פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 11  /  חשש מהגעת מבקשי מקלט נוספים לחיפה

חשש מהגעת מבקשי מקלט נוספים לחיפה

3.9.2015 7:44 | דורון סולומון

עיריית חיפה טרם גיבשה מדיניות מסודרת באשר למבקשי המקלט והפליטים המגיעים לתחומי העיר. בדיון שהתקיים השבוע בעירייה, ביקשו חברי מועצה לקדם תוכנית שתעסוק בפליטים ובשאלה כיצד על העירייה לנהוג בעניינם. נכון להיום, ברחבי חיפה, בשכונת הדר בפרט, ישנו מספר לא מבוטל של מהגרים, אך מספרם המדויק לא ברור.

תושבי הדר מתלוננים על פליטים רבים בשכונה, ועולה החשש כי מספרם יעלה והשכונה תסבול מאותן בעיות כמו דרום תל אביב. "אם לא יהיו כאן פליטים ללא אישורי עבודה, הם יצטרכו להשיג כסף ואוכל בצורה אחרת. ואז יכולות להתחיל צרות של פשיעה ואלימות", אמרה אחת מתושבות הדר, "אם מאפשרים להם להישאר, אז יש לדאוג להם לאישורי עבודה, לדיור מסודר, ושלא ישנו במקומות ציבוריים. נכון להיום הבעיה קטנה, ואם לא תהיה מחשבה מה יש לעשות בנושא, היא עלולה להפוך לגדולה יותר". תושבי הדר ציינו כי בשכונה יש בעיה להסתובב בלילות מחשש לאלימות, והגעתם של פליטים ומחפשי עבודה עלולה רק להחמיר את המצב.

בשאילתה שנדונה השבוע במועצת העיר, פנה חבר המועצה אביהו האן למועצה ודרש לדעת מהי מדיניות העירייה בנושא הפליטים. "חיפה הפכה להיות ליעד למסתננים ולשוהים בלתי חוקיים כולל עובדים זרים בלתי חוקיים, שוהים בלתי חוקיים פלשתינאים ומסתננים מאפריקה", ציין האן, "אנו רואים מאות מסתננים ברחובות הדר, הכרמל ובעיר התחתית וקיים חשש רציני שבעקבות החלטת שר הפנים לא לאפשר למסתננים שישוחררו להגיע לת"א ואילת, יגיעו לחיפה עשרות ואולי מאות מסתננים בלתי חוקיים נוספים. נדרש להחליט מהי מדיניות עירית חיפה בנושא זה".

בהקשר הפליטים צוין כי מדי שבוע מתבקשים מבקשי מקלט באזור הצפון להגיע למשרדי הממשלה בעיר התחתית ולהחתים כרטיס. חלק מאותם פליטים נשארים בחיפה, וחלקם מתפזרים באזור הצפון, חלק נקלטים בכפרים ערביים. מבקשי עבודה שנקלטים בעיר, מוצאים עבודה באתרי בנייה אך גם במסעדות וברים ברחבי העיר.

"אני בעד מציאת עבודה למבקשי מקלט, אבל יש לראות מה ההשלכות לכך והאם הדבר יתורגם להגעתם של עוד מאות פליטים לחיפה", אמר האן, "ברור לי שחוסר מדיניות יגרום בסופו של דבר לפגיעה באוכלוסיות החלשות ביותר בעיר התחתית ובהדר. אין לנו פריבילגיה להתעלם מהנושא".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.