פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 7  /  ארגון רופאים ללא גבולות: האו"ם כשל בהגנה על אזרחים בדרום סודאן

ארגון רופאים ללא גבולות: האו"ם כשל בהגנה על אזרחים בדרום סודאן

16.12.2015 1:45 | גרדיאן ורויטרס

הארגון רופאים ללא גבולות (MSF) מאשים את כוח השלום של האו"ם בדרום סודאן וטוען שנחל "כישלון כללי ומוחלט" בהגנה על אזרחים באחד האזורים המסוכנים ביותר במדינה שסועת הקרבות. לפי הארגון, האזרחים במדינת האיחוד, אחד המחוזות בדרום סודאן, סובלים חודשים רבים ממעשי רצח, אונס וחטיפות, ואילו כוח האו"ם "מצטיין" ב"היעדר פעולה מזעזע".

"כוח האו"ם נכשל כישלון כללי ומוחלט במחוז", אמר פיט בות', סגן מנהל המבצעים של MSF בהולנד ומנהל פעולות הארגון במדינת האיחוד, אזור עשיר בנפט ושדה קרב עיקרי במלחמת האזרחים בדרום סודאן. לדבריו, "עד כה, לא היתה שום הגנה ראויה לשמה. אלפי אנשים באים מדרום המחוז כדי לבקש הגנה במקומות להגנת אזרחים בבנטיו, בירת מדינת המחוז. הם אלה שמצליחים להימלט, והם מספרים את הסיפורים שלהם. הם מדברים על תקריות נוראות של אלימות מינית, ואני בטוח שאנחנו רואים רק את קצה הקרחון".

האלימות המינית נפוצה כל כך במחוז, שאחת הנשים סיפרה לצוות של MSF: "אילו באתי למרפאה בכל פעם שאנסו אותי, הייתי נמצאת כאן כל יום". במאי השנה הרגו כוחות הממשלה 129 ילדים בשלושה שבועות. הניצולים סיפרו כי ילדים סורסו והושארו לדמם עד מוות וכי ילדות מגיל שמונה ומעלה נאנסו אונס קבוצתי. בות' אמר כי המצב בליר, מחוז הולדתו של סגן הנשיא לשעבר רייק מצ'אר, שהפך מתנגד השלטון, קשה במיוחד. "אם אתה אזרח בליר, סביר להניח שאיבדת קרוב משפחה שנרצח או נחטף או נאנס; ששרפו את הכפר שלך לפחות פעם אחת ושנעקרת מביתך פעמים רבות בשנתיים האחרונות", אמר.

המנדט של כוח האו"ם, המורכב כיום מ–11,350 חיילים וכאלף שוטרים מעשרות מדינות, הוא "להגן על אזרחים הנתונים בסכנת אלימות פיזית, ללא התחשבות במקור האלימות הזאת, בהתאם ליכולת הכוח ולתחומי התפרסותו", ולמנוע אלימות נגד אזרחים "באמצעות התפרסות מונעת וסיורים פעילים".

דוברת הכוח אמרה כי הכוח שותף ל"דאגות העמוקות" על המצב השורר במדינת האיחוד, אך הוסיפה: "אנחנו מדגישים כי האחריות להגן על אזרחים היא קודם כל אחריות הממשלה המארחת".

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch קרא אתמול לחקור יותר מתריסר מפקדים בכירים ובעלי תפקידים רמי־דרג שגייסו ילדים בדרום סודאן. על פי נתוני האו"ם, כ–16 אלף ילדים הצטרפו לארגונים הלוחמים בדרום סודאן מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה לפני שנתיים. "הגיוס האכזרי הזה שובר את הלב", אמרה סקיי וילר, מחברת הדו"ח של הארגון. "חיילים עוברים דרך הכפר של הילדים, תופסים אותם ומאלצים אותם להילחם. זה מנוגד לחלוטין לזכויותיהם הבסיסיות כילדים, אך גם כבני אדם, משום שאסור שיתייחסו למישהו כאל בשר תותחים".

שליש מ–74 הנערים שרואיינו לאחר שהשתתפו בקרבות, אמרו שגויסו בכוח. כמחצית מהנערים אמרו שהם הצטרפו ללוחמים מרצון, כדי להגן על עצמם ועל קהילותיהם. רבים מהם אמרו שהם הוחזקו בתנאי כלא עד שהסכימו להילחם, או פשוט נחטפו, קיבלו רובה ונשלחו לשדה הקרב. "הם אמרו לנו איך להשתמש בזה, ואז התחלנו להילחם", אמרו אחדים מהנערים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.