פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 16  /  בג"ץ פסל סעיף מרכזי בחוק למניעת הסתננות

בג"ץ פסל סעיף מרכזי בחוק למניעת הסתננות

12.8.2015 0:17 | אמוץ שפירא

בג"ץ בהרכב של תשעה שופטים דחה את העתירה נגד חוק המסתננים אך קבע עם זה כי יש לקצר את משך הכליאה של מבקשי המקלט. בהחלטה שהתקבלה ברוב דעות נאמר כי רוב סעיפי החוק החדש עומדים במבחן החוקתי אך החזקת מסתננים במתקן סגור במשך עשרים חודשים אינה מידתית ולכן היא מבוטלת. עם זה, ביטול הסעיף הזה עוכב לשישה חודשים כדי לאפשר לכנסת לתקנו. אם לא תחוקק הכנסת בתוך חצי שנה את התיקון, תבוטל סמכות המדינה להעביר מסתננים למתקני שהייה. עוד נקבע כי מסתננים השוהים במתקן סגור יותר משנה, ישוחררו בתוך שבועיים.

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, כתבה כי כאזרחית הייתה שמחה לראות את המדינה נוהגת יותר חמלה גם במי שחשוד בכך שהסתנן לישראל לשבור שבר. עם זה, השופטים אינם שמים עצמם במקום המחוקק, ותפקידם הוא לבדוק את חוקתיות החוק.

החוק כבר נפסל פעמיים משום שאפשר לכלוא מבקשי מקלט מאפריקה בלי משפט.

הארגונים שעתרו לבג"ץ אמרו בתגובה להכרעת בית הדין כי שוב הובהר שהמחוקק לא ייחד מחשבה ודיון מעמיק לעניין קודם שהורה על שלילת חירותם של אלפי בני אדם. הארגונים מדגישים את הביקורת שמתחו השופטים על המדיניות לשבור את רוחם של מבקשי המקלט כדי ללחוץ עליהם לעזוב את המדינה וקוראים לממשלה להעניק למסתננים רישיונות עבודה מוסדרים ולהשקיע משאבים בשיפור שירותי הרווחה, הבריאות והדיור במקומות המאכלסים אותם.

ראש הממשלה נתניהו הביע שביעות רצון על שבית המשפט העליון קיבל עקרונית את עמדת המדינה שאי-אפשר להשלים עם תופעת ההסתננות הבלתי-חוקית של מהגרי עבודה ואישר כי אפשר לכלוא את המסתננים כדי להשיג את ההרתעה הנדרשת. ראש הממשלה הוסיף כי פסק הדין יילמד, וכי המדינה תפעל ליישמו.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי חשוב שבמדינה דמוקרטית מתוקנת הגדרת הסמכויות והתפקידים בין הרשויות תהיה ברורה. לדבריה, לא היינו צריכים להגיע לדיון שלישי בסוגיית חוק ההסתננות, וידיה של הרשות המחוקקת לא היו צריכות להיקשר באופן שבו נקשרו. זו הסיבה לנחיצותו של חוק יסוד החקיקה, שיביא להסדרת הסמכויות בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת, דברי שרת המשפטים.

יושב ראש ועדת החוקה של הכנסת, ניסן סלומינסקי מ"הבית היהודי", בירך את בית המשפט העליון על "החלטה נכונה המשקפת את כוונת המחוקק". הוא הביע תקווה כי זו תחילתה של דרך חדשה בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת וקרא לגורמים המוסמכים לדאוג שהמסתננים יועלו על מטוס ויעזבו את הארץ לאחר השהייה במתקן הכליאה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.