פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 5  /  עם העבדים הפך לעם הנוגשים כלפי מבקשי המקלט

עם העבדים הפך לעם הנוגשים כלפי מבקשי המקלט

25.4.2016 0:54 | קורט טוכולסקי

"כי גרים הייתם בארץ מצרים", נכתב בתורתנו ה"קדושה", והנה קראנו זה עתה את ההגדה של פסח וספרנו לעצמנו שוב שהיינו עם של עבדים שזכה לחירות. במקביל יכולים היינו, כרגיל בחודשים האחרונים, לחכך את כפות ידינו בהנאה לנוכח משבר ההגירה באירופה, ולסנן מתחת לשפם משפטים כמו: "תראו את האירופאים, פתאום הם מבינים מה זה/נו הם כבר לא כאלה יפי נפש/דרום תל אביב דרום בריסל אותה החרדה". אז הנה לנו עוד חג חירות ותסלחו לי על השפה הבוטה, כמו שאנחנו נראים בכל מה שקשור ליחסינו לגרים, אנחנו יכולים לחגוג את החג, ולהפנים שגם אנחנו המדכאים, עודנו עבדים.

מה לא נאמר על אירופה מאז תחילת המשבר בישראל, איזו אצבע של תוכחה לא הונפה, מי לא ציפה שהאירופאים יגלו לנו, אלופי המזרח התיכון בלא לקבל מבקשי מקלט מוכי גורל תודה על הרוע שהפגנו בכך שהפכנו אנשים שנמלטו מחורבן חייהם לפושעים. איכשהו זה לא קרה. בדיוק כמו שגל הטרור באירופה לא גורם לאירופאים להבין את הכיבוש. עם קשה עורף נאמר עלינו פעם, היום אפשר לדבר על עיוורון ואטימות. האירופאים, אלו שעכשיו בצעד די עלוב סוגרים את גבולותיהם, קלטו לפני הסגירה רק בשנת 2015 מיליון מבקשי מקלט, בכל אחת מהשנים שקדמו לה בעשור האחרון למעלה מרבע מיליון בשנה וגם עכשיו הזרם נמשך והאירופאים קולטים. האירופאים לא בודקים בקשות מקלט במשך חמש שנים תוך כליאה והתעמרות של מבקשי המקלט, תוך ניהול משחקים ביורוקרטיים מולם כדי להתישם. האירופאים לא מתעלמים מזכאים למעמד במשך שנים, כדי שיישברו ויעזבו, ולא מנהלים מדיניות של אפס אינטגרציה עם אוכלוסיות מוכות גורל. את כל זה אנחנו עושים. כן באירופה הימין החדש עולה, בני ברית וותיקים של הימין הישראלי, המודל שלהם שכבר נמצא שנים בשלטון, רק שבאירופה המפלגות האלה מצורעות, את שטארכה האוסטרי לא יקבלו שרים ומפלגות שלטון לביקורים באירופה. בגרמניה מוקמות קואליציות שאיש לא יכול היה לדמיין רק לא מזמן כמו שמרנים-סוציאליסטים וירוקים, העיקר להשאיר את הגזענים אנשי האלטרנטיבה לגרמניה באופוזיציה. פה בארץ לעומת זאת, השלטון הוא הגזען והמדכא.

בזמן שאתם חוגגים את חג החירות, קיים מתקן כליאה בדרום הארץ, באותו מדבר בו נעו אבותינו בדרכם מעבדות לחירות ובמתקן נכלאים אנשים לשנה (אחרי שביתה משפט העליון ביטל שלוש פעמים חוק וחלקיו לצמצום התקופה מנצח ללא יותר משנה) רק בגלל שהם בקשו מקלט בישראל. תאמר המדינה, הם לא בקשו מקלט! ועל כך יגיד כל מי שליבו אינו ערל, הרי המדינה אמרה להם לא לבקש, אלא אמרה להם, אתם זכאים להגנה קבוצתית אל תבקשו מעמד פרטני! תאמר המדינה, הם מחפשי עבודה מסתננים. יאמר כל מי שליבו אינו ערל, אם הייתם מקימים בתים ומושיבים בהם מבקשי מקלט עם קצבאות לעשות קורסי שפה ואינטגרציה, בזמן שבקשתם נבחנת מספר חודשים, ומי שהיה נמצא זכאי, היה מקבל מעמד של תושב ארעי, ויכול היה לעבוד זה היה נראה אחרת. אבל אתם לא מגרשים אותם, אז כנראה הם לא סתם מהגרי עבודה לא חוקיים! תאמר ויאמר וכך הלאה והלאה. בסופו של יום פחות מ-50 אלף מוכי גורל שנמלטו לכאן מחורבן חייהם בדיקטטורות מטורפות, מרצח עם, נמצאים היום בתוכנו ובמקום להכילם בכבוד, אנחנו מאפשרים באדישות, במקרה הטוב, ומשנאה גזענית, במקרה הרע, לממשלות הרעות שלנו להתעמר בהם.

הפכנו לנוגשים וכמו רוב הנוגשים בהיסטוריה גם אנחנו בתחתית הפירמידה. משמלות שמענות אותנו בקוצים ועקרבים נתנו לנו מסכנים אפילו יותר מאתנו להתעלל בהם. וכמו רוב המסכנים בעצמם לאורך ההיסטוריה, משתפים אנו פעולה וקצף על שפתינו. 50 אלף מבקשי מקלט אפריקאים לא מהווים איום על מדינת ישראל. גם לא עוד 100,000 לא היו מפילים אותנו. גם לא להפסיק למכור נשק לדיקטטורים המדכאים במדינות מהם מגיעים עלינו פליטי החרב. אבל אנחנו עם של עבדים ממשיכים לאפשר את אותה מדיניות אטומת לב ומרושעת ואנחנו נשלם את המחיר. יום אחד אולי אנחנו נזדקק לחוף מבטחים ואיש לא יענה לשוועתנו, כי ערלים הינו בארצנו שלנו לכאבם של אחרים. אפשר להפסיק עם המצות, כל עוד מתקן חולות קיים, כל עוד הרדיפה של הזכאים להגנה קבוצתית נמשכת, כל עוד אלו שהגיעו לכאן נאלצים להתמודד לבדם מול מערכת אטומה, אין לנו מה לחגוג את פסח, גם לא לקרוא את ההגדה. במצרים אולי הינו גרים, פה בארצנו אנחנו נוהגים כפי שנהגו בנו אז המצרים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.