו שלושה יוצאי חבל דרפור, בדרישה לבטל את זימונם למתקן חולות. שניים מהם מוחזקים בחולות זה חודשיים והרשות סירבה עד כה לשחררם. בעקבות הודעתה הורה בית הדין לעררים בתל אביב לרשות לערוך להם שימוע ולקבל החלטה עד היום. אף שחלפו שבועיים מאז עדכנה הרשות בעניין מדיניותה, הם טרם שוחררו.

עו"ד מיכל פומרנץ, שהגישה את העררים בשם מבקשי המקלט, בירכה על מדיניות הרשות, שלדבריה "סוף סוף נותנת ביטוי ליחס האנושי הראוי בעניינם של מי שברחו מרצח עם". פומרנץ הוסיפה: "בתקופה האחרונה קיבלו תושבי דרפור רבים זימונים לחולות בניגוד למדיניות זו. לא ברור מה נעשה בעניינם ואיך יפוצו אנשים שכבר יושבים בחולות". פומרנץ מחתה על כך שהרשות ממשיכה להחזיק בחולות ללא הצדקה את מגישי הערר.

בישראל שוהים עתה כ–8,000 מבקשי מקלט מסודאן. רשות האוכלוסין אינה מפרטת כמה מהם יוצאי חבל דרפור. בתשובה לבקשת חופש מידע של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מסרה הרשות כי עד מאי השנה הוגשו 2,225 בקשות מקלט של סודאנים שמוצאם בדרפור, אך רק אחת מהן נענתה. ביוני השנה, ארבע שנים לאחר שביקש מקלט — ובלחץ בית המשפט והיועמ"ש — הודיעה המדינה כי החליטה להעניק מעמד פליט למוטסים עלי, יוצא דרפור, מראשי קהילת מבקשי המקלט בישראל. עלי הוחזק בחולות יותר משנה כשהמתין למענה לבקשת המקלט.

דו"ח אמנסטי אינטרנשיונל שפורסם לפני כחודש חשף עדויות לכך שכוחות צבא סודאן עשו שימוש בנשק כימי נגד אזרחים בחבל דרפור. מתחילת השנה ועד ספטמבר תועדו 171 כפרים בחבל דרפור שננטשו לחלוטין או באופן חלקי בעקבות הלחימה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.