פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 12  /  דין ערד כדין דרום תל-אביב

דין ערד כדין דרום תל-אביב

26.8.2015 13:00 | שרה העצני כהן

אתמול שוחררו 1,178 מסתננים ממתקן חולות חזרה לתוככי ישראל. למסתננים החדשים–ישנים נוספה הגבלה: איסור לגור או לעבוד בתל-אביב ואילת.

הפלסטר שהניח שר הפנים סילבן שלום על השחרור ההמוני הוא חסר כל חשיבות, הצהרתי בלבד. ראשית, אין כל אפשרות ריאלית לאכוף אותו. תל אביב ואילת אינן סגורות באופן הרמטי, אין כל אפשרות לוודא אם אדם לא עובד או מתגורר בעיר. המסתננים יחזרו למוקדי התעסוקה העיקריים, למשפחות ולחברים שלהם שנמצאים בערים האסורות. כרגע, אגב, נראה שהדבר שהכי ירתיע מישהו מלחזור לתל-אביב אלה עבודות הרכבת הקלה המאיימות.

שנית, זה לא פתרון. במה פשעו תושבי ערד, יבנה או אשדוד שגורלם עלול להיות עכשיו כגורלם של תושבי דרום תל-אביב? בפתח מתקן חולות המתינה למסתננים ששוחררו אתמול חברת תיירות ממלונות ים המלח והציעה עבודה. רוב אלה המועסקים בים המלח מתגוררים בערד, עיר שגם ככה סובלת מאחוז מסתננים גבוה, וגל נוסף של מסתננים משוחררים לעיר עלול לדרדר את מצבה יותר. אז במה תועיל ההוראה של שר הפנים? מה שונה דין ערד מדין דרום תל-אביב? אגב, אתמול ניסו ארגוני הזכויות לפתוח את שערי הקיבוצים על מנת שיואילו לקלוט מסתננים ששוחררו עד שיימצא פתרון קבע, הקיבוצים סירבו. לא מדובר בתושבי דרום תל-אביב שמואשמים השכם והערב בגזענות, כשזה מגיע לבית גם השמאל נועל את הדלת, גם הקיבוצים יודעים שאין דבר כזה פתרון זמני וגם הם מכירים את שפן הניסיונות הקרוי דרום תל-אביב.

עם זאת, ההחלטה של שר הפנים היא שולית, אין לה כל משמעות וגם השר יודע זאת. העניין האמיתי הוא מה יקרה הלאה. מה תהיה תגובת המדינה למדיניות שכפה עליה בג"ץ, איזו מדיניות תנהיג ישראל כלפי מסתננים ותיקים וחדשים.

השחרור ההמוני מגיע לאחר פינג-פונג מתיש בין בג"ץ לממשלה בעניין הטיפול בסוגיית המסתננים הבלתי חוקיים. כבר שנים מדינת ישראל בורחת מהנהגת מדיניות מסודרת ביחס למסתננים – האשמה הראשונה מוטלת על הממשלה, אך לא רחוק ממנה נמצא בית המשפט העליון שביטל בחוסר אחריות כבר שלושה חוקים של הכנסת.

שהייה בת 12 חודשים במתקן חולות שמבטיחה לאחר מכן שחרור לתוככי הארץ המובטחת היא איום ללא שיניים. איך אני יודעת? השטח מדבר: כניסת המסתננים לישראל התחדשה. אחרי שנים של ירידה בהסתננות לישראל עד לרמה אפסית ממש, בחודשים האחרונים נרשמת עלייה משמעותית. בארבעת החודשים האחרונים נכנסו לישראל באופן בלתי חוקי יותר מסתננים ממה שנכנסו בכל השנה שעברה. המגמות הן גם עולמיות, אבל אי אפשר להתעלם מחוסר ההרתעה הישראלי, בטח לאור המדיניות הקשוחה שהתחילו להנהיג באירופה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.