פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 3  /  המדינה לא השיבה לבקשות המקלט של שלושה יוצאי דרפור - וחויבה לתת להם אישורי עבודה

המדינה לא השיבה לבקשות המקלט של שלושה יוצאי דרפור - וחויבה לתת להם אישורי עבודה

28.9.2016 3:36 | אילן ליאור

בית הדין לעררים בירושלים הורה לרשות האוכלוסין וההגירה להעניק אשרות עבודה לשלושה יוצאי חבל דרפור בסודאן, שבקשות המקלט שלהם טרם נענו, אף שהוגשו לפני שנתיים וחצי. בית הדין גם חייב את המדינה לפצות כל אחד מהם באלף שקלים והזהיר כי אם לא תשיב בהקדם לבקשות המקלט, יטיל עליה הוצאות נוספות. ההחלטה התקבלה בעקבות אי עמידתה של המדינה בשני מועדים שקבע בית הדין למתן תשובה לבקשות המקלט.

בהחלטה שניתנה בתחילת החודש, מתח הדיין אלעד אזר ביקורת על התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה בבחינת בקשות מקלט. הוא התייחס בהחלטתו למינויו של עו"ד ציון אמיר ליו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים לענייני פליטים, לאחר יותר משמונה חודשים שבהם התפקיד לא היה מאויש. "חרף מינוי יו"ר חדש לוועדה המייעצת לענייני פליטים בחודש מארס, בחלוף חודשיים וחצי טרם זכיתי לראות ולו החלטה אחת שהוצאה תחת ידו", כתב הדיין בהחלטתו.

שלושת מבקשי המקלט פנו לבית הדין לפני שנה וחצי, בעת שהוחזקו במתקן חולות. בעררים שהגישה עבורם עו"ד מיכל פומרנץ צוין כי ביקשו מקלט לראשונה מנציבות האו"ם לפליטים ב–2008. זמן קצר אחר כך עברה האחריות לבחינת בקשות המקלט מהאו"ם למשרד הפנים. הם הגישו בקשות מקלט פעם נוספת בינואר 2014. שבעה חודשים לאחר מכן נערכו להם ראיונות, אך עד כה לא קיבלו מענה לבקשותיהם, בדומה לשאר יוצאי דרפור.

בבקשות המקלט האישיות פירט כל אחד מהם את סיפורו. שלושתם נמלטו מדרפור לאחר שמיליציות הציתו את כפריהם ורצחו את בני משפחותיהם. כך, למשל, בערר של אחד ממבקשי המקלט צוין כי הוא משתייך לקבוצה אתנית הנרדפת על ידי השלטון בסודאן. "העורר ברח מדרפור בגלל המלחמה, לאחר שמיליציות הג'נג'וויד שרפו את הכפר ורצחו את אביו, ועבר לחרטום. כבר בדרפור היה העורר מעורב בפעילויות פוליטיות, והוא המשיך בפעילות למען פליטי דרפור בחרטום. בשל שייכותו האתנית ולנוכח פעילותו הפוליטית, הוא נעצר מספר פעמים ועונה בכלא", נכתב.

"אנשים שעברו מסע ייסורים בדרך לישראל וברחו מזוועות נמצאים פה שנים ומשרד הפנים לא טורח לטפל בבקשות המקלט שלהם", אומרת עו"ד פומרנץ. "בכל העולם מכירים באנשים שברחו מדרפור כפליטים. במקרה שלהם, מעבר לזה שברחו מדרפור, לכולם יש גם מעורבות פוליטית. באי בדיקת בקשות המקלט שלהם מונעים מהם מעמד פליט שבסבירות גבוהה מגיע להם. מי יפצה אותם על כל הזמן הזה שהיו בחולות או בלי זכויות? אין להם זכויות סוציאליות, אין להם ביטוח רפואי ובעיקר אין להם היציבות שמגיעה להם כפליטים מדרפור".

אתמול, יותר משבוע אחרי המועד האחרון שקבע בית הדין למתן תשובות לשלוש בקשות המקלט של העוררים, הגיבה הפרקליטות להחלטה. המדינה ציינה כי במשך תקופה ארוכה לא היה יו"ר לוועדת הפליטים. "בשל הנסיבות שנוצרו, תיקים רבים של מבקשי מקלט ממתינים להחלטה, ובפני הוועדה עבודה למכביר", נכתב בתגובה, "בשעה שהיו"ר החדש נכנס לתפקידו אך רק בחודש אפריל. כמובן שבנסיבות אלו טרם התקבלו החלטות בכל התיקים שחל בעניינם עיכוב בבחינת בקשות המקלט... הדבר מקבל משנה תוקף שעה שמדובר במבקשי מקלט מחבל דרפור שבסודאן, אשר עניינם מעלה שאלה עקרונית ועל המשיבה לגבש מדיניות בעניינם".

אלפי יוצאי חבל דרפור הגישו בשנים האחרונות בקשות מקלט, אך המדינה אינה משיבה להם באופן שיטתי. זאת, אף ששיעור ההכרה בהם כפליטים בעולם המערבי גבוה מאוד. בכמה הזדמנויות השיבה המדינה כי היא מגבשת מדיניות כוללת בכל הנוגע ליוצאי חבל דרפור. חרף ההצהרות האלה לא גובשה עד כה מדיניות אחידה ובקשות המקלט של אזרחי סודאן שמוצאם בדרפור נותרות ללא מענה במשך שנים. בשבוע שעבר, לאחר הליכים משפטיים ארוכים שהגיעו עד לבית המשפט העליון, העניקה המדינה לראשונה מעמד פליט לאזרח סודאן.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.