פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 8  /  זעם בדרום ת"א: "חוק המסתננים חסר שיניים"

זעם בדרום ת"א: "חוק המסתננים חסר שיניים"

12.8.2015 11:50 | אסף גולן

בית המשפט העליון קיבל אמש (ג') חלקית את חוק המסתננים במתכונתו הנוכחית, וקבע שהוא חוקתי חרף עתירת ארגוני זכויות אדם נגדו. הסעיף שנותר יוצא מהכלל נוגע למשך הזמן המרבי שניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן השהייה הפתוח "חולות". השופטים קבעו כי בחצי השנה הקרובה, עד שיתוקן החוק, ניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן "חולות" שבנגב עד שנה, ולא עד 20 חודשים ככתוב בחוק. עוד נקבע כי מי מהם שכבר מוחזק שם שנה - ישוחרר בתוך כשבועיים.

בשורה זו באה על רקע שתי הפסילות הקודמות של החוק על ידי בג"ץ, הראשונה שבהן ב-2012, בה החוק הציע להחזיק במסתננים שהוצא נגדם צו גירוש עד שלוש שנים. תושבי שכונות דרום תל אביב, שבשכנותם גרים מהגרי עבודה ופליטים רבים, עקבו אתמול בדריכות אחר הפסיקה, והביעו מורת רוח על הריכוך המתמשך בחוק.

שפי פז, תושבת שכונת שפירא בדרום העיר ופעילה חברתית, סיפר ל-nrg כי "הפסיקה של השופטים היא פסיקה פחדנית. עדיף כבר שהממשלה תבטל את החוק הזה, שהוא חסר שיניים לחלוטין ומסורס לגמרי. בישראל שכחו מה מטרת החוק - להוציא מהארץ את מהגרי העבודה. מה שיהיה זה שאדם אפריקני צעיר שמרוויח כאן טוב ויש לו קהילה, ילך לשנה למתקן "חולות" ויחזור לכאן אדם חופשי שאי אפשר לעשות לו כלום. איזה אינטרס יש לאדם כזה לחזור אל מדינת היעד שלו בה רע לו?".

לדבריה, "אנחנו מרגישים שבג"ץ עושה מאתנו צחוק וכך גם הממשלה והמדינה כולה. אז ידברו עלינו יומיים אם לא יהיה אירוע אחר, יגידו שהמצב בלתי נסבל וחלק יקראו לנו גזענים, אבל בסוף אנחנו נישאר לבדנו לגמרי". שפי הוסיפה כי "עוד מעט לא יהיה בכלל מי שיילחם על דרום תל אביב. יש מכאן הגירה שלילית של היהודים, שפשוט מפחדים להישאר כאן, ומצד שני יש הגירה חיובית של אפריקאים, שגם מולידים הרבה ילדים. העירייה כל הזמן פותחת להם גנים ומעונות יום, ועוד מעט יפתחו להם בית ספר יסודי - ככה מעודדים אותם להישאר. אני יודעת שלא נעים לדבר על כך כי מדובר בילדים, אבל הרי המטרה שלנו היא לא לסייע לאפריקאים אלא לעודד אותם לעזוב. בפועל אנחנו מעודדים אותם להישאר כאן וזה נורא. בעזרת בג"ץ פשוט הורסים את כל דרום תל אביב".

שפי הדגישה כי התושבים חזרו לפחד ללכת ברחובות. "אתמול הפגנו נגד בג"ץ בגינת לוינסקי. מה שאנשים לא יודעים זה שהחזירו אותנו הביתה בג'יפים של מג"ב, כי פחדו שיתנו לנו מכות. הם בכלל אומרים לנו שהם בעלי השכונה, ומה אנחנו הנשים המבוגרות עושות כאן, הם צוחקים עלינו בפנים ומלגלגים באופן בוטה. לאן הגענו? יש שנאה בין שתי הקהילות ומשהו יצית כאן תבערה גדולה. מגיעים שרי ממשלה, אבל התחושה היא שזה רק דיבורים בלבד ולא מעשים, והתחושה שלי היא של הפקרה גמורה".

מ', תושבת שכונת שפירא שחששה להזדהות בכתבה, סיפרה על התנכלויות לבנותיה ועל החד בשכונה. מ' אמרה כי "אתמול הלכתי להפגין נגד החלטת בג"ץ כי המצב כאן נורא. בעבר לא הלכתי להפגנות כי אני מפחדת שיתנכלו לי, וזה זה היה מאד מלחיץ. אני כל יום הולכת בנווה שאנן ואני כל פעם הולכת במגננה. האפריקאים השיכורים הולכים מכות באלימות נוראית, ופוצעים ממש אחד את השני. הם הולכים שיכורים בקבוצות זה ממש מפחיד ללכת שם ולצערי אני עובדת בנווה שאנן, ואין לי ברירה בכלל. לפחות עכשיו החזירו לשם את שוטרי המג"ב. יש לי שתי בנות קטנות, ופעם כשישבתי איתן בגינה, הגיע אפריקאי שתוי שהוציא מולן את איבר מינו. פעם אחרת אפריקאי בחן בעניין את ביתי בת ה-6, ועקב אחרינו עד שנכנסנו מפחד לחנות בה חיכינו עד שהוא ילך. היו כאן פיליפינים והיו נרקומנים וזונות, אבל אף פעם לא היתה תחושת פחד כזו. תחושה של אובדן שליטה ואובדן יכולת לחיות בביטחון".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.