פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 16  /  מאבקם של מבקשי המקלט עוד לא נגמר

מאבקם של מבקשי המקלט עוד לא נגמר

12.8.2015 6:03 | אור קשתי

החלטת בג"ץ אתמול (שלישי) בעתירה שהגישו ארגוני זכויות האדם מגדירה, כך נדמה, את "גבולות הגזרה" המותרים: כליאת מבקשי מקלט חדשים במתקן סהרונים למשך שלושה חודשים לצורך "מיצוי הליכי הזיהוי והגירוש", לצד הגבלת השהייה במתקן חולות, ככל הנראה לתקופה של עד שנה. אלה אמירות חשובות, אולם ייתכן כי הן מסמנות את סופו של המאבק המשפטי סביב החוק למניעת הסתננות, לפחות בגרסתו האחרונה. משמעות הדבר איננה שהסתיים המאבק על זכויותיהם של מבקשי המקלט. להיפך.

לפני כחודש דחה בית המשפט המחוזי בבאר שבע את הבקשה לצו ביניים שהגישו ארגוני זכויות אדם, בבקשה למנוע את גירושם של מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן (שלא ניתן להחזירם למדינות אלה) לרואנדה ולאוגנדה, ואת כליאתם של המסרבים לעזוב את ישראל - ללא הגבלת זמן. בכך, הכשיר בית המשפט את מדיניות הממשלה, שקיבלה אמנם את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, אולם נותרה, הלכה למעשה, במחשכים: ההסכמים שנחתמו (אם נחתמו) עם שתי המדינות האלה - "הבטוחות" לטענת נציגי הממשלה; המפוקפקות לדברי אחרים - לא פורסמו עד היום, וסימני שאלה רבים עדיין מרחפים מעליהם.

הדיון הבא בבית המשפט המחוזי בבאר שבע יתקיים רק בעוד כחודש. ההחלטה לדחות את צו הביניים אינה בדיוק מקור של אופטימיות באשר לסיכויי העתירה. בהקשר זה של העברת המהגרים למדינה שלישית, כתבה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בפסק הדין שפורסם אתמול, כי "השאלה כיצד נקבע שמדינה היא אכן מדינה בטוחה היא שאלה מורכבת, אשר אינה מתעוררת בענייננו". נדמה כי זה רק עניין של זמן עד שהנושא יובא להכרעת בג"ץ. ואולם, עד שזה יקרה, לא ידוע כמה מבקשי מקלט יגורשו בשיטה זה של "עידוד יציאה מרצון". במלים אחרות, ההתערבות השלישית במספר מצד בג"ץ בחוק למניעת הסתננות היא המלחמה הקודמת. זו החדשה רק התחילה.

חזית אחרת, שבה לעולם אין רגיעה ולו זמנית, היא המלחמה של נציגי הממשלה בשופטי בג"ץ. ההבדלים בין הבוז שהפגינו גדעון סער ("אנחנו בהחלט מוכנים לקחת בחשבון חלק מההערות של בית המשפט לגבי המתקן, אבל לא את כולן") ומירי רגב ("בינתיים זה רק קרב הורדות ידיים, אבל בסוף תהיה 'פסקת התגברות' וברור מי ינצח") כלפי בית המשפט העליון בסיבוב הקודם לפני כשנה, אינם שונים - לא מבחינת המהות ולא בהיבט סגנוני - מהאיומים הלא מוסווים ששיגרה אתמול לאותו כיוון שרת המשפטים, איילת שקד. שר בא, שר הולך, אך המדיניות נשארת - לא רק ערעור על החלטות בג"ץ אלא גם ההסתה נגד מבקשי המקלט עצמם. וכי למה שזו האחרונה תיפסק? אפשר לסמוך על הממשלה הנוכחית כי תמשיך להעדיף לשסות קבוצה מוחלשת אחת בשנייה מאשר לקחת אחריות ולהתמודד עם האתגרים והקשיים הקיימים.

בפסק הדין אתמול כתבה הנשיאה נאור כי "הייתי שמחה לראות את מדינתי שלי עם יותר חמלה, גם כלפי מי שחשוד בכך שהסתנן לישראל לשבור שבר", והשופט חנן מלצר הוסיף כי "אנו נדרשים להפעיל את הכללים המשפטיים הרלבנטיים בחמלה וברגישות כלפי כל המעורבים" - דווקא מפני ש"אבותינו היו בעצמם, בעבר הרחוק, עובדים זרים בארץ לא להם, ובעבר הקרוב יותר התדפקו על שערי מדינות שונות במנוסה מפני הצורר הנאצי, ונדחו". לא נראה כי לתקווה לגילויים כאלה של חמלה יש על מה להתבסס: המלה הזו והערכים שהיא משקפת נמחקו מזמן מהלקסיקון הממשלתי.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.