פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 7  /  עלייה במספר מבקשי המקלט שהצליחו להיכנס ממצרים

עלייה במספר מבקשי המקלט שהצליחו להיכנס ממצרים

30.9.2015 6:01 | אילן ליאור

101 מבקשי מקלט, רובם המכריע אזרחי סודאן, נכנסו לישראל בחודשיים האחרונים – יותר מאשר בכל 2013 ו-2014 יחד. באוגוסט חצו את הגבול ממצרים לישראל 44 מבקשי מקלט ובספטמבר עוד 57 – מספר שיא בחודש אחד מאז שלהי 2012. 29 מהחוצים את הגבול בספטמבר עשו זאת ביום כיפור בקבוצה אחת.

במשרדי המשפטים והפנים ייחסו את העלייה במספר הנכנסים לפסיקת בג"ץ לפני כחודשיים, שהגבילה את השהות במתקן חולות לשנה, במקום שנה ושמונה חודשים. בארגוני זכויות אדם העריכו כי השינוי נובע דווקא מקשיי הכניסה לאירופה וחוסר הבהירות באשר לעתיד מבקשי המקלט שם.

עד לחודש אוגוסט נכנסו לישראל 41 מבקשי מקלט, ובשילוב עם מבקשי המקלט שנכנסו בחודשיים האחרונים, עומד מספרם של אלו שחצו את הגבול בלי היתר מתחילת השנה על 142. זאת לעומת 21 אפריקאים שאותרו בגבול מצרים ב-2014 ו-43 בשנת 2013.

מספר הנכנסים נמוך משמעותית מבשנים 2012—2010, אז נכנסו לישראל מדי חודש מאות ואף אלפי מבקשי מקלט. ב–2011, לדוגמה, עמד מספר הנכנסים על 17,301.

בשנים האחרונות טענה המדינה כי החקיקה המחמירה היא שבלמה את זרם מבקשי המקלט לישראל. מנגד, טענו ארגוני זכויות האדם כי להקמת הגדר בגבול מצרים היה משקל משמעותי בהפחתת מספרם.

מבריחים מצריים מסיעים לרוב את מבקשי המקלט אל הגבול, אותו הם חוצים באמצעות סולם. לאחר מכן מאותרים מבקשי המקלט על ידי חיילי צה"ל. בהתאם לתיקון האחרון לחוק למניעת הסתננות, הם נכלאים תחילה בסהרונים לשלושה חודשים ולאחר מכן מועברים למתקן חולות הסמוך.

בתשובה לפניית "הארץ" מסר אמש שירות בתי הסוהר כי במתקן חולות מוחזקים עתה כ-700 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. בסהרונים כלואים כ-450 אפריקאים, רובם אזרחי סודאן ואריתריאה. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, שוהים עתה בישראל כ-45 אלף מבקשי מקלט, כ-33 אלף מהם אזרחי אריתריאה, כ-8,500 מסודאן והשאר ממדינות אחרות.

בפסק הדין של בג"ץ לפני כחודשיים התייחס השופט עוזי פוגלמן לאפשרות שיעלה שוב מספרם של מבקשי המקלט החוצים את הגבול, והציע לקבוע תקופות החזקה שונות בחולות למבקשי מקלט חדשים שטרם נכנסו למדינה ולאלה שכבר שוהים בה. "ניתן לומר כי הפגיעה בזכויותיו של מי שיודע כי הוא צועד בעיניים פקוחות לגבולותיה של מדינה שאלה ההסדרים הנורמטיביים החלים בה — היא לאין שיעור פחותה מזו של מי שנקרע מחייו באחת ומוחזר אליהם כעבור תקופה בלתי מבוטלת", כתב.

בהתבסס על הדברים האלה הוסיף פוגלמן כי "אין מניעה לשקול קביעת תקופות 'גג' שונות לשתי קבוצות אוכלוסייה אלו. קביעה מסוג זה אף תאפשר למדינה לתת מענה למצב שבו תשתנה מגמת ההגירה הכפויה לישראל (למשל בשל סגירתם של נתיבי הגירה לאירופה), בנתון לעמדתה – שעמה יש להסכים – שלפיה אין די בגדר לבדה כדי לבלום את תופעת ההסתננות".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.