פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 5  /  מתקן חולות צפוי להגיע לתפוסה מלאה בשבועות הקרובים

מתקן חולות צפוי להגיע לתפוסה מלאה בשבועות הקרובים

1.12.2015 20:04 | אילן ליאור

כ-2,500 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה מוחזקים במתקן חולות - תפוסת שיא מאז פתיחתו לפני שנתיים. עוד מאות צפויים להתייצב במתקן בשבועות הקרובים ולמלא לראשונה את המתקן, שיכול להכיל כ-3,360 בני אדם. שיא התפוסה עד כה היה כ-2,200 מבקשי מקלט. המתקן מחולק לשלושה אגפים, אך רק שניים מהם היו מאוכלסים עד לחודש שעבר. בעקבות כניסתם לתוקף של זימונים רבים לחולות, פתח שירות בתי הסוהר את האגף השלישי.

באוגוסט הגביל בג"ץ את השהייה בחולות לשנה והורה למדינה לשחרר את כל מי שהוחזק במתקן תקופה ארוכה יותר. בעקבות פסק הדין שוחררו 1,178 מבקשי מקלט, כאשר 587 נותרו במתקן. לאחר החלטת בית המשפט, הגבירה רשות האוכלוסין וההגירה את קצב הזימונים לחולות. הרשות אף ביטלה באותו חודש את הקריטריונים שקבעה לזימון לחולות לפי הוותק בישראל, מה שאפשר לה לזמן למתקן כמעט את כל אזרחי אריתריאה וסודאן השוהים בישראל.

בחודשים האחרונים זומנו למתקן כמעט כל מבקשי המקלט שאינם נכללים באחת הקבוצות המוחרגות בחוק, אך ככל הידוע שיעור ההתייצבות בחולות נמוך. הרשות סירבה לבקשות חוזרות של "הארץ" למסור נתונים מדויקים. רבים ממקבלי הזימונים העדיפו לעזוב את ישראל, ואילו אחרים בחרו להמשיך בחייהם ולהסתתר מפקחי ההגירה. החוק מאפשר לכלוא בסהרונים את מי שקיבל זימון ולא התייצב בחולות. שב"ס מסר אתמול כי בסהרונים כלואים עתה כ-880 בני אדם, כולם אפריקאים.

מתקן חולות הממוקם בקציעות, סמוך לגבול מצרים, נמצא במרחק של כשעה נסיעה מבאר שבע ורשות האוכלוסין וההגירה מחליטה מי יישלח אליו. עם זאת, המתקן מנוהל בידי שירות בתי הסוהר. השהייה בו מיועדת רק לגברים מאריתריאה וסודאן, שישראל אינה מגרשת בחזרה לארצם, והם מחויבים לשהות בו מ-22:00 בערב עד 6:00 בבוקר ולהתייצב לרישום נוכחות אחד ביום. בכל חדר משתכנים עשרה אנשים שנאסר עליהם לעבוד והמדינה מספקת להם ארוחות וקצבה חודשית בסך 480 שקלים.

ביום ראשון פרסם משרד הפנים את תזכיר התיקון החדש למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת המתקן. התזכיר קובע כי מבקשי מקלט יישלחו למתקן חולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים". מבקשי מקלט חדשים, שייכנסו לישראל לאחר פרסום החוק, יוחזקו בחולות שנה וחצי. זאת, אף שבג"ץ מתח ביקורת על שלילת החירות הממושכת והורה לכנסת לקצר משמעותית את תקופת השהייה.

התזכיר גם מבטל את האיסור הקיים בחוק על זימון אבות לקטינים לחולות ומאריך את תקופות הכליאה בסהרונים של מי שייעדרו מהמתקן. סעיף חריג קובע כי לא תהיה אפשרות להוציא צו מניעה, המקפיא את כניסתו לתוקף של זימון לחולות, עד לבירור טענותיו של מבקש המקלט שנשלח למתקן. היום (שלישי) פורסם ב"הארץ" שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הזהיר כי במתכונת הנוכחית החוק המוצע יתקשה לעמוד בביקורת חוקתית ובג"ץ עלול לפסול אותו פעם נוספת.

לפי נתונים נוספים שמסרה רשות האוכלוסין וההגירה, נובמבר היה חודש השיא השנה ב"יציאה מרצון" של מבקשי מקלט. 507 עזבו את ישראל בחודש שעבר ובסך הכל עזבו 2,920 מתחילת השנה – פחות מחצי ממספר ה"יוצאים מרצון" ב-11 החודשים הראשונים של השנה שעברה. בישראל שוהים עתה כ-44 אלף מבקשי מקלט, כ-73% מהם אזרחי אריתריאה, 19% מסודאן, 7% ממדינות אחרות באפריקה ו-1% משאר העולם.

בנובמבר הצליחו לחצות את הגבול לישראל 40 אזרחי סודאן, מספר דומה לחודשים הקודמים. חלקם נורו בידי כוחות הביטחון המצריים ושניים מהם מתו מפצעיהם בישראל. אחרים קיבלו טיפלו רפואי ולאחר מכן נכלאו בסהרונים לשלושה חודשים, בסיומם יועברו לחולות. 22 מבקשי מקלט מסודאן נורו למוות בידי כוחות הביטחון המצריים עוד לפני שהצליחו לחצות את הגבול. מתחילת השנה נכנסו לישראל 216 מבקשי מקלט, רובם המכריע סודאנים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.