פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 15  /  שקד: "בית המשפט הפך את החוק ללא אפקטיבי"

שקד: "בית המשפט הפך את החוק ללא אפקטיבי"

12.8.2015 8:57 | nrg חדשות

שרת המשפטים איילת שקד ביקרה הבוקר (ד') את פסיקת בית המשפט העליון בנוגע לחוק המסתננים וטענה כי "האקטיביזם השיפוטי" מונע מישראל ליישם את מדיניותה בנושא. "בגלל שהחוק רוכך כל כך הרבה, הוא הפך ללא אפקטיבי", אמרה בריאיון לגלי צה"ל.

לטענתה של שקד, התערבות בג"ץ חמורה במיוחד, בשל העובדה כי בחודשים האחרונים התחדש גל ההגירה לישראל. "57 מסתננים קפצו על הגדר, ביניהם שניים שכבר היו כאן, קיבלו כסף ובחרו לחזור לישראל. הגדר לכשעצמה לא יכולה לעצור את ההסתננות", אמרה שקד.

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ דחה אתמול את העתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם נגד חוק המסתננים, קיבל את מרבית מרכיבי החוק וקבע כי הוא חוקתי, מלבד הסעיף הנוגע למשך הזמן המירבי שניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן השהייה הפתוח חולות.

השופטים קבעו כי בחצי השנה הקרובה, עד שיתוקן החוק, ניתן יהיה להחזיק מסתננים במתקן "חולות" שבנגב למשך שנה, במקום 20 החודשים הקבועים בחוק. הפסיקה, השלישית של בית המשפט העליון בעניין, ניתנה בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות הנשיאה מרים נאור. השופט ניל הנדל כתב את דעת המיעוט, סבר כי יש לדחות את העתירה על כל חלקיה.

שעות ספורות לפני פרסום החלטת בית המשפט, העלתה שקד פוסט לעמוד הפייסבוק שלה, אליו צורף סרטון המתאר כביכול מקרה של תקיפה שבוצעה על ידי מסתננים בדרום תל אביב. לאחר שהתברר כי הסרטון כלל לא צולם בישראל, הוא הוחלף, ובמקומו הועלה סרטון שכותרתו "טירוף בנווה שאנן - מסתננת מתנפלת על פעילות", המתאר תקיפה שבוצעה ב-9 לאוגוסט.

הסטטוס שהעלתה שקד, בו טענה כי "אם יבוטל החוק בפעם השלישית, המשמעות תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהיה רשמי למסתננים", ספג ביקורת מצד גורם במערכת המשפט, שטענו כי מדובר בהתערבות בוטה מצד שרת המשפטים.

בתגובה לטענות שהועלו נגדה, אמרה שקד: "אותה בכירה לשעבר במערכת המשפטית לא הזדהתה בשמה. החלטת השופטים נכתבה מבעוד מועד, ומי שמבין בהליכים האלה יודע שביום שבו מתפרסמת ההחלטה לא נכתבת מילה אחת. נכון שפרסמנו סרטון לא נכון, אבל הוא הוחלף אחרי חמש דקות".

בהתייחסה לפתרון בנוגע למהגרים שכבר נמצאים בישראל, אמרה שקד: "ממשלת ישראל בנתה פתרון בשנה האחרונה שעובדים עליו הרבה מאוד זמן, של העברה למדינה שלישית. משלחת של משרד המשפטים ביקרה באותן המדינות ובחנה את המצב שם והוא מצויין, אבל גם הנושא הזה מתעכב בצו ביניים של בג"ץ".

גם שרת התרבות מירי רגב ביקרה את החלטת בג"ץ: "זה לא שאני חושבת שנכון היה שבג״ץ התערב, אך חשוב לזכור כי המשימה העיקרית שלנו היא לטפל בבעיית המסתננים. בבית המשפט נטפל באמצעות בחירת שופטים ויועמ״ש שלא מחזיקים בעמדה של אקטיביזם משפטי", כתבה הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה.

בהתייחסה לדבריה של רגב, אמרה שקד: "אני חושבת כמו הנשיא לשעבר גרוניס, שאמר 'אל לו לבית המשפט להפוך למחוקק'. בית המשפט היה אקטיביסטי יתר על המידה ולא היה צריך להתערב שלוש פעמים".

ח"כ ציפי לבני, ביקרה הבוקר את "המתקפה הפופוליסטית על בג"ץ", כלשונה, וקראה לשרת המשפטים "להגן על בג״ץ ותפקידו הקריטי בדמוקרטיה הישראלית". "גם בעת מחלוקת עם בית המשפט, על שר המשפטים להפנים ולסמוך שבית המשפט יידע לקבל את החלטותיו בענייניות, ללא משוא פנים וללא פחד - לא מ-D9, לא מסרטונים ולא מלחץ ציבורי", כתבה לבני בעמוד הפייסבוק שלה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.