פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 8  /  יום אחרי פסיקת בג"ץ, שקד בוחנת הגשת כתבי אישום פליליים נגד מבקשי מקלט

יום אחרי פסיקת בג"ץ, שקד בוחנת הגשת כתבי אישום פליליים נגד מבקשי מקלט

12.8.2015 20:10 | רויטל חובל

יום אחרי פסיקת בג"ץ בנושא החוק למניעת הסתננות, ממקדת שרת המשפטים איילת שקד את הטיפול בבעיית מבקשי המקלט בשתי דרכים מרכזיות: גירושם למדינה שלישית ובחינת אפשרות להגשת כתבי אישום נגד מבקשי מקלט חדשים, לפי החוק למניעת הסתננות. כמו כן, על אף שבג"ץ אישר את עיקרי התיקון לחוק, מעוניינת שקד לקדם פסקת התגברות לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו שתאפשר להגביל את התערבות בג"ץ בסוגיות חקיקה. אולם בינתיים לא נראה שיש לה סיכוי לקדם את הדבר מבחינה פוליטית, בין היתר בשל זכות הווטו של השר משה כחלון בנושא במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

לפי החוק למניעת הסתננות, העונש המרבי שניתן להטיל על "מסתנן" הוא מאסר של חמש שנים בגין עבירת הסתננות. במקרה של "מי שמסתנן לאחר שגורש מן הארץ", תקופת המאסר היא שבע שנים, ו"מי שהסתנן כשהוא מזוין"- דינו מאסר של 15 שנה. אולם עד היום לא הוגשו כתבי אישום נגד מבקשי מקלט, אלא אם לוותה להסתננות גם עבירה של סחר באמצעי לחימה או סחר בסמים.

בנוסף, כפי שכבר הצהירה הפרקליטות במהלך הדיונים בעתירה, המדינה נמצאת במשא ומתן עם כמה "מדינות שלישיות בטוחות", כדי לגרש אליהן את מבקשי המקלט. במשרד המשפטים טוענים כי מדברי נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בפסק הדין עולה כי היא שוכנעה שישראל אינה חייבת לקלוט לתוכה מבקשי מקלט אם ניתן להרחיק אותם למדינה שלישית.

במשרד המשפטים מזכירים את דברי נאור בהקשר לטענה כי תכלית החוק נועדה לשבור את רוחם של המסתננים ובכך לעודד את עזיבתם. "לא מצאתי כי החוק הנוכחי נועד לשבירת רוחם של המסתננים. לוּ היה החוק לתכלית זו, היה בכך קושי רב. על פני הדברים, תכלית כזו היא בלתי ראויה, בשים לב לכך שהיא חותרת לכאורה תחת עיקרון אי-ההחזרה האוסר על גירושו של אדם למדינה שבה נשקפת סכנה לחירותו או לחייו", אמרה נאור. היא הוסיפה כי "יובהר כי אין בדברים אלה כדי למנוע מהמדינה להרחיק מסתננים למדינה בטוחה. העברת מסתננים למדינה כזו כפופה לתנאים שונים, שמטרתם להבטיח כי אכן מדובר במדינה בטוחה וכי מדינה זו לא תעביר את המסתננים למדינה אחרת אשר אינה בטוחה. לצד האפשרות להעביר כל אדם – גם בניגוד לרצונו – למדינה בטוחה, רשאי כמובן אדם לבחור מרצונו החופשי לצאת מישראל, וזאת גם למדינה שבה נשקפת לו סכנה".

נאור הזכירה בפסק הדין את הצהרת נציגת פרקליטות המדינה, עורכת הדין יוכי גנסין, כי לא יבוצעו בחולות "פעולות שנועדו לשבור את רוחם של המסתננים. המדינה מחויבת אפוא – וכך עולה גם מהצהרתה – להימנע מלכרוך את השהייה במרכז השהייה עם נושא העזיבה מרצון. בהתאם, לא ניתן לנקוט במסגרת מרכז השהייה פעולות שמטרתן להביא לעזיבה מרצון, לרבות פעולות שמטרתן להפעיל לחץ על המסתננים, לעודדם או לשכנעם בכל אופן שהוא".

לפי פסק הדין, בחצי השנה הקרובה, המדינה יכולה להמשיך להוציא זימונים לחולות. בשבועיים הקרובים ישוחררו אלה שנמצאים בחולות כבר יותר משנה. במקביל, ולאחר למידה מעמיקה של פסק הדין, יצטרכו במשרד המשפטים לגבש את החקיקה החדשה ומה יהיו קווי המתאר שלה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.