פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 7  /  ממשלת דרום סודאן משלמת לחיילים באונס נשים וילדות

ממשלת דרום סודאן משלמת לחיילים באונס נשים וילדות

29.9.2015 15:20 | גרדיאן

מאות בני אדם העובדים בבנטיאו, בירת מדינת המחוז יוניטי שבדרום סודאן, דיווחו באחרונה על חטיפות והתעללויות שיטתיות בנשים וילדות, הנמסרות כשכר לחיילים שמשרתים את הממשלה במלחמת האזרחים במדינה ונאנסות על ידיהם. בעקבות המעשים נאלצו יותר מ–110 אלף בני אדם לחפש מקלט בבסיס או"ם הנמצא בעיר.

"השכר שלהם הוא למעשה כל מה שהם מצליחים לבזוז והנשים שהם חוטפים", אמר מומחה צבא מבנטיאו, שסיפר כי היה עד לסיפורים של נשים שנלקחו למעוז הלוחמים בעיירה מנקיאן. לדבריו, יש ברחבי המדינה אולי אלפי נשים שאולצו להתחתן עם לוחמים ואנשי מיליציות שגויסו על ידי הממשלה ומנהיגים מקומיים, או לשמש עבורם שפחות מין.

אחת מהן היא ניאבול שנחטפה מהכפר שלה במחוז רובקונה באפריל יחד עם 19 נשים נוספות. במשך חודשיים היא היתה קשורה לעמוד באחד מבסיסי המיליציה שמכונה קוטונג. בימים היא נאלצה לשהות תחת השמש הקופחת, ובלילות היתה קורבן להתעללויות של הלוחמים. "כשאחד מהחיילים רצה לקיים עם אחת מאיתנו יחסי מין, הוא היה מגיע ומתיר אותנו. כשהוא היה מסיים הוא היה מחזיר אותנו וקושר אותנו שוב לעמוד", סיפרה. בין אונס אחד לשני נקשרו הנשים ליד מיטות עשויות מקופסאות קרטון.

המלחמה בדרום סודאן פרצה ב–2013 בין נאמני הנשיא סלבה קיר, משבט הדינקה, לבין סגנו לשעבר שמרד בו, ריק מצ'אר, משבט נואר. בחודשים האחרונים גייסה הממשלה לוחמים צעירים ואנשי מיליציה משבטים במחוז יוניטי כדי לנסות להחזיר לשליטתה אזורים שכבשו המורדים. אותם לוחמים קיבלו רובים מהרשויות ונאמר להם כי המשכורת שלהם תכלול כל מה שהם יהיו מסוגלים לבזוז.

לפי ארגונים חברתיים הפועלים במדינה, במהלך ההתקפות של כוחות הממשלה בין החודשים אפריל לספטמבר נהרגו במחוז לפחות אלף בני אדם, 1,300 נשים וילדות נאנסו ועוד 1,600 נשים וילדים נחטפו. נשים שלא היו צייתניות מספיק נעלמו בין לילה. "בקבוצה שלנו היו 40 נשים. עשר מהן נלקחו בזו אחר זו ומעולם לא ראיתי אותן יותר", סיפרה ניאבול. "לא נרדמתי בלילות, רק בכיתי. פחדתי שהם יהרגו אותי. אפילו היום יש לי סיוטים שאני עדיין שם", הוסיפה. ניאבול היא אלמנה ומספרת שפחדה שלעולם לא תראה יותר את התינוקת בת החודש שהותירה מאחור. "הפצעים, המכות, לא ידעתי אם האלימות תהרוג אותי או המחלות", אמרה. היא הצליחה לברוח אחרי שחייל שהיה בעבר שומר ראש של בעלה, זיהה אותה, ליווה אותה כשהלכה להביא מים ואמר לה לברוח.

סיפורה דומה לסיפורם של רבים במדינה המדממת. גברים חמושים מגיעים לכפרים, יורים בגברים ובילדים, לפעמים מסרסים את הילדים, אונסים את הנשים ושודדים כל דבר שהם יכולים לקחת לפני שהם שורפים את הבקתות, לעתים כשבתוכן עוד נעולים קשישים שלא הצליחו לצאת. הם מחפשים את הנשים והילדות שנחשבות הכי יפות, מאלצים אותן להראות להם היכן נמצא הבקר ומצווים עליהן לסחוב את השלל שנבזז.

ניאבול ו–19 הנשים הנוספות נלקחו מבתיהן בכפר וונקאי, שם נשים, ילדות ופרות חולקו כשלל בין החמושים שלקחו אותן למקומות שונים. כמה נשים שנשאלו על הזוועות שחוו תיארו את וונקאי כתחנת מעבר. אשה אחת סיפרה כי ראתה שם בין 200 ל–300 נשים, אחרת אמרה כי היו שם יותר נשים משיכלה לספור.

במחוז כוך שבמדינת יוניטי נאספו עשרות סיפורים נוספים של נשים שנאנסו. אחת מהן היא ניארואח, בת 38, שנאנסה עם בתה בת 12 ביער על ידי חמושים שהונהגו בידי מפקדים מקומיים. ניארואח הצליחה לברוח בזמן שאפשרו לה לצאת להפסקת שירותים ולמחרת היא מצאה את בתה שסיפרה כי שני גברים "ניצלו אותה" לפני שהחליטו שהיא צעירה מדי בשבילם. "מצאתי אותה מדממת ובוכה, אז שטפתי אותה במים חמים. הרגשתי כל כך רע. אני רוצה לעזוב את המדינה הזו", אמרה.

ניאבנה ממחוז רובקונה, ברחה לשיחים לפני שהחמושים הצליחו לתפוס אותה. אבל במקום לספר את מה שעבר עליה, סיפרה על גורלה האפל של צעירה בת 20 בשם ניאגאי, שרק באחרונה התחתנה ונחשבה "אשה יפה מאוד". "כל כך הרבה גברים רצו לאנוס אותה", אמרה ניאבנה, אבל כאשר קבוצה שנייה של גברים נעמדה בתור כדי להמשיך להתעלל בה היא לא יכלה לעמוד בזה יותר ומשסירבה להם, רצחו אותה.

מושל מדינת מחוז יוניטי סטפן טייקר ויועציו הגיבו בצחוק ובלעג על שאלות אם הממשלה ובעלי בריתה חוטפים נשים. "הם מאשימים את הממשלה סתם, זה לא נכון", אמר טייקר שדחה גם את הטענות על אונס נשים בשטחו וגניבת פרות. סקיי ווילר, חבר בארגון Human Rights Watch בדרום סודאן אמר כי במחקר שערך ארגונו נמצאו עדויות מזוויעות על מעשי אונס, בהם אונס קבוצתי, אלימות קשה וחטיפות בכמה כפרים.

למרות הסכם השלום שנכפה באחרונה על הממשלה עם המורדים, טוען מומחה הצבא כי מסורת הנקמה במי שאונס ופוגע בנשים במדינה תקשה על השלטונות להשליט סדר. "יש כעס גדול מאוד נגד אותם חמושים ביוניטי. זה משהו שהממשלה והקהילה הבינלאומית יצטרכו להתמודד עמו במשך הרבה הרבה שנים", הבהיר. אולם בעוד שחלק מהשורדים ירצה להטיל עונשי מוות על המתעללים והאנסים, אחרים ירצו בסך הכל לקבל את בנותיהם, בנות דודותיהם ואחייניותיהם בחזרה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.