פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 14  /  בחסות חיל החינוך: נפגשים עם מסתננים

בחסות חיל החינוך: נפגשים עם מסתננים

12.8.2015 21:15 | אברהם שפירא

סטודנטים הפועלים למען תושבי דרום תל אביב במאבק כנגד המסתננים בשכונות, פנו לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ולסגנו אלי בן דהן, במכתב כנגד הרצאות וסיורים שנערכים לחיילי צה"ל על ידי "המרכז לקידום "פליטים" אפריקאים".

"אחד מארגוני השמאל הפועלים באזור הוא 'המרכז לקידום פליטים אפריקאים'" מסביר אמיר לוי, אחד הפעילים בארגון הסטודנטים למען תושבי דרום תל אביב. "אחת מהפעילויות שלהם היא הרצאות לחיילי צה"ל. במשרדי המרכז הם נפגשים עם החיילים ומספרים להם על הקושי של ה"פליטים". במקרה נתקלתי בתמונה של אחד מראשי המרכז, מוטסים עלי, בפייסבוק לאחר שהצטלם ביחד עם חיילי חיל חינוך בסיום הרצאה כזו".

"ביום ראשון היתה לנו מעין "בניית מחלקה" בתל אביב" כתב מדריך טירונים מקריית מוריה שהשתתף בסיור ביום ראשון האחרון לאגודת הסטודנטים למען תושבי דרום תל אביב. "כחלק מהפעילות, המ"מ שלנו החליטה לקחת אותנו להפגש עם מוטסים עלי, מסתנן בדרום ת"א. העמותה שלו נמצאת בתחנה מרכזית ת"א. כששמעתי על כך די כעסתי על זה שאנו לא נפגשים גם עם הצד השני, עם תושבי דרום ת"א, אבל לא היתה לי ברירה אלא להיכנס לשיחה, מכיוון שזו חלק מפעילות צבאית".

"מה גם, שבאותו רגע זו נראתה לי שיחה תמימה עם מסתנן סודני. כשנכנסתי וראיתי את העמותה שלו, שמעתי אותו והבנתי מה הוא רוצה, הבנתי עד כמה הוא בכלל לא תמים ועד כמה הוא קשור לגופי שמאל קיצוני. בכל מקרה, מטרת השיחה היתה לשמוע על הסבל שהוא עבר עד שהוא הגיע לארץ" הסביר החייל.

"אנו רואים עניין זה בחומרה רבה מכמה סיבות" כתבו הסטודנטים לשר הביטחון. "ראשית כל, המרכז לקידום "פליטים" אפריקאים, מציג את עצמו כארגון חברתי וקהילתי לכאורה, אך למעשה מטרתו היא קידום האינטרסים של המסתננים הבלתי חוקיים אשר שוהים ועובדים בישראל בניגוד לחוק. אחד מראשי הארגון הוא מסתנן בלתי חוקי בשם מוטסים עלי, אזרח צ'אד השוהה בישראל בניגוד לחוק ומקדם ללא הפסק את מטרותיו האישיות בכלי התקשורת. בתמונה המצורפת מתוך דף הפייסבוק של מוטסים עלי, הוא נראה בחברת חיילי צה"ל לאחר מפגש עמם ביום ראשון" כתבו במכתב שהעתקים ממנו נשלחו למשרד הפנים, עיריית תל אביב ועוד.

"אף כי אנו מאמינים כי רוב החיילים והמפקדים שלוקחים חלק בפעילות כזו אינם מודעים לכך, משמעות הדבר היא שלמעשה צה"ל משתף פעולה עם ארגון המקדם פעילות בלתי חוקית ותומך בשוהים בלתי חוקיים. לכך יש להוסיף כי כל פעילות 'חברתית' לכאורה אשר תומכת במסתננים פוגעת למעשה פגיעה חמורה בתושבי דרום תל-אביב הישראלים, שהם הנפגעים העיקריים מתופעת ההסתננות הבלתי חוקית ושלל המרעין בישין אשר הביאה עמה".

"אנו סבורים כי לא יעלה על הדעת המצב בו חיילי צה"ל, אשר אמורים לשרת ולהגן על מדינת ישראל, עוסקים בפועל בפעילות אשר פוגעת במדינה ובאזרחיה. מצב זה הוא בניגוד לכל היגיון סביר. אנחנו מזמינים את כבוד חבר הכנסת וחברי סיעתו לבוא לבקר בדרום תל-אביב ולחזות מקרוב באנשים שנפגעים וסובלים יום יום מן מתופעת ההסתננות הבלתי חוקית. כמו כן, באם צה"ל מעוניין שחייליו יתרמו לחברה באופן יעיל ואמיתי, נשמח לארח אתכם באחד מהסיורים הרבים שאנו עורכים בשכונות העיר. מעבר לכך אנחנו דורשים לבטל לאלתר כל התקשרות בין צה"ל ו"המרכז לקידום פליטים אפריקאים" או כל ארגון מסתננים אחר והפסקה מידית של כל פעילות בלתי חוקית הקשורה לשוהים בלתי חוקיים" נכתב.

"אני לא חושב שזה דבר סביר שחיילים השתתפו וישתפו פעולה עם ארגונים לא חוקיים שכאלה" אומר לוי. "פנינו לגורמים, לשר הביטחון וסגנו, אך הם עדין לא הגיבו לנו".

"חשוב להפיץ. הפוסט קיבל תפוצה מדהימה שלא ציפינו לה. אנו די קטנים אבל זה הגיע לאלפי אנשים. בגדול, אנחנו רוצים לעזור לתושבי השכונות. להגיע לאנשים מבוגרים שזקוקים לעזרה, לבעלי עסקים בודדים שנשארו בשכונות, ולקיים סיורים בשביל להראות לאנשים את המצב בעיניים. הרבה פעמים אנשים שומעים אבל עד שלא רואים ממש, קשה מאוד להבין" מסיים לוי.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.