פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 10  /  שני מבקשי מקלט שהגיעו לצמרת האתלטיקה בארץ זומנו למתקן חולות

שני מבקשי מקלט שהגיעו לצמרת האתלטיקה בארץ זומנו למתקן חולות

5.11.2015 2:00 | אילן ליאור

ג'מאל מחבל דארפור בסודאן וטדי מאריתריאה, מבקשי מקלט בני 20, החלו להתאמן בריצות ארוכות באופן מקצועי לפני שנה. בתוך זמן קצר הגיעו להישגים שמציבים אותם בצמרת האתלטיקה הישראלית בהשוואה לבני גילם. באיגוד האתלטיקה מעריכים שיש להם פוטנציאל להגיע לרמות הגבוהות ביותר בזירה הבינלאומית. אבל את ההתקדמות שלהם עלולים לקטוע זימונים שקיבלו באחרונה למתקן חולות, שם הם צפויים לשהות שנה ללא תנאים לאימונים מקצועיים.

בשנה החולפת מתאמנים ג'מאל וטדי במועדון "אתלטי הסמטה" בדרום תל אביב. המועדון הוקם לפני כשלוש שנים על ידי עמותת "יהורז" שייסד פרופ' אסא כשר, וביוזמתו של רתם גנוסר, מורה לאזרחות בבית הספר ביאליק־רוגוזין. הוא נועד לאפשר לבני נוער משכבות סוציו־אקונומיות נמוכות להשתתף במסגרת ספורטיבית מקצועית. רבים מחברי המועדון הם תלמידי ביאליק-רוגוזין, אך השתלבו בו גם צעירים זרים שאינם במסגרות חינוכיות ואזרחים ישראלים משכבות נמוכות.

בחודשים האחרונים הם מתאמנים מדי יום. לפני כשלושה שבועות סיימו שניהם בעשירייה הראשונה באליפות ישראל בריצת כביש ל-10 ק"מ שנערכה באשדוד. "אם אני הולך לחולות, אני לא יכול להתאמן", אומר ג'מאל. "אני לא אתאמן עם אנשים, זה לא מסודר שם, אין אוכל כמו שצריך. אני יכול להתאמן לבד, אבל אסור לי להכניס אוכל לשם. מה אני אוכל שם אחרי אימון? עם מי אני אתאמן שם? זו בעיה", הוסיף טדי.

איגוד האתלטיקה ניסה להתגייס לעזרתם. מזכ"ל האיגוד, ז'ק כהן, פנה לשר הפנים סילבן שלום, לשרת הספורט מירי רגב, ולרשות האוכלוסין וההגירה וביקש למנוע את שליחתם לחולות, על מנת לא לפגוע בהתפתחותם הספורטיבית. פנייתו טרם נענתה. לג'מאל צפוי בשבוע הבא שימוע לפני שליחתו לחולות. טדי היה אתמול בשימוע בחולות והציג את המכתב מאיגוד האתלטיקה, אך פקידי רשות האוכלוסין לא השתכנעו והורו לו להתייצב במתקן בעוד חודש.

לישראל הגיעו ג'מאל וטדי בגפם, בנפרד, לפני כארבע שנים, בהיותם בני 16. שניהם מספרים שעזבו את מדינותיהם מחשש מהשלטונות ובחיפוש אחר חירות ועתיד טוב יותר. עם הגעתם לישראל הם הוחזקו תקופה קצרה במתקן כליאה ושוחררו. שניהם מספרים כי הוזהרו באותה עת שלא ישוחררו אם ייוודע שהם קטינים, ולכן הצהירו שהם בני 18. ההצהרה הזאת הובילה לכך שלא השתלבו במערכת החינוך. במקום זאת החלו לעבוד ולמדו עברית בכוחות עצמם.

ג'מאל מספר כי אביו נרצח בידי השלטונות בסודאן ובהיותו האח הבכור הפך למפרנס העיקרי בבית. לפני ארבע שנים עזב ומאז הוא מסייע למשפחתו כלכלית מישראל. "בחולות אני לא יודע מה יקרה שם. זה קשה. אני גם לא יכול לעבוד ולעזור לאחים שלי. אני האח הכי גדול, יש לי שלושה אחים בדארפור שצריכים כסף שיעזור להם. מתקשרים אליי כשצריכים כסף לבית ספר, לבגדים, לאוכל – ואני שולח".

טדי מעיד כי אביו שירת שירות כפוי בצבא אריתריאה במשך 22 שנה. הוא מציין כי כשהיה בן 13 בלבד נכלא ליומיים עם אחיו קטן, לאחר שנתפסו מאזינים לתחנת רדיו שאינה של השלטון. "הם לא מכבדים את הדת שלי, כי אני פרוטסטנטי", הוא מספר. "אני רואה את אח שלי הגדול סיים את בית הספר הולך לצבא כמו אבא שלי, יהיה 22 שנה. רציתי לצאת, לחיות את החיים שלי. מה, שאני אגדל, אני אסיים את בית הספר ואלך לצבא לכל החיים?".

יובל כרמי, מאמן הריצות הבינוניות והארוכות של "אתלטי הסמטה", אומר כי מדובר "בשני חבר'ה מיוחדים לא רק מהבחינה הספורטיבית. יש להם הרבה אמביציה ומוטיבציה לא רק בתחום של הספורט". לדבריו, "ההישגים שלהם יוצאי דופן והם מתאמנים זמן קצר יחסית. בדרך כלל לוקח זמן להבשיל והם בזמן קצר של אימונים כבר בצמרת בארץ. כנראה שאם יתנו להם הזדמנות הם יגיעו לרמה בינלאומית. מבחינת עולם האתלטיקה בארץ, חבל מאוד בכזאת קלות לוותר עליהם. אנחנו לא שופעים בכישרונות ובאנשים שמוכנים להקדיש את החיים שלהם לענף הקשה והסגפני הזה".

רשות האוכלוסין לא התייחסה לעניינם הפרטני של השניים ומסרה כי "בסוף חודש אוגוסט פורסמו הקריטריונים המעודכנים לזימון מסתננים לחולות. משכך, כל מסתנן שאין מניעה לזמנו, אכן מוזמן. אם קיימות בקשות חריגות לגבי מוזמן זה או אחר, יש להפנות בקשה רשמית ומסודרת אשר תיבחן לגופו של עניין".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.