פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 4  /  יותר ממיליון פליטים נמלטו מהמלחמה בדרום סודאן

יותר ממיליון פליטים נמלטו מהמלחמה בדרום סודאן

16.9.2016 17:43 | אי-פי וניו יורק טיימס

יותר ממיליון פליטים נמלטו מהלחימה המשתוללת בדרום סודאן במה שנראה כאחד מהאסונות ההומניטאריים הקשים ביותר בעולם שהפתיע בהיקפו את סוכנויות הסיוע.

האו"ם הודיע היום (שישי) כי דרום סודאן, המדינה הצעירה בעולם מצטרפת לסוריה, אפגניסטאן וסומליה כמדינות מהן יוצאים יותר ממיליון פליטים מכל אחת. "זו אבן דרך עצובה מאוד", אמר לאו דובס, דובר סוכנות האו"ם לפליטים.

דרום סודאן קיבלה עצמאות מסודאן בשנת 2011, אולם שנתיים בלבד לאחר מכן פרצה בה מלחמת אזרחים בין כוחות נשיא המדינה, סלבה קיר משבט הדינקה, לסגנו לשעבר ריק מצ'אר משבט נואר, בה נהרגו אלפי בני אדם. בחודש יולי, לאחר הפסקת אש קצרה, התחדשה הלחימה בבירה ג'ובה וגרמה ל-185 אלף בני אדם להימלט, רובם נשים וילדים.

המדינה השכנה אוגנדה קלטה את מספר הפליטים הגבוה ביותר מהמדינה השסועה ובשבוע האחרון בשל מהומות שפרצו בדרום דרום סודאן הגיעו לשטחה עוד 20 אלף בני אדם. גם אתיופיה, קניה, סודאן, קונו והרפובליקה המרכז אפריקאית קיבלו לשטחן עשרות אלפי נמלטים. האו"ם שיבח את המדינות האלה, חלקן בין המדינות העניות בעולם, על כך שהסכימו לאפשר לפליטים להיכנס לשטחן.

"פליטים רבים מגיעים מותשים אחרי שהלכו במשך ימים ללא מזון או מים", אמר דובס, "נשים רבות וילדות סיפרו כי נפלו קורבן לתקיפות מיניות במהלך מנוסתן". בתוך דרום סודאן נותרו עוד מיליון ו-600 אלף עקורים שנאלצו להימלט מבתיהם.

דובס הוסיף כי הלחימה שהתחדשה בחודש יולי ניפצה את התקוות לפריצת דרך ביישוב הסכסוך במדינה וגרמה לגל חדש של מנוסה וסבל. בין הנמלטים מהמדינה גם ריק מצ'אר שהגיע לקונגו כשהוא פצוע, ונשלח לטיפול רפואי בחרטום שבסודאן.

בתוך כך ממשלת דרום סודאן דחתה היום את הדיווחים "חסרי הבסיס" שהאשימו את הנשיא ובכירים אחרים במדינה, משני הצדדים הלוחמים, כי הציתו בכוונה מחדש את הלחימה בבירה במטרה לצבור הון לא חוקי.

ביום שני השבוע פרסם ארגון חברתי בוושינגטון, שפועל לחשיפת שחיתות ביבשת אפריקה, דו"ח לפיו מקורביו של הנשיא קיר ויריבו מצ'אר הסיתו למעשי שנאה, בהם מעשי אונס ורצח שיטתיים, אחד נגד השני כדי לחפות על מאמציהם להרוויח יותר הון עצמי במדינה. אולם דוברו של הנשיא קיר, אטני ווק אטני, הביע ספק במניעים של מחברי הדו"ח ובקיומם של אותם מקורות ששימשו את החוקרים בחיבורו.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.