פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 13  /  חשיפה: למרות הסכנה לחייהם, ישראל החזירה אלפי מבקשי מקלט לסודן

חשיפה: למרות הסכנה לחייהם, ישראל החזירה אלפי מבקשי מקלט לסודן

19.8.2015 17:32 | אורן זיו

מזה זמן רב מדינת ישראל שולחת אלפים רבים של מבקשי מקלט אל מחוץ לתחומה במסגרת הליך "חזרה מרצון" – שלא פעם הוטל ספק בשאלה עד כמה אכן נעשה מרצון. לפי נתונים חדשים, המתפרסמים כאן לראשונה, מתברר שרוב מבקשי המקלט העוזבים הוחזרו עד היום לארצות מוצאם, לסודן ולאריתריאה ו לא למדינות שלישיות, שאמורות להיות יותר בטוחות עבורם, כפי שהיה נהוג להאמין בשיח הציבורי והתקשורתי בעניין.

לפני נתונים של משרד הפנים, שהועברו בעקבות בקשת חופש המידע שהגיש ד"ר גלעד ליברמן באמצעות עו"ד איתי מק, ושהגיעו לידי שיחה מקומית, 4,608 מבקשי מקלט הוחזרו לסודן ו-1059 לאריתריאה. למדינות שלישיות הוחזרו עד היום 4,277 מבקשי מקלט, מהם כ-2,600 סודנים ואריתראים, והיתר אזרחי מדינות אחרות. המשמעות היא שהרוב המכריע של הסודנים שעזבו את ישראל הוחזרו לסודן עצמה.

בסודן מתחולל מזה שנים רצח עם בחבל דארפור ורדיפות פוליטיות ואתניות בשאר חלקי הארץ. אריתריאה מנוהלת על ידי משטר צבאי ורודני, שבמסגרתו אזרחים מגויסים בכפייה לשנים ארוכות, ונאלצים לעבוד בעבודות כפייה קשות ונשים נאלצות לשמש כשפחות מין של חיילים. על אזרחי שתי המדינות חלה הגנה קבוצתית שאוסרת על החזרתם למדינותיהם.

בתגובה לנתונים החדשים נמסר היום מנציבות האו"ם לפליטים כי בעוד שלאזרחי סודן ואריתריאה יש זכות מלאה לחזור למדינותיהם מרצונם החופשי – ההכרה בחזרה מרצון שכזו נעשית רק כשהעוזב מחזיק באשרת שהייה בתוקף ועובד למחייתו. "עם זאת, יציאה מהמדינה כחלופה למעצר או בתגובה לכל מניעה או שלילת זכויות אינה נחשבת וולנטרית והיא אף עשויה להיחשב כגירוש אסור על פי הדין הישראלי והבינלאומי, כזה המסכן את חייו או חירותו של החוזר", נמסר מהנציבות.

בעבר אף אמרו בנציבות כי “הרחקת סודנים לסודן תהיה הפגיעה החמורה ביותר באמנה שעליה חתומה ישראל – פשע שמעולם לא בוצע".

חשוב לציין שאף מדינה באירופה לא מחזירה כיום מבקשי מקלט לאריתריאה ולאזורי הסכסוך בסודן, וזאת בשל הסכנה שנשקפת להם שם. גם מי שלא מקבל מעמד פליט יכול להישאר במדינה מתוקף עיקרון האי-החזרה, שמעוגן באמנת הפליטים.

מבקשי המקלט החיים בישראל נמצאים בסכנה תמידית של כליאה ממושכת במתקן "חולות", שאושרה בשבוע שעבר בהחלטת בג"ץ השלישית בעניין התיקון לחוק ההסתננות. איום זה, והכליאה עצמה, מעידים על כך שלא מדובר בעזיבה מרצון.

בחוות הדעת המובילה בפסק הדין משבוע שעבר כתבה הנשיאה מרים נאור כי היא מאמינה למדינה שאין בכוונתה "לשבור את רוחם" של מבקשי המקלט ובכך לעודד אותם לעזוב, בעוד הם זכאים להגנה מפני גירוש. בתגובה לפסק הדין פרסם השר גלעד ארדן בפייסבוק סטטוס שחושף שזו בדיוק הכוונה בחוק – לשבור את רוחם של מבקשי המקלט כדי שיחזרו לארצותיהם ממש. "השהייה למשך 20 חודשים במתקן חולות… (נועדה) לקבוע תקופת שהייה שתייצר להם תמריץ לחזור למדינות מוצאם"/

"רבים מהחוזרים 'מרצון' לארצות המוצא על אף הסיכונים הכבדים לחייהם ולחירותם הם בעיקר פליטים שישראל הצליחה לשבור את רוחם באמצעות המעצר וההתעמרות הממושכים", אומר עו"ד מק. "כשהם נאלצים לבחור האם לעזוב למדינת המוצא או למדינה שלישית, הבחירה במדינת המוצא אינה אישור לכך שמבקש המקלט מרגיש שחייו וחירותו בטוחים שם".

"קיבלנו ידיעות על עשרות מבקשי מקלט שישראל שלחה למדינת המוצא ושם הם עונו ונרצחו", מוסיף ליברמן,, שעבד חודשים רבים על השגת הנתונים. "המשך המדיניות הקיימת יוביל למותם של רבים נוספים. בסודן ובאריתריאה הפליטים שברחו מרדיפה נכלאים ואף מוצאים להורג, משום שהממשלות רואות בהם מרגלים או מתנגדי משטר".

עד היום עסק הדיון הציבורי, התקשורתי והמשפטי בעיקר בעזיבת מבקשי מקלט למדינות שלישיות, רואנדה ואוגנדה. אך הנתונים החדשים מלמדים כי רוב הסודנים והאריתראים מוחזרים למדינותיהם שלהם, נתון שטושטש על ידי הדיון על המדינות השלישיות.

המדינה הגיבה עד כה לביקורת על אופן שליחתם של מבקשי המקלט למדינות שלישיות באמירה כי ביטחונם של העוזבים מובטח, ואף כי יש צוות שעוקב אחרי הנעשה עמם במדינות היעד. גם אמירה זו הוטלה בספק לאור תחקירים של ארגוני הסיוע בעניין. אך בסודן ואריתריאה החוזרים על אחת כמה וכמה עלולים להיות בסכנת חיים ולהיכלא לתקופה ממושכת.

"אף אם נניח כי יש תוקף חוקי כלשהו ל'הסכמה מרצון' של פליט מדארפור לחזור לסודן, כידוע, לישראל אין יחסים דיפלומטיים עם סודן", אומר עו"ד מק. "אלא אם יש הסכמים סודיים למדינת ישראל עם הממשלה בחרטום, ברור כי אין לישראל שום יכולת ממשית לבצע מעקב ולפקח מה עלה בגורל המגורשים לסודן".

למרות ההבטחות של ישראל, במדינות השלישיות אין הליך מסודר שבו נקלטים מבקשי המקלט, ומרביתם נותרים ללא פתרונות. רבים ממבקשי המקלט מקבלים באוגנדה ויזה ל-48 שעות בלבד, ורבים מהם בוחרים להמשיך במסע לכיוונים אחרים בתקווה למצוא מקום בו יוכרו כפליטים.

"בישראל מבטחים לנו שלא יקרה דבר למי שיחזור, ושזה מתואם עם השגרירות, אך כשהעוזבים מגיעים לשדה התעופה באסמרה, בירת אריתריאה מחכים להם פקידי ממשל", מספר עמנואל ימני, מבקש מקלט מאריתריאה מספר. "לרוב הם מועלמים ולא ניתן ליצור איתם קשר. אני אישית לא הצלחתי ליצור קשר עם אף מבקש מקלט אחד שעזב את ישראל לאריתריאה. ישראל מסכנת את החיים שלנו, בין אם היא מחזירה אותנו לאריתריאה או למדינה שלישית".

רבים ממבקשי המלקט שהועזבו הודיעו על הסכמתם ל"עזיבה מרצון" תוך כדי כליאתם בסהרונים או בחולות, או לאחר שקיבלו זימון לחולות. דו"ח של מוקד הסיוע לפליטים ולמהגרים, המתייחס למבקשי מקלט שנשלחו למדינות שלישיות מתוך כלא סהרונים, מצא כי "מהצלבה עם מספר מקורות בסודאן מסתמן ש-13 מבקשי מקלט סודאנים שחזרו מישראל נרצחו בכלא על ידי הרשויות. אחרים כלואים ויתכן שגם מעונים״. מבקשי מקלט נוספים נרצחו בדרום סודן ובלוב, ואחרים טבעו בים התיכון כשניסו להגיע לאירופה.

רשות ההגירה נמענה מלפרט כמה מתוך העוזבים את הארץ יוצאים מתוך כלא חולות וכמה לא. כך או כך, תהליך העזיבה מרצון תפס תאוצה בשנת 2014, כשהמדינה התחילה להוציא זימונים לכלא חולות, שהיו בזמנו זימונים ללא הגבלת זמן. רק לימים ובעקבות התערבות בג"ץ הוגבלה התקופה בתחילה ל-20 חודשים ולאחר מכן לשנה. בימים הקרובים צפויים להשתחרר מעל אלף כלואים ששהו בחולות כשנה ויותר. במקביל, החלו ברשות ההגירה לזמן אלפי מבקשי מקלט שגרים בערים השונות לחולות.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.