פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 12  /  5,667 סודאנים ואריתראים עזבו את ישראל לארץ מוצאם עד כה

5,667 סודאנים ואריתראים עזבו את ישראל לארץ מוצאם עד כה

20.8.2015 3:34 | אילן ליאור

8,355 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה עזבו את ישראל עד כה. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, 4,608 סודאנים ו-1,059 אריתראים שבו למולדתם. עוד 2,688 מבקשי מקלט – 1,980 אריתראים ו-708 סודאנים – עזבו למדינות שלישיות. הרשות אינה חושפת את שמות המדינות השלישיות וכמה נשלחו לכל אחת מהן, אך ידוע כי ישראל שלחה מבקשי מקלט לאוגנדה ולרואנדה. עוד עולה מנתוני הרשות כי 1,589 אזרחי מדינות אחרות באפריקה שבו לארצות מוצאם.

המדינה שמה דגש בדיונים בבתי המשפט ובכנסת בעיקר על היציאה למדינות שלישיות, אותן היא מגדירה "בטוחות", אך בנתונים בולטת עזיבתם של אלפים בחזרה לסודאן ולאריתריאה, חרף המצב במדינות אלה. דו"ח של ארגוני זכויות אדם, שפורסם ב"הארץ" במארס השנה, העלה שאלות קשות לגבי גורלם הן של השבים למולדתם והן של היוצאים למדינות שלישיות.

הדו"ח התבסס על עדויות של עשרות מבקשי מקלט. חלקם סיפרו כי נכלאו ועברו עינויים קשים עם שובם לסודאן. חרף מאמצים רבים, לא הצליחו מחברי הדו"ח ליצור קשר עם השבים לאריתריאה, שבה משטר רודני ושירות צבאי כפוי לשנים רבות. הדו"ח חיזק את ממצאי תחקיר "הארץ", שחשף באפריל 2014 כי למבקשי המקלט הנשלחים מישראל אין מעמד או זכויות בסיסיות ברואנדה ובאוגנדה.

הנתונים נמסרו בתשובה לבקשה לפי חוק חופש המידע שהגיש ד"ר גלעד ליברמן, באמצעות עו"ד איתי מק. הם פורסמו לראשונה באתר "שיחה מקומית". פירוט העוזבים במסגרת הליך "יציאה מרצון" נמסר רק חמישה חודשים לאחר הגשת הבקשה, בעקבות פניות חוזרות ונשנות. בשלוש תשובות נפרדות לבקשה לא מסרה המדינה את הפילוח. רק בעקבות הפנייה הרביעית, בה האשים עו"ד מק את הרשות ב"תשובה מתחמקת ולא רצינית", נמסרו הנתונים המלאים בתחילת החודש.

בתשובה האחרונה מסרה הרשות נתונים שגויים. כך, תחת מספר העוזבים למדינות שלישיות הופיעו גם אזרחי מדינות אחרות ששבו לארצותיהם. יחד עמם קפץ מספר העוזבים למדינות שלישיות ל–4,277, אף שהמדינה דיווחה לבית המשפט רק לפני כחודש כי מספר העוזבים מסתכם בכ–2,000. רק בעקבות פניית "הארץ" גילתה הרשות את הטעות. הרשות מסרה כי נפלה בנתונים "טעות סופר שבהחלט יכולה לקרות".

בדיקת "הארץ" מעלה כי קיימים גם פערים גדולים בין הנתונים שמסרה רשות האוכלוסין וההגירה בתשובה לבקשת חופש המידע, לבין אלה שהיא מפרסמת על בסיס קבוע. הרשות ציינה כי הנתונים בבקשת חופש המידע נכונים לתחילת אוגוסט, ואילו קובץ "נתוני זרים" האחרון שהתפרסם כולל נתונים עד סוף יוני. בהתאם לכך, מספר העוזבים צריך היה להיות גבוה יותר בתשובה לבקשת חופש המידע. עם זאת, מספר העוזבים לפי קבצי "נתוני זרים" מתחילת 2013 עד סוף יוני 2015 גבוה ב–464 ממספרם לפי התשובה לבקשת חופש המידע. גם בפירוט העוזבים יש פערים משמעותיים.

בחודשים האחרונים ירד מאוד קצב העזיבה של מבקשי מקלט. שר הפנים, סילבן שלום, העריך באחרונה כי כ–3,000 אפריקאים יעזבו את ישראל ב–2015 לעומת כ–6,400 בשנה שעברה. לפי נתוני רשות ההגירה, בישראל שוהים עתה כ–45 אלף "מסתננים" - כ-33 אלף מאריתריאה, כ–8,500 מסודאן, כ–3,000 משאר מדינות אפריקה ועוד כ–500 ממדינות נוספות. כ–1,700 סודאנים ואריתראים מוחזקים במתקן חולות ועוד כ–200 כלואים בסהרונים ובגבעון.

בג"ץ הורה ביום שלישי שעבר למדינה לשחרר "לאלתר" כל מי שמוחזק במתקן חולות יותר משנה. השופטים קבעו כי על המדינה להשלים את הליך השחרור תוך 15 יום. שמונה ימים חלפו, אך המדינה טרם החלה לשחרר כ-1,200 מבקשי מקלט המוחזקים בחולות יותר משנה.

"אנשים שואלים את הסוהרים שנמצאים באגף. הסוהרים אומרים מאה אחוז אנשים משוחררים, אבל באיזה יום אף אחד לא יודע", מספר אנואר סולימאן, יוצא חבל דארפור בסודאן. סולימאן, המוחזק בחולות זה שנה וחצי, היה אחד העותרים לבג"ץ נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות. "יש להם עד יום רביעי. מה שמפחיד זה אולי יעבור הזמן של בית המשפט, לא ישחררו אף אחד ויגידו 'לא נשחרר אף אחד, נעשה עוד חוק חדש'".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.