פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 12  /  כאוס המסתננים: לאחר שחרורם של 1,200 מבקשי מקלט ממתקן חולות לרוב אין לאן ללכת

כאוס המסתננים: לאחר שחרורם של 1,200 מבקשי מקלט ממתקן חולות לרוב אין לאן ללכת

27.8.2015 6:06 | יובל בגנו

בארגוני הסיוע למבקשי המקלט מאפריקה מתקשים לעקוב אחר מה שהם מגדירים ככאוס, שנוצר בעקבות שחרורם של 1,200 בני אדם ממתקן חולות, שהוחזקו בו מעל לשנה, בעקבות פסיקת בג"ץ.

"יש אנשים שאנחנו יודעים שהצליחו להשיג עבודה בעקבות הצורך של המעסיקים, ויש אנשים שהצליחו להתפזר בין חברים במגבלות התנועה שהוטלו עליהם (איסור כניסה לתל אביב ולאילת – י"ב), אבל אנחנו ושאר הארגונים עדיין לא יודעים איפה נמצאים רובם. זה משתנה כל הזמן משום שהם נמצאים בתנועה", אמרו אתמול ל"מעריב־השבוע" במוקד לפליטים ולמהגרים.

נורלדין מוסא (40) מחבל דרפור מוכה מלחמת האזרחים הנמשכת זה 12 שנים בצפון סודן, שהיה כלוא בחולות כמעט שנתיים, סיפר ל"מעריב־השבוע": "לפני שהוכנסתי לחולות עבדתי במלון בים המלח, אני קונדיטור של עוגות. אבל עדיין לא החזירו אותי לעבודה. חזרתי לערד, וכרגע אין לי עבודה. אני ישן אצל אחד החברים כאן שעדיין עובד באזור ועוד לא נשלח לחולות. מקווה שאני אמצא שוב עבודה".

מוסא מספר על מאות מחבריו שלא יכלו לחזור לתל אביב או לאילת והחליטו לנסוע לאשקלון ולאשדוד: "להם אין אפילו איפה לישון, אז הם התארגנו ללינה זמנית בכל מיני מכולות ליד אתרי בנייה ומפעלים כדי לנסות לחפש עבודה".

ומה באשר למזון, שלפחות במתקן חולות היה להם? על זה למוסא יש תשובה ברורה: "לחופש אין מחיר - גם כשזה לא בדיוק חופש. כולנו פחדנו מהלא נודע, אבל כולנו, כולל החברים שלא היה להם לאן ללכת, הסכמנו שעדיף מוות מאשר להיות שם, ועדיף רעב מאשר האוכל שם".

לדבריו, איומי עיריית ערד שלא לאפשר למהגרים להיכנס לעיר היו בעיקר איומי סרק, משום שלא נתקל כלל בפקחים.

במוקד לפליטים ומהגרים מדגישים: "הכאוס שקיים זה מה שיקרה מעכשיו, כשהמגבלה על החזקה בחולות היא של עד שנה ולממשלה אין פתרון מלבד לנסות לייאש אותם כדי שיעזבו".

יש לציין כי את רוב מבקשי המקלט אי אפשר לגרש לארצות מוצאם, בעיקר צפון סודן ואריתריאה, והסדרי הגירוש למדינה שלישית נתקעו כשאוגנדה חזרה בה לפני כמה חודשים מהסדר כזה.

במוקד מדגישים: "על הדרך, הממשלה רק מכבידה על ישראלים רבים בשכונות ובערים מוחלשות". במוקד ממחישים את האבסורד במדיניות הקיימת, בטענה שמדובר באנשים שנמצאים כבר כמה שנים בישראל, דוברי עברית שרובם עבדו ושנתלשו ממקומות עבודתם - וכעת צריכים להתחיל הכל מחדש.

"הממשלה הייתה צריכה להכין תשתית שתקלוט אותם ולא לזרוק אותם למקומות מוחלשים חדשים שהיא יוצרת באין מדיניות הזאת. המדינה לא יודעת שום דבר חוץ מלכלוא אותם או לזרוק אותם לרחוב".

אתמול הגיעו עשרות מסתננים ממתקן חולות לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. שבעה מהמשוחררים מחולות עוכבו, לאחר שהפרו לכאורה את האיסור להגיע לתל אביב. הפקחים נזפו בהם והם נדרשו לעזוב בתוך כמה שעות את העיר.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.